jak zamontować 3 rząd foteli

Wykonałeś coś nietypowego przy swoim samochodzie lub planujesz przeróbki przy samochodzie a nie wiesz jak się za to zabrać?

jak zamontować 3 rząd foteli

Postprzez kusy » 01 lut 2009, 22:48

czy ktoś z was wie czy są przygotowane otwory i mocowania do 3 rzędu foteli.
czy morze trzeba to przystosować.
pozdrawiam kusy.
kusy
 
Posty: 75
Dołączył(a): 12 sty 2009, 23:04
Lokalizacja: łódź-głuchołazy-rusinowo

Re: jak zamontować 3 rząd foteli

Postprzez Silvestr » 01 lut 2009, 23:04

Z tego co mi wiadomo, to wszystkie powinny mieć. Nawet dzisiaj widziałem na allegro ktoś sprzedawał 2 tylne siedzenia, razem z pasami i listwami potrzebnymi do ich zamontowania.
Silvestr: Opel Monterey 3.2 LTD, 265/70 R16
Skot 8x8
Wcześniej:
Isuzu Trooper 2.6i
Nissan Pickup D-22 Double Cab 2.7 TDI
Silvestr
Administrator
 
Posty: 732
Dołączył(a): 04 paź 2008, 12:11
Lokalizacja: Widawa

Re: jak zamontować 3 rząd foteli

Postprzez gumirek » 02 lut 2009, 15:16

Też się interesuję tym tematem. Wygląda na to, że oprócz samych siedzeń, pasów i uchwytów trzeba zmienić plastikowe "boczki", bo nie ma w nich otworów przez które wysuwają się pasy.
Opel Monterey LTD '95/96 3.2 - 6VD1
Avatar użytkownika
gumirek
 
Posty: 409
Dołączył(a): 29 paź 2008, 17:42
Lokalizacja: Lublin / Biała Podl.

Re: jak zamontować 3 rząd foteli

Postprzez Silvestr » 03 lut 2009, 00:34

Dzisiaj znalazłem coś takiego:
http://www.littlepassengerseats.com/isuzu_trooper.htm
Wynika z tego, że firma specjalizuje się w montażu trzecich rzędów siedzeń do samochodów terenowych. Montują jedną dużą kanapę. Jeśli zaś chodzi o fabryczne wersje siedmioosobowe to są dwa składane na boki fotele jak na poniższych zdjęciach... Powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz dla pewności - macie w podłodze przy samych drzwiach tylnych miejsca mocowania siedzeń? (widać je na drugim zdjęciu)
Załączniki
trooper8503ve8.jpg
trooper8503ve8.jpg (25.43 KiB) Przeglądane 10845 razy
7 siedzeń_01.JPG
7 siedzeń_01.JPG (63.98 KiB) Przeglądane 10842 razy
Silvestr: Opel Monterey 3.2 LTD, 265/70 R16
Skot 8x8
Wcześniej:
Isuzu Trooper 2.6i
Nissan Pickup D-22 Double Cab 2.7 TDI
Silvestr
Administrator
 
Posty: 732
Dołączył(a): 04 paź 2008, 12:11
Lokalizacja: Widawa

Re: jak zamontować 3 rząd foteli

Postprzez gumirek » 03 lut 2009, 11:39

Wersje 5-osobowe nie mają tego kosza w podłodze do mocowania siedzeń, ale komplety oferowane na allegro zawierają tą część. Zagadka jest tylko taka - czy pod wykładziną znajduje się uniwersalne miejsce do montażu tego kosza, czy trzeba użyć wyrzynarki i wiertarki..? Pod wykładzinę jeszcze nie zaglądałem i nie wiem...
Opel Monterey LTD '95/96 3.2 - 6VD1
Avatar użytkownika
gumirek
 
Posty: 409
Dołączył(a): 29 paź 2008, 17:42
Lokalizacja: Lublin / Biała Podl.

Re: jak zamontować 3 rząd foteli

Postprzez edi 2 » 09 lut 2009, 16:22

Ja ten temat rozwiazałem tak:
wykonałem ramę stalową w kształcie literki H i zamocowałem na cztery orginalne otwory w podłodze bagaznika do której przykręcam fotele i rolkę na której nawinięty jest pas (kupiłem od jakiejś osobówki z zagłówkami i pasami). Problem z pasami jest taki że w tylnym słupku nad głośnikami (jak byście zdjęli plastik) zobaczycie otwór pod śrubę którą wykorzystałem do zamocowania trzeciego punktu mocowania pasa (a do tego celu w plastiku wyciąłem otwór 70 mm) aby ją w razie montażu 6 i 7 fotela przykręcać. I został tylko przegląd na którym poszło gładko Pan po przeliczał kilogramy i już.
Mały koszt przeróbki lecz utrudnienie że przed i po podróży 6 i 7 pasażera ja akurat demontowałem dodatkowe siedzenia czas ok 20-30 min.
edi 2
 
Posty: 33
Dołączył(a): 22 paź 2008, 20:31

Re: jak zamontować 3 rząd foteli

Postprzez hassan » 09 lut 2009, 19:36

w moim przypadku było tak:
auto w niemcowni było zarejestrowane na 7 osób. Przy sprowadzaniu koleś zarejestrował na 5 (nie wiem czemu). Z wozem dostałem te dwa oryginalne fotele. Zmiana ilości miejsc z 5 na 7 wiąże się z "zmianami konstrukcyjnymi wozu" (wg. przepisów). Wszędzie gdzie dzwoniłem (stacje diagnostyczne uprawnione do zmiany warunków technicznych pojazdów) dostawałem info że samochód musi być homologowany na 7 osób (nie do zdobycia, nawet w niemieckim oplu sie dowiadywałem), siedzenia muszą mieć zagłówki etc. Guzik ich obchodziło że mam papier że w niemcowni jeździł na 7 osób.
Ponadto żeby zarejestrować/przejść przegląd musiałem przedłozyć fakturę z uprawnionego warsztatu który wykonywał przeróbkę samochodu (i też guzik warte że wsio było pod montaż przygotowane i że mogłem sam fotele zamontować pod blokiem).
Takie mamy prawo :(

h.
był: Opel Monterey A 3.1 LTD '96, 265/75/16 BFG AT, +2" Lovells
jest: VW Transporter T3 Syncro

nigdy nie mów nigdy...
Avatar użytkownika
hassan
 
Posty: 599
Dołączył(a): 31 paź 2008, 14:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak zamontować 3 rząd foteli

Postprzez gumirek » 10 lut 2009, 15:10

Pewnie jak zwykle, nie jest winne samo prawo, ale sposób jego realizowania przez nieludzkich i wrednych urzędników mentalnie rodem z PZPR. Jak inaczej tłumaczyć fakt, że samoróbka Ediego przeszła procedurę legalizacji, a oryginalne wyposażenie w aucie Hassana nie?

Trzeba się zorientować, czy rzeczywiście dokument homologacji całego auta jest niezbędny, czy to tylko złośliwość lub niedoinformowanie urzędników. Każde auto jest homologowane na wiele różnych właściwości, czym dawno zajął się producent. Taka homologacja nie jest wydawana każdemu nabywcy do ręki, bo te właściwości zostały zalegalizowane i skatalogowane. Jakim "dokumentem homologacyjnym" jest np. tabliczka znamionowa auta? ...bo to właśnie na jej podstawie określa się, czy można zamontować w danym aucie hak holowniczy i o jakim uciągu. Sytuacja analogiczna, a nikt nikogo nie goni po jakieś świstki!

A konkretnie, przypadek Hassana można by ugryźć od tej strony: Nie starać się o legalizację tych siedzeń jako nowego wyposażenia dodatkowego, ale w Wydziale Komunikacji zgłosić błąd popełniony podczas pierwszej rejestracji w kraju. Odbywa się ona przecież na podstawie oryginalnego Birefu, który jest w ich posiadaniu, a nie dokumentów homologacyjnych. Być może trzeba będzie dołączyć opinię rzeczoznawcy, potwierdzającą że samochód rzeczywiście jest przystosowany do przewozu 7-osób. Koszt takiej opinii to ok. 200 zł. Przecież jest to błąd tego samego rodzaju, jak wpisanie niewłaściwej masy dopuszczalnej, liczby osi czy pojemności silnika i można go analogicznie poprawić.

Ciekawostką jest, że choć moja wersja jest 5-osobowa, w niemieckim Briefie mam wpisane: "pkt.12 Liczba miejsc siedzących łącznie z kierowcą - 5", a poniżej jest uwaga do pkt.12 - "do wyboru - 7". W Niemczech jak widać nie mają tak durnych problemów, choć niby jesteśmy w tej samej unii...
Opel Monterey LTD '95/96 3.2 - 6VD1
Avatar użytkownika
gumirek
 
Posty: 409
Dołączył(a): 29 paź 2008, 17:42
Lokalizacja: Lublin / Biała Podl.

Re: jak zamontować 3 rząd foteli

Postprzez Silvestr » 10 lut 2009, 20:17

W moim przypadku już było wbite 7 osób, ale w wydziale komunikacji człowiek który mi go rejestrował specjalnie się pytał czy jest 7 miejsc... Dziwna sprawa jak dla mnie. Skoro samochód jest fabrycznie przystosowany do montażu 7 siedzeń to przecież nie ma "zmiany konstrukcyjnej wozu" (jak to opisywał Hassan). A skoro nie ma zmiany, więc nie powinno być problemu ze zmianą w dowodzie. Tyle, że mieszkamy w Polsce...
Silvestr: Opel Monterey 3.2 LTD, 265/70 R16
Skot 8x8
Wcześniej:
Isuzu Trooper 2.6i
Nissan Pickup D-22 Double Cab 2.7 TDI
Silvestr
Administrator
 
Posty: 732
Dołączył(a): 04 paź 2008, 12:11
Lokalizacja: Widawa

Re: jak zamontować 3 rząd foteli

Postprzez kusy » 10 lut 2009, 23:23

Ale pytanie pozostaje to samo, czy są fabryczne otwory nagwintowane do montażu czy nie.
Nie chcę wszystkiego rozbebeszać żeby to sprawdzić.
I nie interesuje mnie chomologacja itp. bo to jest tylko bajer wypadowy.
pozdrawiam kusy.
kusy
 
Posty: 75
Dołączył(a): 12 sty 2009, 23:04
Lokalizacja: łódź-głuchołazy-rusinowo

Re: jak zamontować 3 rząd foteli

Postprzez Yuri » 07 lut 2016, 21:15

Odkopuje ten stary watek, bo mam pytanie w kwestii 3 rzędu siedzeń do Montereya. Otóż, czy wiadomo Wam o jakichś zamiennikach, czy pasującym modelu siedzeń z jakiejś innej terenówki ? Czy pozostaje jedynie poszukiwanie oryginalnych siedzeń?
OPEL MONTEREY, 3.2 V6 LTD, 96
Yuri
 
Posty: 31
Dołączył(a): 28 paź 2015, 19:18

Re: jak zamontować 3 rząd foteli

Postprzez karlito » 07 lut 2016, 23:14

z tego co sam szukałem, to raczej nic innego nie podpasuje, ale namiar na te siedzenia już ci podesłałem, więc chyba nie trzeba będzie sztukować:)
karlito
 
Posty: 45
Dołączył(a): 29 cze 2014, 11:38

Re: jak zamontować 3 rząd foteli

Postprzez hassan » 30 cze 2016, 14:24

Jakby kogoś interesował temat to od jutra zmieniają się przepisy w tej materii. Trochę informacji dostępnych jest tutaj: http://forum.busikt3.radom.pl/viewtopic.php?t=21209
był: Opel Monterey A 3.1 LTD '96, 265/75/16 BFG AT, +2" Lovells
jest: VW Transporter T3 Syncro

nigdy nie mów nigdy...
Avatar użytkownika
hassan
 
Posty: 599
Dołączył(a): 31 paź 2008, 14:31
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Pomysły, Porady, Modyfikacje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości