Samodzielne obszycie kierownicy

Wykonałeś coś nietypowego przy swoim samochodzie lub planujesz przeróbki przy samochodzie a nie wiesz jak się za to zabrać?

Samodzielne obszycie kierownicy

Postprzez Stefan » 26 paź 2022, 21:36

W związku z sytuacją na rynku kierownic :-) (opisaną w wątku viewtopic.php?f=40&t=8752) zabrałem się za renowację kierownicy we własnym zakresie.
Tak to wyszło:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jestem zadowolony z efektu, ale trochę czasu mi to zajęło :-)
Opel Monterey 3.2 (LPG) '93 LTD
Avatar użytkownika
Stefan
 
Posty: 107
Dołączył(a): 09 gru 2009, 23:43

Re: Kierownica

Postprzez Jake » 26 paź 2022, 22:49

Wow! Wyglada niezle. Poprosimy zdjecia z bliska i szerszy opis!
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Kierownica

Postprzez Legend » 27 paź 2022, 00:11

no to nie była chyba w złym stanie
V6
Avatar użytkownika
Legend
 
Posty: 1387
Dołączył(a): 09 lut 2013, 20:47

Re: Kierownica

Postprzez Jake » 27 paź 2022, 01:06

Ja zrozumialem ze on ja obszyl nowa skora?
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Kierownica

Postprzez Stefan » 27 paź 2022, 01:44

Tak, obszyłem.

Sprawa wbrew pozorom nie jest prosta :-) i stąd chyba te ceny (o ile ktoś w ogóle się tego podejmuje).
Mój ojciec był krawcem i pracował m.in. na skórach, więc mamy w domu trochę skór, mamy maszynę do szycia i inne narzędzia.
No i mam trochę pojęcia jak się za to zabrać, ale zastrzegam, że być może są lepsze sposoby. Po prostu zrobiłem, jak umiałem :-).
Ale popełniłem kilka błędów i pewno robiąc drugi raz byłoby szybciej.

Zacząłem od zdjęcia starego obszycia z kierownicy. Już tu był problem, bo to się rozłaziło w rękach i ciężko było zdjąć z tego starego obszycia wzór. Ale jakoś odrysowałem i wyciąłem z nowych kawałków odpowiednie elementy. W sumie 4 elementy. Zszyłem je maszynowo tak, że utworzyły obręcz. Tu pierwsza uwaga, trzeba to zszyć nie po prostej (bo dostaniemy walec), a po półkolu (żeby dostać beczkę).
To po zszyciu ma wyglądać jak opona.

Teraz objechałem całość wkoło maszyną, ale bez nitki (samą igłą). W ten sposób dostałem otworki, które potem miałem zamiar wykorzystać do ręcznego szycia. I to był pierwszy błąd.
Po tym zabiegu założyłem tę beczkę na kierownicę i zacząłem szyć (ręcznie, o tym dalej). I to był drugi błąd.

Kiedy dojechałem do poprzeczki zaczęły się schody bo jak łatwo się domyślić, to nie chciało się ładnie ułożyć :-).
Musiałem skórę namoczyć i na mokro ukształtować. To spowodowało, że otworki, które zrobiłem wcześniej się rozjechały, a mój wykrój stracił pierwotny kształt. Musiałem zbędne fragmenty (które powstały po kształtowaniu na mokro) powycinać.

Teraz zrobiłbym to inaczej. Po zszyciu i otrzymaniu "opony" nie robiłbym otworków do szycia, ani nie szył, tylko nałożył na kierownicę, zamoczył i kształtował (naciągał). Myślę, że po prostu owinąłbym całość na mokro tasiemką (nie sznurkiem, żeby nie powstały odciski) i zostawił do wyschnięcia.

Po wyschnięciu usunąłby naddatki, zdjął i teraz przejechał maszyną wokół samą igłą, żeby dostać otworki w równych odległościach. To zaoszczędziłoby mi prucia i nie byłoby zbędnych otworków (które u mnie są w niektórych miejscach widoczne, bo po naciągnięciu one się poprzesuwały i musiałem wkłuwać się w inne miejsca).

Kolejny problem, który się pojawił polegał na tym, że w miejscach, gdzie od koła odchodzą poprzeczki napięta skóra tworzyła "pęcherz". Tzn. pod skórą było powietrze. Rozwiązałem to dając klej (butapren). Pierwsze podejście było bez kleju i niestety nie wyglądało to dobrze, musiałem rozpruć, dać klej, znowu trochę "pokształtować" i dopiero szyć. Ale materiał kierownicy (guma) bardzo dobrze klei się ze skórą butaprenem, więc to poszło sprawnie.

Co do techniki szycia. Szyłem jedną nitką na dwie igły. Nitka powinna być mniej więcej sześć razy dłuższa od szwa, który chcemy zrobić. Najlepiej, kiedy nie ma łączenia nitki, bo z tym zawsze jest problem.
Szyjemy tak, jakbyśmy sznurowali buty. Jedna igła - dwa wkłucia, zmiana igły - dwa wkłucia, itd.
Nie naciągamy nitki, szyjemy jakieś 10 cm, namaczamy to co zszyliśmy (delikatnie, wystarczy, że skóra jest wilgotna) i teraz potrzebujemy narzędzie do naciągania. Podobne do zgłębnika dentystycznego.
Poszperałem teraz na Allegro i widzę np. takie coś:
https://allegro.pl/oferta/3x-skrobak-mo ... 2277854165
Końcówkę trzeba sobie ukształtować, żeby był wygodny haczyk i teraz jedną ręką trzymamy to co naciągnęliśmy, a drugą (tym haczykiem) po kolei naciągamy. Jeśli za pierwszym razem się nie uda (brakuje skóry), to namaczamy ponownie i znowu naciągamy.
Lepiej jak skóry brakuje (naciągnie się), niż jak jest jej za dużo.
(Na schemacie - czerwona to nitka, szara i niebieska - to igły).
Obrazek
Obrazek

(W te zdjęcia, które zamieściłem w pierwszym liście można kliknąć i obejrzeć w pełnej rozdzielczości).
Opel Monterey 3.2 (LPG) '93 LTD
Avatar użytkownika
Stefan
 
Posty: 107
Dołączył(a): 09 gru 2009, 23:43

Re: Kierownica

Postprzez Jake » 27 paź 2022, 02:38

Czyli sie nie pomylilem. Stefan, czapki z glow. Wyglada to naprawde dobrze. Troche bawilem sie z kaletnictwem (ale calkiem co innego - portfele, pochwa do noza, troche rzedu konskiego - oglowia, wodze itp) i wiem ze to nie jest takie proste. Kierownicy bym sie za wuja nie podjal. Ladnie Ci to wyszlo. I zrobiles fajny szew bejsbolowy, taki jak fabryczny. Teraz jest jakas glupia moda i wszycy szyja na prosto oba brzegi i potem trzecia nitka to placza miedzy soba, o tak:
Obrazek
Wyglada to paskudnie i pod palcami czuc tone naplatanych nitek. Twoje jest duzo lepsze. :)2
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Samodzielne obszycie kierownicy

Postprzez Stefan » 27 paź 2022, 02:53

Dzięki :-)
Opel Monterey 3.2 (LPG) '93 LTD
Avatar użytkownika
Stefan
 
Posty: 107
Dołączył(a): 09 gru 2009, 23:43

Re: Samodzielne obszycie kierownicy

Postprzez Legend » 27 paź 2022, 11:55

ja CI tam mogę wymienić paski a Ty mi obszyjesz kiere :)
V6
Avatar użytkownika
Legend
 
Posty: 1387
Dołączył(a): 09 lut 2013, 20:47

Re: Samodzielne obszycie kierownicy

Postprzez Stefan » 27 paź 2022, 14:32

Nawet myślałem o takiej współpracy :-), ale pewno mieszkamy daleko od siebie. Ja jestem z Koszalina.
Opel Monterey 3.2 (LPG) '93 LTD
Avatar użytkownika
Stefan
 
Posty: 107
Dołączył(a): 09 gru 2009, 23:43

Re: Samodzielne obszycie kierownicy

Postprzez Jake » 27 paź 2022, 15:16

Hah! Idealna pomoc sasiedzka. Zalozmy taka spoldzielnie, albo kolo gospodyn. Jeden bedzie wymienial paski, drugi szyl kierownice. Ja moge lutowac kabelki. :lol: To kto spawa dziury w ramie? :D
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Samodzielne obszycie kierownicy

Postprzez miras7 » 27 paź 2022, 19:11

Jake napisał(a):... To kto spawa dziury w ramie? :D

czy ktoś mnie wołał :?: :roll: :)21
Avatar użytkownika
miras7
 
Posty: 1779
Dołączył(a): 06 sie 2012, 19:41
Lokalizacja: Wrocław/Milicz

Re: Samodzielne obszycie kierownicy

Postprzez Legend » 27 paź 2022, 19:43

hah no to git - kiedyś już ktoś to wymyślił - barter :)
V6
Avatar użytkownika
Legend
 
Posty: 1387
Dołączył(a): 09 lut 2013, 20:47

Re: Samodzielne obszycie kierownicy

Postprzez Jake » 21 lis 2022, 22:10

miras7 napisał(a):czy ktoś mnie wołał :?: :roll: :)21

Jak ostatnio slyszalem to wolanie dobiegalo z tej okolicy:
rust.jpg
rust.jpg (116.34 KiB) Przeglądane 6046 razy

:lol:
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Samodzielne obszycie kierownicy

Postprzez miras7 » 22 lis 2022, 09:19

Twoja 4R?
Avatar użytkownika
miras7
 
Posty: 1779
Dołączył(a): 06 sie 2012, 19:41
Lokalizacja: Wrocław/Milicz

Re: Samodzielne obszycie kierownicy

Postprzez Jake » 22 lis 2022, 15:10

Tak, ale to wiesz - dla zartu zdjecie wrzucone :)
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa


Powrót do Pomysły, Porady, Modyfikacje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron