wał R4

O wszystkim i o niczym...

wał R4

Postprzez mcgiver » 13 cze 2021, 13:03

Temat całkiem nie z troopera , montereya i innych błotniaków.
Od kilku lat szukam wału korbowego do 4 cylindrowego silnika o skoku większym lub równym 74mm i rozstawie 100mm między centrami cylindrów.
wymiar 100mm między cylindrami = rozstawowi 50mm między poszczególnymi czopami wału :
główny> korbowy> główny> korbowy> itd
najłatwiej to się mierzy na uszczelce cylindrów :
prawy kraj pierwszego cylindra>prawy kraj drugiego cylindra itd ,
jak ktoś ma dostęp do jakiejś bazy dystrybucyjnej to jest w stanie to pomierzyć
Na razie nie są istotne ani średnice czopów głównych i korbowych , ani ich szerokości ani montaż koła zamachowego , ani montaż koła pasowego, wszystko da się jakoś zaadoptować,
szukałem już w mercach , może nie wszystkich ,
szukałem już w saabach , może też nie wszystkich
niestety nie znalazłem ,
może ktoś mi pomoże , nawet jestem skłonny zapłacić za takie informacje jakąś rozsądną cenę .
max skok jaki tam zmieszczę to 92mm i przy zachowaniu rozsądnego max rpm silnik się nie rozleci , (są na to wzory > przyspieszenie tłoka itd).
Chodzi o dość archaiczny silnik z potencjałem z lat 70 poprzedniego milenium z którego chcę wykrzesać 100% więcej mocy niż miał seryjnie , a może i więcej.
Mam już tłoki na rozwiert o 2mm wiekszy niż seryjnie , jak znajdę wał będę się martwił korbowodami, bo akurat korby dziś można zamówić na dowolny wymiar .
zamysł jest taki by uzyskać największy możliwy skok co wygeneruje więcej niż przeciętny moment obrotowy , jak w dieslach.
Modernizacja tego silnika nie jest jakimś duzym wyzwaniem bo robiłem już podobne projekty 8-) , problem w tym konkretnym przypadku polega właśnie na braku odpowiedniego wału niestety :(
dziwkowóz E36 KABRIO ZMODZONY STROKER M50B29
youngtimer e30 M10B18 wąska lampa
dwa koła KLR 650 TENGAI
wół roboczy MONT 3,2 97 LTD
WSZYSTKIE SĄ, NIEKTÓRE STOJĄ :)
tylni napęd jest jak sex; po co jechać na ręcznym jak można dać w pizdę
Avatar użytkownika
mcgiver
 
Posty: 2432
Dołączył(a): 26 lut 2015, 22:18
Lokalizacja: żywiec

Re: wał R4

Postprzez mcgiver » 08 lip 2021, 00:35

halo
eeeeeeee hhhh ooo
ale echo sie tu niesie , totalne pustki na forum :lol:
dziwkowóz E36 KABRIO ZMODZONY STROKER M50B29
youngtimer e30 M10B18 wąska lampa
dwa koła KLR 650 TENGAI
wół roboczy MONT 3,2 97 LTD
WSZYSTKIE SĄ, NIEKTÓRE STOJĄ :)
tylni napęd jest jak sex; po co jechać na ręcznym jak można dać w pizdę
Avatar użytkownika
mcgiver
 
Posty: 2432
Dołączył(a): 26 lut 2015, 22:18
Lokalizacja: żywiec

Re: wał R4

Postprzez Quentil » 08 lip 2021, 02:00

Zapewne większość aktywnych użytkowników nie zna odpowiedniego dawcy.
A pomysły z dorobieniem wału lub poszukaniem w katalogu wałów korbowym, choć są w teorii bardzo logiczne to w praktyce niewykonalne. Choćby z prozaicznego powodu braku takiego katalogu lub kompletnym zabójstwem dla ekonomii projektu w przypadku jednostkowej produkcji.
Także tak :roll:

Mam nadzieję, że pomogłem. Ewentualnej reklamacji nie uwzględnia się. :)21
6VE1...
Quentil
 
Posty: 991
Dołączył(a): 26 paź 2012, 22:07
Lokalizacja: Puławy / Lublin

Re: wał R4

Postprzez mcgiver » 08 lip 2021, 23:46

no niestety temat jest beznadziejny :roll: , aczkolwiek nie do końca bo jest pewna alternatywa do osiągnięcia takiego wykorbienia za 3-4 tyś zł tylko że nie ma 100% gwarancji że się uda, więc że tak powiem nie mam takiego budżetu na badania które mogą się skończyć fiaskiem , tak że na razie jeszcze szukam innych opcji :roll:

najbardziej by mnie urządzało stworzenie tzw silnika kwadratowego czyli skok tłoka równy średnicy tłoków które mam przygotowane na rozwiert , bo to by mi dało ponad 2400cc pojemnosci R4 , a ta konstrukcja jest przygotowana na taki skok, ale zadowolę się również konfiguracją niewiele podkwadratową dającą przynajmniej 2100cc
dziwkowóz E36 KABRIO ZMODZONY STROKER M50B29
youngtimer e30 M10B18 wąska lampa
dwa koła KLR 650 TENGAI
wół roboczy MONT 3,2 97 LTD
WSZYSTKIE SĄ, NIEKTÓRE STOJĄ :)
tylni napęd jest jak sex; po co jechać na ręcznym jak można dać w pizdę
Avatar użytkownika
mcgiver
 
Posty: 2432
Dołączył(a): 26 lut 2015, 22:18
Lokalizacja: żywiec


Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron