System Dogrzewania Silnika [3.1]

Isuzu Trooper/Bighorn, Opel Monterey, Holden Jackaroo, Honda Horizon, Acura SLX

System Dogrzewania Silnika [3.1]

Postprzez CEZETERS » 19 lut 2009, 14:46

witam.mam pytanko.miedzy fotelami kierowcy i pasazera pod lewarkiem zmiany biegow mam przelacznik do podnoszenia anteny i drugi z rysunkiem silnika i spiralka jak od swiec zarowych wewnatrz.do czego on sluzy?niezauwazylem zeby cokolwiek sie dzialo po wlaczeniu.chcialbym zeby tez ktos powiedzial jak dziala ssanie? jest pokretlo ktore niereaguje.niewiem czy jest tam linka ktora sie urwala czy tez moze jakis potenciometr?dziekuje za wszelkie informacje.

Isuzu trooper 3.1 td 1995r wersja japonska z kierownica z prawej strony :-( niedlugo bedzie do sprzedania
CEZETERS
 

Re: co to za wlacznik ?

Postprzez Grafff » 19 lut 2009, 18:42

Co do przełącznika ,to sam jestem ciekaw ,natomiast pokrętło można by nazwać "ręcznym gazem " jak jest zimno kręcisz w prawo (zamiast dociskać pedał gazu)i autko pali na wyższych obrotach,tak w skrócie.
Trooper 2,8TDI, XJ 4.0,Terrano I 2.4,Monterey 3,1 LSD,Trooper 3,0LSD, Monterey 3,1(po raz drugi ) ,Pathfinder R50 3,5 250HP , Montero 3,5, Monterey3,1(po raz trzeci:) )
Dwa koła Tw200,XR 125,Crm 80,Kx250,Dr350,Lc4 400, DRZ400Y
Avatar użytkownika
Grafff
 
Posty: 140
Dołączył(a): 21 sty 2009, 20:44
Lokalizacja: Kraków/Wieliczka

Re: co to za wlacznik ?

Postprzez CEZETERS » 19 lut 2009, 21:46

pewnie w tym rozszezonym do 12tys stron manualu cos by sie znalazlo na temat tego pstryczka ale pewnie zanim to bym znalazl :D to autko bedzie mialo nowego wlasciciela. ja natomiast mysle ze poszukam nastepnego takiego dla siebie na dluzej bo po miesiacu uzytkowania jakos mi sie spodobal tropek (wczesniej mialem musso 2.9d troche dluzej ale ten jest bardziej meski i offroadowy). dzieki za info odnosnie ssania. jutro rano sprawdze czy jest efekt krecac w prawo (chociaz zastanawiam sie czy angole nieprzeinaczyli tego ze ma sie krecic w lewo :-) a z nastepnych dziwnych pytan to mam kontrolke "T-BELT" zapala sie przy wlaczeniu zaplonu i naszczescie gasnie.a pytanie brzmi co ile sie wymienia pasek i jak ewentualnie sie to potem kasuje.jest ona zalezna od licznika przebiegu czy od jakigos czujnika przy napinaczu?
CEZETERS
 

Re: co to za wlacznik ?

Postprzez CEZETERS » 19 lut 2009, 22:40

przepraszam za moja ignorancje. :? o tajemniczym przycisku doczytalem sie na tym forum lecz w info modeli 1998-2002 "obroty silnika" tylko teraz trzeba sprawdzic czy i jak u mnie to dziala. :?
CEZETERS
 

Re: co to za wlacznik ?

Postprzez oko » 20 lut 2009, 09:38

Co do pokrętełka musisz troszke pokrecić by obroty zaczeły rosnąc.. A przyciś to zapewne "cudowne dogrzewanie silnika" które z tego co wiem jednak okryło sie złą sławą. W moim montku dogrzewania juz nie było fabrycznie. a na zilnym silniku do podkręcania obrotów jest pokrętełko.... choć ja z niego nie kożystam. ja używam podkręcenie obrotów stosując przekręcenie nawieu powietrza na max ciepłe wówczas obroty w moim montku same wzrastają bo przy takim ustawieniu załacza sie elekryczne dogrzewanie. Co do paska... wymiana co 100tyś kontrolka zapala sie po przekreceniu km. Kasowanie to zabawa z wykręceniem dechy. Ja nie mam zdrowia pasek wymieniłem a kontrolka sie świeci nie mam natchnienia na jej wykręcanie.
Montek 3.1 98 przed liftem... długi...i będzie młodszy brat jeep lub land rover
Avatar użytkownika
oko
 
Posty: 239
Dołączył(a): 14 sty 2009, 12:47
Lokalizacja: Kutno

Re: co to za wlacznik ?

Postprzez posti » 24 lut 2009, 21:16

CEZETERS napisał(a):....drugi z rysunkiem silnika i spiralka jak od swiec zarowych wewnatrz.do czego on sluzy?
Isuzu trooper 3.1 td 1995r wersja japonska z kierownica z prawej strony :-( niedlugo bedzie do sprzedania

Witam W moim montku '99 mam też ten przycisk i z tego co zdazyłem sie dowiedziec jest to dodatkowe podgrzewanie silnika jak "kleszczy" nieco jednak u mnie to nie działa, chociaz wyłacza sie sie automatycznie gdy temp. płynu stanie na połowie skali
Opel Monterey 3.0 DTI '99
posti
 
Posty: 68
Dołączył(a): 17 gru 2008, 08:21

Re: co to za wlacznik ?

Postprzez mariuszf123 » 18 mar 2009, 09:33

jeżeli to jest wyłącznik taki sam jak w troperku 2.8 tdi '90 to wydaje mi sie ze jest to podgrzewanie filtra paliwa ( jezeli jest jeszcze orginalny)
mariuszf123
 

Czy w monterey montowany był RETARDER???

Postprzez urwis1981 » 21 paź 2009, 00:46

Mam pytanko czy w montkach był retarder-hamulec górski????? mechanik ktory czasem naprawia mi to co zepsuje stwierdzil ze mój sprzet,montek 3.1 ltd 92r posiada cos takowego... skoro mam cos TAKOWEGO niech mi ktos odpowie jak sie to uruchamia,dziala samoczynnie czy trzeba jakichs czarów?? ;)
urwis1981
 
Posty: 104
Dołączył(a): 21 paź 2009, 00:33

Re: Czy w monterey montowany był RETARDER???

Postprzez hassan » 21 paź 2009, 09:05

nie :)
to coś co może być wzięte za retarder to system do szybszego nagrzewania silnika. działa tylko w temperaturze 5st C i niższej i na zimnym silniku (o ile pamiętam). Uruchamiany jest pneumatycznie - jakaś zastawka się otwiera i zmniejsza średnicę wydechu. Jak to działa dokładnie to nie wiem, wiem natomiast że może się ta klapka zaciąć co powoduje szybkie "umarcie" turbiny (tak było u mnie, dlatego poprzedni właściciel wyciął to ustrojstwo z wydechu, a mi w spadku zostawił umierające turbo).
był: Opel Monterey A 3.1 LTD '96, 265/75/16 BFG AT, +2" Lovells
jest: VW Transporter T3 Syncro

nigdy nie mów nigdy...
Avatar użytkownika
hassan
 
Posty: 599
Dołączył(a): 31 paź 2008, 14:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy w monterey montowany był RETARDER???

Postprzez BUNNY_PL » 03 lis 2009, 00:05

to ustrojstwo to hamulec górski. Znajdź ostrą górkę wrzuć jedynkę i puść sprzęgło :) poczujesz jak silnik hamuje. Można jechać z minimalna prędkością nie dotykając hamulca. Mi sie bardzo przydaje w terenie.
Avatar użytkownika
BUNNY_PL
 
Posty: 307
Dołączył(a): 13 sty 2009, 23:52
Lokalizacja: Świebodzice - dolnyśląsk

Re: Czy w monterey montowany był RETARDER???

Postprzez kugel » 03 lis 2009, 10:19

A ja zawsze myślałem że jazda na jedynce z góry to hamowanie silnikiem :oops: , nie RETARDER.... To i Polonez to miał ? :shock: .( ;) )
Avatar użytkownika
kugel
 
Posty: 380
Dołączył(a): 28 mar 2009, 00:11
Lokalizacja: GB

Re: Czy w monterey montowany był RETARDER???

Postprzez hassan » 03 lis 2009, 17:02

BUNNY_PL napisał(a):to ustrojstwo to hamulec górski. Znajdź ostrą górkę wrzuć jedynkę i puść sprzęgło :) poczujesz jak silnik hamuje. Można jechać z minimalna prędkością nie dotykając hamulca. Mi sie bardzo przydaje w terenie.


a tak z ciekawości, to jak wygląda przycisk do uruchamiania tego? Czy przypadkiem nie ma ikonki silnika z grzałką (spiralką) w środku?

h.
był: Opel Monterey A 3.1 LTD '96, 265/75/16 BFG AT, +2" Lovells
jest: VW Transporter T3 Syncro

nigdy nie mów nigdy...
Avatar użytkownika
hassan
 
Posty: 599
Dołączył(a): 31 paź 2008, 14:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy w monterey montowany był RETARDER???

Postprzez urwis1981 » 03 lis 2009, 20:43

Mówiac RETARDER mechanik miał na mysli to COŚ na rurze wydechowej,nie posiadam zadnego magicznego guziczka ktory by to uruchamial,a ten miedzy siedzeniami z silniczkiem i grzalka w srodku dziala(bynajmniej u mnie zwieksza obroty do ok 1100 i chyba troszke szybciej nagrzewa silnik) gdy temperatura spada ponizej +10stopni. Moze ma ktos jakas madra ksiazke o Monterey/trooper??
urwis1981
 
Posty: 104
Dołączył(a): 21 paź 2009, 00:33

Re: Czy w monterey montowany był RETARDER???

Postprzez hassan » 03 lis 2009, 22:23

to coś to właśnie ten system uruchamiany tym włącznikiem z grzałką (taka była konkluzja z dyskusji na forum4x4). Retarder musiałby mieć jakieś osobny włącznik a tego zdecydowanie brak :)

Jeżeli pod pojęciem "mądra książka" rozumiesz książkę napraw to na stronie masz odnośnik do pobrania serwisówki Haynesa http://trooper4x4.pl/tekst.php?id=1 (po angielsku tylko).

h.
był: Opel Monterey A 3.1 LTD '96, 265/75/16 BFG AT, +2" Lovells
jest: VW Transporter T3 Syncro

nigdy nie mów nigdy...
Avatar użytkownika
hassan
 
Posty: 599
Dołączył(a): 31 paź 2008, 14:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy w monterey montowany był RETARDER???

Postprzez mariojura » 08 lis 2009, 21:16

BUNNY_PL napisał(a):to ustrojstwo to hamulec górski. Znajdź ostrą górkę wrzuć jedynkę i puść sprzęgło :) poczujesz jak silnik hamuje. Można jechać z minimalna prędkością nie dotykając hamulca. Mi sie bardzo przydaje w terenie.

To ustrojstwo to nie jest hamulec górski. To system szybkiego grzania silnika. Nie wiem jak tego używasz w terenie ale jeżeli miałbyś wszysko sprawne to cały ten układ wyłącza się automatycznie kiedy silnik ośągnie temperature 80 stopni.
Trooper 2.8TDI
mariojura
 
Posty: 208
Dołączył(a): 16 paź 2008, 08:43
Lokalizacja: Ogrodzieniec, Jura Krakowsko Częstochowska

Re: Czy w monterey montowany był RETARDER???

Postprzez BUNNY_PL » 09 lis 2009, 00:58

Tak ten układ to system szybkiego dogrzewania. W jego skład wchodzą 2 klapki jedna na dolocie powietrza do silnika i druga na wydechu w tej magicznej małej skrzyneczce z kabelkiem. Silnik działa przez to z większym oporem co za tym idzie - szybciej się rozgrzewa. W teorii układ się wyłącza w 80 C w praktyce można go włączyć w każdej temp i tak działa (przynajmniej u mnie). Układ może wspomagać hamowanie z dużych stromizn. To takie 2 w jednym, w zimie radze używać tego często lub w ogóle bo ma tendencje do zacinania się klapki na wydechu co powoduje zupełny spadek mocy i kłęby czarnego dymu. W Anglii bardzo często wycinają te układy właśnie przez ten problem.
Avatar użytkownika
BUNNY_PL
 
Posty: 307
Dołączył(a): 13 sty 2009, 23:52
Lokalizacja: Świebodzice - dolnyśląsk

Re: co to za wlacznik ?

Postprzez forester » 23 sty 2011, 14:14

Witam. Trochę późno... ale na to wpadłem wczoraj. Może ten przełącznik zmienia kąt ust. zapłonu? Jak go włączę obroty momentalnie rosną ,gdyby el. grzanie to trwałoby dłużej i na wskaźniku ładowania dałoby się to zauważyć. Tak myślę ale oczywiście mogę się mylić.
Były:
NIVA 1,6 (później 1,9 D)
3,1 LTD '95
3,2 RS (lpg) '96
3,1 LTD '94 ... (nie ma to jak czołg)
Na razie bez Monterey'a
ale z Nissanem X-trailem 2,2 D
Avatar użytkownika
forester
 
Posty: 243
Dołączył(a): 18 sty 2011, 00:55
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska

Re: co to za wlacznik ?

Postprzez mariojura » 23 sty 2011, 15:29

Koledzy ile jeszcze tematów o tym pstryczku będzie? Chyba już wszystko o nim zostało napisane.
mariuszf123 napisał(a):jeżeli to jest wyłącznik taki sam jak w troperku 2.8 tdi '90 to wydaje mi sie ze jest to podgrzewanie filtra paliwa ( jezeli jest jeszcze orginalny)

W 2.8 TDI to raczej nigdy nie było podgrzewania filtra paliwa.
Trooper 2.8TDI
mariojura
 
Posty: 208
Dołączył(a): 16 paź 2008, 08:43
Lokalizacja: Ogrodzieniec, Jura Krakowsko Częstochowska

Re: co to za wlacznik ?

Postprzez BUNNY_PL » 23 sty 2011, 16:27

Nic nie zmienia to system podciśnień. Działa to tak (tlumacze to juz chyba 30 raz)

1. dźwigienka ciągnie linkę gazu poprzez podciśnienie (rosną obroty)
2. zamykana jest klapa na wydechu poprzez podciśnienia
3. zamykana jest klapa w dolocie (miedzy turbo a intercoolerem)

SKUTKI

silnik działa z wiekszym oporem więc się szybciej nagrzewa.

Wiecej spalin leci przez egr - nagrzewa się kolektor ssący.

Wieksze obroty powoduja szybsze rozgrzanie silnika

ot cała magia !

klapka na wydechu napewno nie działa. Wiec zostają 2 pozostale elementy
Avatar użytkownika
BUNNY_PL
 
Posty: 307
Dołączył(a): 13 sty 2009, 23:52
Lokalizacja: Świebodzice - dolnyśląsk

Re: co to za wlacznik ?

Postprzez BUNNY_PL » 23 sty 2011, 16:38

system ma się automatycznie wyłączyć gdy silnik osiągnie 90 stopni. Mozna go wlaczyc ponizej -8 jakos - wczesniej nie bedzie sie wlaczal.
Poprostu szybko ma nagrzac silnik i tyle. dlatego sie nazwya" FAST WARM-UP SYSTEM " - SYSTEM SZYBKIEGO DOGRZEWANIA
Avatar użytkownika
BUNNY_PL
 
Posty: 307
Dołączył(a): 13 sty 2009, 23:52
Lokalizacja: Świebodzice - dolnyśląsk

Re: co to za wlacznik ?

Postprzez mariojura » 23 sty 2011, 16:39

Nie chce się nikomu? :)3
viewtopic.php?f=2&t=667&start=0
Trooper 2.8TDI
mariojura
 
Posty: 208
Dołączył(a): 16 paź 2008, 08:43
Lokalizacja: Ogrodzieniec, Jura Krakowsko Częstochowska

Re: co to za wlacznik ?

Postprzez Ciplik » 06 lut 2011, 21:46

A ja mam pytanie z innej beczki. Może ktoś wie co to jest? Jest to w bagażniku.

Obrazek
Ciplik Monterey LTD 3,1 TD '93 - Aktualnie na sprzedaż
Mazda Familia 323 S V (BA) '95 (1.7 TD ISUZU Intercooler)
Avatar użytkownika
Ciplik
 
Posty: 396
Dołączył(a): 16 sty 2011, 13:05
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski/Łódzkie/Polska

Re: co to za wlacznik ?

Postprzez kugel » 06 lut 2011, 22:01

Wygląda na dodatkowe gniazdko . Wyjmij zapalniczkę i sprawdź czy pasuje , bo z fotki to trudno jednoznacznie stwierdzić...
Avatar użytkownika
kugel
 
Posty: 380
Dołączył(a): 28 mar 2009, 00:11
Lokalizacja: GB

Re: co to za wlacznik ?

Postprzez Ciplik » 06 lut 2011, 22:05

Niestety nie pasuje, jest o połowę mniejsze (na średnicy). Jutro dorwę miernik i sprawdzę czy daje jakiś prąd. Wstawiłem fotko bo może ktoś ma coś podobnego.
Ciplik Monterey LTD 3,1 TD '93 - Aktualnie na sprzedaż
Mazda Familia 323 S V (BA) '95 (1.7 TD ISUZU Intercooler)
Avatar użytkownika
Ciplik
 
Posty: 396
Dołączył(a): 16 sty 2011, 13:05
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski/Łódzkie/Polska

Re: co to za wlacznik ?

Postprzez skiczu » 06 lut 2011, 22:18

Napisane ma HELLA. Jest to jeden z wiodących producentów oświetlenia (szperaczy). Podejrzewam, że to gniazdko dla szperacza
"Dobrze zrobione jest lepsze niż dobrze powiedziane" - Benjamin Franklin
2.6
Ból fizyczny jest niczym w porównaniu z cierpieniem duszy - Skiczu
skiczu
 
Posty: 1351
Dołączył(a): 03 maja 2010, 22:12
Lokalizacja: Piła

Następna strona

Powrót do 1992-1997

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości