Problem z lusterkami? Nie składają się?

Isuzu Trooper/Bighorn, Opel Monterey, Holden Jackaroo, Honda Horizon, Acura SLX

Problem z lusterkami? Nie składają się?

Postprzez gikxer » 05 maja 2023, 21:51

Jak w temacie, zamiast składania słyszysz pstrykanie? To może pomogę a jednocześnie pochwalę się sukcesem :)21 bo udało mi się to naprawić, na jak długo to zobaczymy :) Opisane niżej lusterka tyczą się przedlifta 92-98, późniejsze mają inny mechanizm składania a poza tym są takie same. Unikajcie lusterek z angoli.
Jest to dość upierdliwa i precyzyjna robota do której potrzeba drobnych narzędzi. Jakieś szpikulce, haczyki albo coś w stylu płaskiego śrubokręta 1mm. Taki śrubokręt przyda się do rozebrania kostki, trzeba nim podważyć zapadki i powyciągać przewody. Bez tego nie ma opcji rozebrania reszty lusterka. Zrób sobie rysunek co by nie pomylić przewodów.
Rozbierałem moje lusterka wcześniej kilkukrotnie szukając przyczyny. Za każdym razem zatrzymywałem się przy podkładce zaciskowej trzymającą sprężynę. I właśnie tam leży problem. Trzeba ją wydłubać co nie jest proste. Bardzo łatwo jest połamać obudowę tam gdzie siedzi uszczelka co też uczyniłem ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak już wygrzebiesz tą podkładkę to pod sprężyną jest ten trybik odpowiedzialny za składanie lusterka. Rozebrałem dwa mechanizmy i zużycie ich było podobne. Oglądałem pod lupą i ogólnie powiem, że fabrycznie wyglądały średnio, słabej jakości odlew.

Obrazek

A tu zapadki z polifta, wyglądały lepiej i plus jeden ząb.

Obrazek

I teraz dochodzimy, co moim zdaniem, jest głównym problemem. Po wyciągnięciu ten mosiężnej rurki od spodu pokażą się dwie kulki lub to co z nich zostało. U mnie stały betonowo!! Pod tymi kulkami są sprężynki, lusterko się składa, kulka się chowa po czym wpada w dołem i trzyma lusterko na miejscu. Ale jak sprężynka zabetonowana rdzą to niestety ale nie wpada z taka siłą jak powinna przez co mechanizm składanie nie daje rady i przepuszcza dlatego słychać tylko pstrykanie. Przynajmniej taka jest moja teoria :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do wyciągnięcia kulek używałem palnika i i delikatnie młotka aż chwyciła magnes. Uważajcie tylko bo tam jest oring co by go nie zjarać. Z dwóch lusterek uratowałem tylko jedną sprężynkę, drugą musiałem dopasować, są one dość twarde. Jak dasz za miękkie sprężyny to lustro będzie luźne. Jak już wszystko oczyszczone smarujesz dobrze smarem czy co tam masz pod ręką. Tą zaciskową podkładkę trzeba sklepać żeby się dobrze zacisnęła, musi trzymać główną sprężynę.

Obrazek

Po włożeniu tej podkładki tak sobie pomyślałem, że można by tam podłożyć podkładkę grubości np 1mm co by mocniej docisnęła sprężynę. W każdym razie moje "nowe" lusterka składają się jak złoto :)21
Najgorsza robota to rozebrać tą kostkę i wydłubać podkładkę zaciskową, reszta pikuś. Powodzenia ;)

Obrazek
Ostatnio edytowano 07 maja 2023, 10:15 przez gikxer, łącznie edytowano 1 raz
gikxer
 
Posty: 116
Dołączył(a): 31 lip 2022, 09:10

Re: Problem z lusterkami? Nie składają się?

Postprzez Jake » 05 maja 2023, 22:46

Brawo! Kupa dobrej roboty. Rozbieralem lusterka pare razy ale tylko zeby zmienic obudowy, do samego mechanizmu nigdy sie nie dogrzebalem, a bylem ciekawe co siedzi w srodku. Moje oczywiscie tez tylko pstrykaly i sie nie skladaly, ale.... po prawdzie nigdy nie rozumialem po co w ogole ta funkcja istnieje, nigdy nie czulem zeby mi jej brakowalo. :)21
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4208
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Problem z lusterkami? Nie składają się?

Postprzez miras7 » 06 maja 2023, 15:40

Fajnie, że to utrwaliłeś na zdjęciach i w opisie. Sam dawno temu naprawiłem swoje lusterka ale potem wszystko wyleciało z głowy jak to zrobiłem.
Ze składania korzystałem wielokrotnie, żeby nie zepsuć w krzakach. Wiem, że samo się złoży, ale czasem może się też potłuc lustro.
Avatar użytkownika
miras7
 
Posty: 1783
Dołączył(a): 06 sie 2012, 19:41
Lokalizacja: Wrocław/Milicz

Re: Problem z lusterkami? Nie składają się?

Postprzez gikxer » 07 maja 2023, 10:13

Naprawiłem je bo dla mnie to bajer mieć składane lusterka w aucie z 92 roku. Nie znam żadnego auta z tamtych lat ze składanymi lusterkami. I tak sobie pomyślałem, że fajnie będzie to opisać bo nie znalazłem info jak to naprawiać i mam nadzieję, że info się przyda ;)
Jadąc przez krzaki to też fajnie działa bo od gałęzi lustro się złoży po czym samo się otworzy.
Mechanizm w polifcie jest zupełni inny i nic nie pasuje. Wygląda lepiej i wydaje mi się. że nie powinno być takich problemów jak we wcześniejszych. Nie ma już tych małych sprężynek, kulki są na stałe w obudowie, a obudowa już jest plastikowa. Za to w polifcie może występować inny problem. Otóż inaczej jest zbudowana bieżnia, po której pracują kulki. Nie wiem bo nie mam doświadczenia ale lustra, które kupiłem miały tam luz. I dzięki temu udało mi się wyrwać lustra w chromie za grosze.
Jak są zardzewiałe sprężynki to wcześniejsze lustro też może dostać luz bo dolna cześć się przez to szybciej wyrabia.

Pierwsza fotka przedlift, druga po.
Obrazek

Obrazek
gikxer
 
Posty: 116
Dołączył(a): 31 lip 2022, 09:10

Re: Problem z lusterkami? Nie składają się?

Postprzez Jake » 07 maja 2023, 11:27

Jasne! Super ze to udokumentowales i opisales! dobra praktyka.

W polifcie dyndajace luzne lusterka to niestety czesta przypadlosc i niemozliwie upierdliwa... zastanawialem sie skad to sie bierze i dlaczego w starszych takiego zjawiska nie ma. Teraz juz wiem!
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4208
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Problem z lusterkami? Nie składają się?

Postprzez MajkiMO » 23 mar 2024, 14:01

Super fotorelacja! U siebie również poczyniłem rozebranie lusterka jednak zatrzymałem się na sprężynkach pod kulkami.. były totalnie zardzewiałe i nie udało się ich wyjąć w całości. Możesz podpowiedzieć skąd można takie dopasować? Pzdr
MajkiMO
 
Posty: 1
Dołączył(a): 13 lis 2023, 09:22

Re: Problem z lusterkami? Nie składają się?

Postprzez gikxer » 24 mar 2024, 00:31

Sprężynki miałem z zaworów regulujących ciśnienie w pompie wtryskowej 1.9tdi ale mogą być od czego tam znajdziesz tylko muszą być twarde, że palcami z trudem je ściśniesz o 1-2mm. Inaczej lusterko będzie ci latało.
gikxer
 
Posty: 116
Dołączył(a): 31 lip 2022, 09:10


Powrót do 1992-1997

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 62 gości