Dywagacje o nomenklaturze wałów napędowych

O wszystkim i o niczym...

Dywagacje o nomenklaturze wałów napędowych

Postprzez mcgiver » 29 lip 2020, 17:57

///Wydzielone z innego tematu - Jake
Jake napisał(a):Wał lepiej przerobic na jednoczesciowy - pozbedziesz sie problemu na stałe, nie tylko na jakiś czas. Jedyne co musisz zrobic to wydluzyc wał (spawanie albo dorobienie flanszy przedluzajacej).

nie wiem po co rzeźbić z wałem skoro seryjnie jest to wystarczająco żywotne , przynajmniej w montku 3,2...
dziwkowóz E36 KABRIO ZMODZONY STROKER M50B29
youngtimer e30 M10B18 wąska lampa
dwa koła KLR 650 TENGAI
wół roboczy MONT 3,2 97 LTD
WSZYSTKIE SĄ, NIEKTÓRE STOJĄ :)
tylni napęd jest jak sex; po co jechać na ręcznym jak można dać w pizdę
mcgiver

Re: Gdzie znajdę części do Isuzu Rodeo 3,2 1995?

Postprzez Jake » 29 lip 2020, 19:59

mcgiver napisał(a):
Jake napisał(a):Sprzegiełka duzo lepiej zrobisz zmieniajac na manualne, ale jesli jestes pewien ze chcesz automaty to tutaj kilka aukcji:
https://allegro.pl/listing?string=sprz% ... C5%BCywane

Wał lepiej przerobic na jednoczesciowy - pozbedziesz sie problemu na stałe, nie tylko na jakiś czas. Jedyne co musisz zrobic to wydluzyc wał (spawanie albo dorobienie flanszy przedluzajacej).

nie wiem po co rzeźbić z wałem skoro seryjnie jest to wystarczająco żywotne , przynajmniej w montku 3,2...

Czekaj, czekaj, w 3.2 jest tylny wał z podporą?! W 3.1 jest zwykły wał jednoczesciowy.
Isuzu Trooper LTD 3.1D 1997r
Toyota 4-Runner 3.0V6 1991r.
-----
Kupię Isuzu Trooper RS 3.2V6 96-98r (nowa deska), najlepiej czarny...
Jake
Moderator

Postprzez mcgiver » 09 wrz 2020, 01:11

Jake napisał(a):
mcgiver napisał(a):
Jake napisał(a):Sprzegiełka duzo lepiej zrobisz zmieniajac na manualne, ale jesli jestes pewien ze chcesz automaty to tutaj kilka aukcji:

Wał lepiej przerobic na jednoczesciowy - pozbedziesz sie problemu na stałe, nie tylko na jakiś czas. Jedyne co musisz zrobic to wydluzyc wał (spawanie albo dorobienie flanszy przedluzajacej).

Czekaj, czekaj, w 3.2 jest tylny wał z podporą?! W 3.1 jest zwykły wał jednoczesciowy.

Sorry , teraz widzę wpis , bo rzadko ostatnio śledzę forum bo i po co skoro sie nic tu nie dzieje konstruktywnego :lol: .
Tylni wał w 3,2 nie ma podpory ,ale jest dwuczęściowy , bo jakby mogło być inaczej .
niemniej tu nie ma sie co spierdolić, ja już nakulałem 90tyś (5 lat użytkowania , a całkowity przebieg auta to 365tyś) i wału tylnego nie znam bo nic nie musiałem robić,
tak w sumie to takie rady żeby wał przerabiać na jednoczęściowy to raczej nie za bardzo trafne rady :roll:
Czasem człowiek z marszu lepiej podejdzie do tematu niz podpierając się radami z forum :roll: .
notabene w przednim wale już wymieniłem krzyżaki kilka razy , ale tu jest progres bo ostatnie dwa lata temu , a ten progres to raczej zawdzięczam zakupowi krzyżaków zza wielkiej wody zamiast tej padaki dostepnej u nas. :)3
dwa koła KLR 650 TENGAI
mcgiver

Postprzez Jake » 09 wrz 2020, 08:29

No na forum niestety pustka i cisza ostatnio, to i racja.
Co to znaczy wal dwuczesciowy bez podpory? Bo mam klopot to sobie wyobrazic? :lol:
-----
Jake
Moderator

Postprzez mcgiver » 09 wrz 2020, 09:30

Jake napisał(a):No na forum niestety pustka i cisza ostatnio, to i racja.
Co to znaczy wal dwuczęściowy bez podpory? Bo mam klopot to sobie wyobrazic? :lol:

ten uśmieszek Ci zgaszę :)21 bo taki pierwszy lepszy przykład przytoczę :D
wał dwuczęściowy z kompensacją długości na wieloklinie
https://archiwum.allegro.pl/oferta/isuz ... 57362.html
Ostatnio edytowano 09 wrz 2020, 23:46 przez mcgiver, łącznie edytowano 2 razy
dwa koła KLR 650 TENGAI
mcgiver

Postprzez Jake » 10 wrz 2020, 00:57

mcgiver napisał(a):ten uśmieszek Ci zgaszę :)21 bo taki pierwszy lepszy przykład przytoczę :D

Okej! Czyli masz na mysli zwykly normalny wal jednoczesciowy, identyczny jak w dieslu. Kompensacja dlugosci na wieloklinie jest oczywistoscia i byc musi bo most pracuje i porusza sie gora dol, lecz nie o to mi chodzilo.
Dwuczesciowe waly byly w niektorych Fonterach/Rodeo, zaleznie od rocznika i wersji silnikowej
https://archiwum.allegro.pl/oferta/opel ... 09348.html
Taki wal ma trzy krzyzaki, dwie czesci wzdluzne i lozysko podporowe mniej wiecej w polowie. Sa problematyczne i bardziej obslugowe, lozysko sie wyrabia, trzeba go ustawic osiowo zeby nie bylo bicia, trudniej go zdemontowac w razie W w trasie, stad moja rada by takowy zmienic na jednoczesciowy - standardowy patent Fronterowcow.
-----
Jake
Moderator

Postprzez mcgiver » 10 wrz 2020, 01:15

Jake napisał(a):
mcgiver napisał(a):
Jake napisał(a):No na forum niestety pustka i cisza ostatnio, to i racja.
Co to znaczy wal dwuczęściowy bez podpory? Bo mam klopot to sobie wyobrazic? :lol:

ten uśmieszek Ci zgaszę :)21 bo taki pierwszy lepszy przykład przytoczę :D

Okej! Czyli zwykly normalny wal jednoczesciowy, identyczny jak w dieslu. Kompensacja dlugosci na wieloklinie jest oczywistoscia i byc musi bo most pracuje i porusza sie gora dol, lecz nie o to mi chodzilo.
Dwuczesciowe waly byly w niektorych Fonterach/Rodeo. Taki wal ma trzy krzyzaki, dwie czesci wzdluzne i lozysko podporowe mniej wiecej w polowie. Sa problematyczne i bardziej obslugowe, stad moja rada by takowy zmienic na jednoczesciowy.

Jake mylisz pojęcia.
To jest wał jednoczęściowy z dwoma krzyżakami :

https://sklep.mizar.com.pl/wal-napedowy ... 20904.html

to co podałem we wcześniejszym poście to jest wał dwuczęściowy
Nie można nazwać jednoczęściowym , wału który można rozłożyć na więcej elementów , to chyba jasne :roll: , jesli nie ,to jest to bArdzo przewrotna teoria , łatwa do podważenia...
dwa koła KLR 650 TENGAI
mcgiver

Postprzez Jake » 10 wrz 2020, 11:09

De facto, wal z troopera mozna rozlozyc na 2 szt widelek, 2 podluzne czesci glowne laczone wieloklinem i 2 szt krzyzakow, czy to czyni go walem 6 czesciowym? A jak odkrece kalamitke i zdejme miski z krzyzakow to mam kolejnych 9 czesci. Wal 15 czesciowy? Wszyscy waly pozbawione centralnego (dodatkowego) przegubu nazwaja jednoczesciowymi. Mowa tu nie o ilosci elementow skladowych bo te mozna mnozyc bez liku tylko o czesciach wzdluznych pomiedzy punktami przegubowymi.
http://forum.opelfrontera.pl/viewtopic. ... wy#p268108
Oczywiscie mozna stwierdzic ze wszyscy sie myla i mowic po swojemu, ale wciaz informacje o tym modzie najlatwiej znalezc pod haslem "zmiana walu z podpora na jednoczesciowy".
-----
Jake
Moderator

Postprzez mcgiver » 10 wrz 2020, 11:22

jasne , przecież tirowcy też w swoim slangu nie powiedzą webasto tylko dewasto
laik montereya nie nazwie montek ani troper tylko powie dzip
i wszyscy oni są przekonani że się nie mylą ...
takie tam bzdety :roll:
dwa koła KLR 650 TENGAI
mcgiver

Postprzez Legend » 10 wrz 2020, 15:07

tak jak mcgiver napisał od razu zakumałem co miał na myśli, móiwa tak tez w slangu "ci od wałów" czyli ludki co dorabiaja waly bo jak kiedys robilem wal z PTO do mechanika to miałem jednoczęściowy ;-) Te z kompensacja i wieloklinem dzielone na dwie rury to dwuczesciowe i nie chodzi o elementy składowe, ale członowość rur.
Opel Monterey 3.2V6 RS
Isuzu Trooper 3.0 TOD
Opel Monterey LTD 3,1
Opel Monterey RS 3.0
Jeep Grand Cherokee Trackhawk Supercharged 6.2 V8
Legend

Postprzez Jake » 12 wrz 2020, 00:07

Nadal nie zgadzam sie z Twoja nomenklatura, bo ona jest nieintuicyjna. 1,2,3 częściowy wał kojarzy sie z ILOSCIA rur, a nie ich członowością. Twoj sposob okreslenia jest kulawy, bo de facto odnosi sie do obecnosci kompensacji długości a nie ilosci rur. Wał po Twojemu "dwuczeciowy" to jest po prostu wal teleskopowy.
Porównanie z bzdurną gwara tirowców ktorzy maja klopot ze stworzeniem zdania po polsku jest mało sensowne. Jesli twierdzisz ze sie myle i jedynie powielam powszechny blad - podeprzyj swoja teorie jakims zrodlem.
Dodam tylko, ze w jezyku angielskim nazwy funkcjonuja tak samo "one-piece driveshaft" to wał z dwoma krzyzakami, niezaleznie czy teleskopowy czy nie,"two-piece driveshaft" to wał z podporą i dodatkowym przegubem, odpowiednio "three-piece driveshaft" to wał z dwoma podporami i czterema krzyzakami.
driveshaft.jpg
driveshaft.jpg (34.36 KiB) Przeglądane 90 razy

Taka sama nomeklature stosuja tez warsztaty zajmujace sie produkcja, naprawami i regeneracja wałów:
http://regeneracjawalownapedowych.pl/11 ... napedowych
Screenshot_1.png
Screenshot_1.png (118.43 KiB) Przeglądane 90 razy

Nie mam pod reka literatury fachowej, ale teoria ze wszyscy, polsko i angielsko jezyczni, lacznie ze spcjalistami w branzy sie myla, robi sie juz troche spiskowa. Jesli jest inaczej, chetnie zobacze podrecznik inzynieryjny ktory to inaczej opisuje - ale cos watpie w istnienie takowego.
-----
Jake
Moderator

Powrót do Off-Topic