[Akumulatory] zwiększenie pojemności

Isuzu Trooper/Bighorn, Opel Monterey, Holden Jackaroo, Honda Horizon, Acura SLX

[Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez tommardo » 30 lip 2021, 19:36

Mam kilka pytań odnośnie instalacji elektrycznej przy akumulatorach.

W Monterey 3.1td LTD 1994 (4jG2) posiadam instalację z dwoma akumulatorami.
Aktualnie 2x: Husky 60Ah 560A

Na potrzeby wyprawowe chcę zwiększyć pojemność akumulatorów aby zasilić dodatkowe oświetlenie, lodówkę, webasto, ładowarki tel/laptop.
Zamierzam jeden z akumulatorów wydzielić jako rozruchowy, natomiast drugi jako hotelowy. Pomiędzy nimi zainstaluję separator Cyrix CT, co ochroni przed rozładowaniem wydzielony aku.rozruchowy.
[❓] 1. Do którego akumulatora prowadzony jest przewód plusowy z alternatora? Próbowałem dojrzeć ale nie widzę. Może posiadacie schemat na którym można to sprawdzić. Chciałbym potwierdzić że przewód zasilający prowadzony jest do prawego aku, natomiast akumulatory zmostkowane są przy rozruszniku.
[❓] 2. Jakie maksymalne pojemności aku. zastosowaliście?zakładając że zostały osadzone w oryginalnych miejscach oraz alternator nie był wymieniany na większy.
[❓] 3. Jakiej mocy alternator jest w standardzie? Bo też nie mogę się dopatrzeć.

Zrzut ekranu 2021-07-30 o 18.04.14.png
Zrzut ekranu 2021-07-30 o 18.04.14.png (170.81 KiB) Przeglądane 9549 razy
tommardo
 
Posty: 16
Dołączył(a): 30 lip 2021, 19:33

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez Jake » 31 lip 2021, 02:19

Ad.1 Do żadnego z dwóch. Z alternatora wychodzą dwa biale przewody oznaczone "B+", o średnicy około 6mm^2 każdy, mają łaczenie przy podstawie prawego akumulatora w duzej szarej kostce, a następnie idą do skrzynki bezpieczników. Wewnątrz skrzynki rozgałęziają sie i miedzy innymi spotykają z polem stykowym pod duzym glownym bezpiecznikiem 80A, a stamtąd czerwonym przewodem sa polaczone z prawym aku (po stronie pasazera).

Ad.2 2x 80Ah wchodzi bezboleśnie. U siebie mam 2x Yuasa YBX3110

Ad.3 Fabrycznie jest 60A i ogolnie nie jest to zbyt dobry alternator. Bardzo łatwo zaadoptować 110A z Kia Carnival. Wrzucilem na forum poradnik jak to zrobic.
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4208
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez tommardo » 02 sie 2021, 13:32

Dzięki wielkie za odpowiedz, liczyłem że jest tam większy alternator. Zapoznam się ze wspomnianym przez Ciebie postem.
Na ten moment mam trzy opcje:
1. [mały zapas prądu] pozostać na akumulatorach i alternatorze jakie aktualnie posiadam 2x60Ah, doładowując je na postoju większym solarem. Dodatkowo zabezpieczając przed rozładowaniem np poniżej 11,5V, bądź mieć możliwość całkowitego odcięcia jednego z akumulatorów
2. [średni zapas prądu] pozostać przy alternatorze, dołożyć nowe aku 2x80Ah, doładowując je na postoju więszkym solarem
2. [duży zapas prądu] wymienić alternator aby radził sobie z doładowaniem większych aku, wtedy wymienić je na największe jakie wejdą w fabryczne miejsca, doładowywać solarem
tommardo
 
Posty: 16
Dołączył(a): 30 lip 2021, 19:33

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez Jake » 02 sie 2021, 15:12

Alternator z Kia jest tani jak barszcz, kwestia pracy i czasu zeby go przelozyc i przerobic wezyki. Wymiana aku na 2x80Ah to jakies 800zl wyjete z kieszeni.
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4208
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez tommardo » 26 sie 2021, 08:19

Postanowione, dorzucam ten alternator z Kia. Wcześniej tylko muszę dokonać pomiaru poboru prądu przez lodówkę bo to właśnie ona będzie mieć największe zapotrzebowanie na prąd z aku hotelowego. Wtedy zdecyduję w jakie aku inwestuję.
Jeśli chodzi o lodówkę szukałem modelu ok 30l z możliwe najlepszym współczynnikiem wydajności do poboru prądu, ostatecznie wybrałem Dometic CDF235, nowy budżetowy model, po pierwszych dniach użytkowania mocno polecam :).
tommardo
 
Posty: 16
Dołączył(a): 30 lip 2021, 19:33

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez Jake » 26 sie 2021, 22:19

O, ktos planuje zastosowac moj patent, fajnie. ;)
Jakbys mial jakies problemy - to smialo pytaj, podpowiem.
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4208
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez pocieszny » 27 sie 2021, 23:28

tommardo napisał(a): poboru prądu przez lodówkę bo to właśnie ona będzie mieć największe zapotrzebowanie na prąd

jeśli to kompresorowa to na 90% nie bierze więcej niż 2,5-2,7A i to nie ciągle tylko okresowo, zwykle pobór jest między 35 a 45W, z użytkowania powiem tak, przyzwoity AGM o pojemności 85Ah jest w stanie uciągnąć lodówke przez 24-36 godzin w zależności od temperatury oraz częstości otwierania
co do samych lodówek, bardzo często pojemność nie ma wielkiego wpływu na pobór mocy, większy wpływ ma skuteczność kompresora, izolacja oraz zapełnienie lodówki, (jeśli lodówka jest niedopełniona wrzuć bo niej butelki z wodą, diametralnie zmniejszy to zużycie prądu, najwięcej ciągnie się na chłodzenie powietrza)
ogólnie jeśli myślimy o dodatkowym aku (bądź jak w tym wypadku zrobieniu z jednego aku dodatkowego) dobrze trzeba przemyśleć całe spinanie i rozpinanie układu, no i najważniejsze to zabezpieczenie akumulatora rozruchowego
są metody proste i skuteczne, oraz proste i bardzo skuteczne (ale nieco droższe :)21 ), przy ładowaniu dodatkowego akumulatora można pomyśleć o ukłądzie podbijającym/stabilizującym napięcie do 13,8-14,5V (AGM potrzebuje wyższych napięć ładowania), można zastosować nawet tanią "ładowarke" DC/DC która na wyjściu trzyma stały prąd, to diametralnie wydłuży okres życia aku dodatkowego (tu warto wsadzić akumulator przystosowany do głębokich rozładowań)
przy okazji, aku rozruchowy nie musi być taki sam (parametrami i konstrukcją) jak dodatkowy, spokojnie można zostawić zwykłego kwasiaka jako rozruchowy a dołożyć AGM jako dodatkowy stosująć separator (profesjinalny za 160 pln albo z przekaźnika wyciągarki za 60 pln) warto tak samo pomyśleć o tej przetwornicy o któej pisałem bo to bardzo fajna rzecz,
największy problem to znaleźć miejsce gdzie to upchnąć ważne aby od ładowarki/przetwornicy do dodatkowego aku było jak najmniej kabla ;)
instalacje na przekaźniku miałem w Montku, działała bardzo dobrze (choć troche słaby alternator był) potem zbudowałem 2 następne instalacje bardziej rozbudowane, i przekonuje się coraz bardziej do stosowania przetwornic w tych rozwiązanioach, tak zwiększa to koszt ale nie tak wiele (200-300pln)
Maxiu 2,5 biturbo :)21
Patrol 4,2 :)21
pocieszny
 
Posty: 3892
Dołączył(a): 30 paź 2010, 18:39
Lokalizacja: Jordanów

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez tommardo » 01 wrz 2021, 20:24

pocieszny napisał(a):dobrze trzeba przemyśleć całe spinanie i rozpinanie układu, no i najważniejsze to zabezpieczenie akumulatora rozruchowego
są metody proste i skuteczne, oraz proste i bardzo skuteczne (ale nieco droższe ), przy ładowaniu dodatkowego akumulatora można pomyśleć o układzie podbijającym/stabilizującym napięcie do 13,8-14,5V (AGM potrzebuje wyższych napięć ładowania), można zastosować nawet tanią "ładowarke" DC/DC która na wyjściu trzyma stały prąd, to diametralnie wydłuży okres życia aku dodatkowego (tu warto wsadzić akumulator przystosowany do głębokich rozładowań


1. jako separator planowałem zastosować Cyrix CT, proponujesz jakiś inny?
2. takie podbicie napięcia/przetwornice sugerujesz wpiąć za separatorem? możesz podać dokładnie model?
3. poza separatorem nie planowałem dodatkowo zabezpieczać aku rozruchowego, masz tutaj jakieś sugestie?

pocieszny napisał(a):instalacje na przekaźniku miałem w Montku, działała bardzo dobrze (choć troche słaby alternator był) potem zbudowałem 2 następne instalacje bardziej rozbudowane

alternator planuje zmienić na 110A z KIA zgodnie z manualem od Jake

btw. dzięki że dołączyłeś do wątku :)
tommardo
 
Posty: 16
Dołączył(a): 30 lip 2021, 19:33

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez pocieszny » 01 wrz 2021, 22:04

tommardo napisał(a):1. jako separator planowałem zastosować Cyrix CT, proponujesz jakiś inny?
2. takie podbicie napięcia/przetwornice sugerujesz wpiąć za separatorem? możesz podać dokładnie model?
3. poza separatorem nie planowałem dodatkowo zabezpieczać aku rozruchowego, masz tutaj jakieś sugestie?


wszystko zależy od funduszy, i czy będziesz rzeczywiście z tego dużo korzystał,
wiele zależy też od alternatora, jeśli to jest zwykły alternator a nie "inteligentny" to taki seperator jest OK, choć moim zdaniem na nasze skromne potrzeby przerost formy nad treścią, 40A spokojnie wystarczy a będzie dużo tańszy
wiele zależy od kilku czynników, jaki będziesz miał alternator (zwykły czy inteligentny, w tych 2 napięcie może spadać nawet do 12V więc separator od razu rozłączy układ, i nie będzie ładowania aku dodatkowego), jaki duży będzie akumulator dodatkowy, jakiego typu (kwasowy, żel, AGM, LI-Po)
do samego zabezpieczenia akumulatora rozruchowego wystarczy seperator, albo nawet zwykły przekaźnik który będzie odcinał połączenie przy zaniku zasilania na stacyjce na przykład (to rozwiązanie najtańsze, stosowałem je przez lata, sprawdza się super, trzeba tylko pamiętać o powolnym zużywaniu się styków przekaźnika, i wymianie raz na 5 lat :)21 )
najtańsza instalacja będzie- alternator zwykły, aku dodatkowy zwykły kwasiak, o porównywalnej objętości co główny, separator z przekaźnika (załączany po zapłonie,z możliwością rozpięcia ręcznego)
najdroższa zaś-alternator inteligentny+ solar, aku Li-Po pojemność ponad 150Ah, wtedy już inteligentna ładowarka z funkcją solarną
w takich instalacjach jest wiele zmiennych, ładowarki są drogie, najtańsze dc/dc to koszt ponad 200pln (8-10A) ładowanie jest powolne, ale nie obciąża za bardzo instalacji pojazdu, droższe które mają więcej niż 15A ładować będą szybko (30% rozładowanego 100Ah akumulatora w jakieś 2:15-2:30h do pełnego naładowania) rozwiązań na rynku jest sporo ale przyzwoita ładowarka dc/dc to koszt koło 500pln w górę, pytanie cz potrzebna i czy potrzebne komplikowanie układu, prostota w tym wypadku bywa najlepsza, ale to jest uwarunkowane tym co będziesz chciał zamontować, 2 najważniejsze składowe: jaki typ akumulatora dodatkowego i jaki alternator (mniemam że ten będzie zwykły dający 13,8V)
jeśli planujesz zasilanie solarem to potrzebujesz kontroler/inwerter solarny (MPPT), na panelach występują napięcia różne w zależności od słonka i może się zdarzyć napięcie daleko wykraczające poza bezpieczne dla akumulatora
czasem w takim wypadku lepiej zainwestować we wszytkomającą ładowarkę od majfrendów i mieć wszytko z głowy (rozwiązania Victrona Volta są troche droższe tu decyzja stricte finansowa)
https://pl.aliexpress.com/item/10050028 ... 59f95sccbr
https://au.renogy.com/renogy-50a-dc-dc- ... with-mppt/
https://www.redarc.com.au/in-vehicle-battery-chargers
to przykłady tylko
Maxiu 2,5 biturbo :)21
Patrol 4,2 :)21
pocieszny
 
Posty: 3892
Dołączył(a): 30 paź 2010, 18:39
Lokalizacja: Jordanów

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez tommardo » 01 wrz 2021, 22:36

pocieszny napisał(a):wszystko zależy od funduszy, i czy będziesz rzeczywiście z tego dużo korzystał, wiele zależy też od alternatora


instalację przygotowuję bardziej pod weekendową wyprawówkę, chcę zrobić to dobrze ale nie za miliony, choć lifepo4 też gdzieś wierci dziurę z tyłu głowy ;)

Ale w podstawowym zamyśle miałem:
1. wymienić dwa aku:
- jako rozruchowy wstawić kwasiak,
- jako hotelowy agm, z którego chcę zasilać na początku lodówkę cdf2 36, ładowarki tel, oświetlenie, a w przyszłości wyciągarkę.
- co do rozmiaru ograniczają mnie fabryczne podstawy tak więc raczej więcej jak 90Ah nie włożę, choć będę próbował przymierzyć coś ok 100Ah
2. separator cyrix ct
3. wymienić fabryczny alternator 60A na zwykły 110A z KIA Carnival 2.9 CRDi II, https://perella.pl/produkt/alternator-k ... h8QAvD_BwE
4. dodatkowo jakiś bocznik, aby mieć z poziomu tel podgląd na poziom naładowania aku + pobór prądu przez odbiorniki
5. na wstępie chciałem sprawdzić czy zdołam ładować oba akumulatory samym alternatorem, jeśli nie dołożę solar

Teraz zacząłem jeszcze rozważać zastąpienie separatora, bocznika i regulatora właśnie taką jedną chińską ładowarką all-in https://pl.aliexpress.com/item/1005002630421541.html?srcSns=sns_Copy&spreadType=socialShare&bizType=ProductDetail&social_params=60092326832&aff_fcid=b02dfb9978fa40c3b8c53b9306023484-1630528370897-09863-_vk6lgW&tt=MG&aff_fsk=_vk6lgW&aff_platform=default&sk=_vk6lgW&aff_trace_key=b02dfb9978fa40c3b8c53b9306023484-1630528370897-09863-_vk6lgW&shareId=60092326832&businessType=ProductDetail&platform=AE&terminal_id=07352896e2fc4f7eb1ea9fcec42933cc
tommardo
 
Posty: 16
Dołączył(a): 30 lip 2021, 19:33

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez pocieszny » 02 wrz 2021, 00:28

jestem pewien że to ta sama co wrzuciłem tylko bez modułu solarnego, wbrew temu co pisze w opisie (nie ma wejścia na panel słoneczny, popatrz na linka mojego masz 2x wejście plusa do ładowarki i jedno wyjście)
teraz jeśli chodzi o majfrendów zależy tylko jak bardzo opis pokrywa się z rzeczywistością, jeśli w 80% jest super nawet jeśli ma to 20A nie 30 to i tak jest spoko :)2
niestety nie znam nikogo kto by taką osiadał, też się zastanawiałem nad taką do mojego obecnego "projektu" na wakacjowóz na przyszły rok, nie wiem może się skuszę :)21 (przy czym u mnie prawdopodobnie nie będzie solarów, więc pewnie obgonietaką https://allegro.pl/oferta/przetwornica- ... 0918447646 natomiast czas łądowania będzie dość długi koło 4 godzin, do tego lodówka na czas podrócy przepinana do gniazda samochodu a nie instalacji dodatkowej, wiem upierdliwe ale licze kase :roll: )
plan na instalacje całkiem dobry, nie będzie tanio ale będzie całkiem spoko :)2 80-85Ah spokojnie wystarczy na noc i prawdopodobnie na połowe następnego dnia, jeśli to ma być do campingowania stacjonarnego po części to solary masz racje jest mus, bez tego trudno się obejść teraz, bez sensu na postoju odpalać samochód czy kupować agregat
jeśli chodzi o samą instalacje to między główny aku a separator wrzucić duży bezpiecznik ( minimum 20A, ale jak ładowarka ma 30 to taki byłby lepszy) i między akumulator dodatkowy a rozgałęźnik gniazdek wrzucić jeszcze jeden mniejszy typu 15A (jeśli będą 3 gniazda po 5A wystarczy, jeśli więcej to trzeba ciut rozbudować instalacje)
wadą tego rozwiązania to jak czytam to sama ładowarka, która musi być w środku auta a nie w komorze silnikowej, do tego musi mieć dobrą wentylacje ponieważ ma wymuszone chłodzenie, do tego brak zabezpieczeń przed zmianą polaryzacji (przypadkową)
Maxiu 2,5 biturbo :)21
Patrol 4,2 :)21
pocieszny
 
Posty: 3892
Dołączył(a): 30 paź 2010, 18:39
Lokalizacja: Jordanów

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez tommardo » 02 wrz 2021, 18:55

po nocy przyszła mi do głowy jeszcze jedna opcja: Lifepo4 ;)

Dotychczasową instalację rozruchową z aku 2x60Ah zostawiam bez zmian, natomiast jako hotelowy dodaję jeden aku Lifepo4 pod jeden z foteli. (tak, mam czołg z trzema aku)
Przez to, że nie muszę dokupować większego aku rozruchowego, pokrywa mi się część nadwyżki cenowej nowej opcji.

Zestaw opcji Lifepo4:
- 4x ogniwa Lifepo4 3,2V 100Ah lub 120Ah
- Ładowarka B2B: 12V-12V/30a, MPPT: 12V/20a, 250W https://a.aliexpress.com/_vBhgAe
- BMS
- przewody/bezpieczniki/itp...

Przy tej opcji mam załatwioną sprawę: separacji akumulatorów, stabilizację napięcia, wgląd przez BT na parametry prądowe, regulator MPPT. Dodatkowo większa pojemność, wydajność i żywotność aku.

Po wstępnych pomiarach nie zmieściłbym się pod jednym fotelem, dlatego musiałbym rozłożyć elektronikę pod dwoma.
Zależy mi aby mieć wolny bagażnik od tego typu urządzeń.
tommardo
 
Posty: 16
Dołączył(a): 30 lip 2021, 19:33

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez pocieszny » 05 wrz 2021, 12:26

tylko czy jest sens wydawać na to 2000 pln, jeśli masz uzasadnienie, że tak, to bardzo fajna opcja, a separator bym i tak wstawił, w tym wypadku zwykły z przekaźnika chodzi tylko o rozpięcie fizyczne obwodu, przyda się też jeśli nie będziesz chciał obciążać instalacji ładowaniem akumulatorów, albo słonko będzie na tyle fajnie świeciło że szkoda spalać wache na ładowanie dużego aku ;) (niby ma on wybór preferencji ładowania, ale przyznam się że diabeł wie jak on działa :)21

BTW kupuj, zdaj relacje i pomierz wszytko :)2 :D sam się zastanawiam włąśnie nad dorzuceniem jednak solarka na namiot dachowy w aucie :)21
Maxiu 2,5 biturbo :)21
Patrol 4,2 :)21
pocieszny
 
Posty: 3892
Dołączył(a): 30 paź 2010, 18:39
Lokalizacja: Jordanów

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez tommardo » 05 paź 2021, 08:54

temat poszedł dalej, w opcji z Lifepo4. Jednak ciekawość tej technologi wszystkie kalkulacje przekłamywała właśnie na korzyść tych ogniw ;)

Alternator: 110A regenerowany, KIA Carnival 2.9 HPDi 10.2001- AC, JA 1709, TA000A61201
Ogniwa: 4x 3,2V 135Ah Lifepo4, https://pl.aliexpress.com/item/10050015 ... 5c0fxp3joX
Ładowarka: DC-DC 30A MPPT 20A BT, https://pl.aliexpress.com/item/10050028 ... 5c0fCDunsg
BMS: Daly 80A 4S 12V BT, https://www.aliexpress.com/item/Daly-sm ... 5c0fCDunsg

Alternator zostanie założony niebawem, natomiast na pozostałe zamówienia muszę jeszcze trochę poczekać bo lecą z Chin.
tommardo
 
Posty: 16
Dołączył(a): 30 lip 2021, 19:33

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez pocieszny » 05 paź 2021, 20:11

to jeszcze solar na dach, bo inwerter już będzie, szkoda nie wkorzystća, a w racie dłuższego campingowania bardzo fajna opcja :)2
Maxiu 2,5 biturbo :)21
Patrol 4,2 :)21
pocieszny
 
Posty: 3892
Dołączył(a): 30 paź 2010, 18:39
Lokalizacja: Jordanów

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez tommardo » 05 paź 2021, 21:13

taki mam zamiar, tylko wpierw chcę spiąć to co zamówiłem ;)
tommardo
 
Posty: 16
Dołączył(a): 30 lip 2021, 19:33

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez pocieszny » 06 paź 2021, 14:16

ja ide jednak tym razem w najprostsze rozwiązanie (za razem jedno z tańszych), AGM 100Ah do tego zwykłe rozpinanie na separatorze i dodatkowo solar z inwerterem MPPT, jako łikendowo camper albo dłuższo wyjazdowe toczydło, więcej nie jest mi potrzebne, do tego oszczędzamna komplikacji wiązki (choć Twoja też nie będzie skomplikowana) i masie przede wszystkim, a powoli musze się ograniczać żeby DMC nie przekroczyć :)21

zastanawia mnie tylko na ile realne jest to 30A dc2dc i 20A MPPT, jeśli są to realne dane to jest to na prawde fajna ładowarka i warto by się było pochylić nad tym, niestety nigdzie rzetelnej recenzji tego nie znalazłem
Maxiu 2,5 biturbo :)21
Patrol 4,2 :)21
pocieszny
 
Posty: 3892
Dołączył(a): 30 paź 2010, 18:39
Lokalizacja: Jordanów

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez tommardo » 14 paź 2021, 12:57

jak zepnę całość będę testował i dam znać, ładowarka jest już w Przemyślu na cleniu. Ale ogniwa jeszcze nie wyszły z Chin ;)
Jeśli potwierdzi się kwota nałożonego cła o którym dowiedziałem się telefonicznie, to całościowy koszt po casbackach dla tej ładowarki wyniesie 693zł, więc trochę taniej jak szacowana kwota.
tommardo
 
Posty: 16
Dołączył(a): 30 lip 2021, 19:33

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez pocieszny » 14 paź 2021, 14:58

tommardo napisał(a):wyniesie 693zł

cena zacna, gdzie ustrzeliłeś taką? ogólnie na ali(nie)express to stoją minimum 800
chyba że coś źle szukam :D za tyle to już można się skusić :)2
Maxiu 2,5 biturbo :)21
Patrol 4,2 :)21
pocieszny
 
Posty: 3892
Dołączył(a): 30 paź 2010, 18:39
Lokalizacja: Jordanów

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez tommardo » 14 paź 2021, 22:49

https://pl.aliexpress.com/item/10050028 ... 5c0fbKhyC8
Cena wskazana przez Aliexpress podczas zakupu: 907,95 PLN, cena ta zawiera "Korektę ceny" 167,53 PLN czyli szacowany koszt cła. W moim wypadku cło zostało naliczone na 25 PLN więc tutaj największa różnica w cenie. Jak dojdziesz do płatności w koszyku, to pojawia się ta różnica. Dodatkowo korzystam z cashback'ów goodie.com czy zen.com gdzie dodatkowo wraca 3-5% ;)
tommardo
 
Posty: 16
Dołączył(a): 30 lip 2021, 19:33

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez tommardo » 15 paź 2021, 10:42

246009164_974902109724682_5698858433023909011_n.jpg
246009164_974902109724682_5698858433023909011_n.jpg (79.25 KiB) Przeglądane 8861 razy
tommardo
 
Posty: 16
Dołączył(a): 30 lip 2021, 19:33

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez Jake » 15 paź 2021, 10:54

Duza, czarna i droga kostka :D
A co to jest to mniejsze po prawej stronie z wystajacymi dwoma kabelkami?
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4208
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez pocieszny » 15 paź 2021, 11:46

to BMS zapobiega przeładowaniu/rozładowaniu zbytniemu jak i poprawia (przynajmniej w założeniu) krzywą ładowanie baterii LiFePO4
zapobiega rozwaleniu aku przy ładowaniu w niskich temperaturach i takie tam

BTW to czarne nie jest trogie ;) Victron za taki dynks bez opcji solara życzy sobie ponad tysiaka
Maxiu 2,5 biturbo :)21
Patrol 4,2 :)21
pocieszny
 
Posty: 3892
Dołączył(a): 30 paź 2010, 18:39
Lokalizacja: Jordanów

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez tommardo » 15 paź 2021, 15:04

nie opisze tego lepiej od pocieszny :) ładowarka ściągnięta eksperymentalnie, znajomy korzysta z takiej ale bez mppt. Mówił że rozkręcał i podzespoły jak i luty wyglądają konkretnie, dlatego też zaryzykowałem. Z paneli pv zamierzam korzystać doraźnie, dlatego wydaje się być urządzeniem wykrojonym na moje potrzeby.

Co do stanu dostarczonego towaru, to zgłosiłem sprzedawcy że róg obudowy jest delikatnie nadgięty, oraz śrubka od gniazda przewodu "+" poluzowała się w transporcie i wpadła do wnętrza ładowarki. Napisałem z zamiarem aby na przyszłość dokręcali ;) ale on kazał założyć dispute, tak że może jeszcze dodatkowy rabacik wskoczy.
tommardo
 
Posty: 16
Dołączył(a): 30 lip 2021, 19:33

Re: [Akumulatory] zwiększenie pojemności

Postprzez tommardo » 23 paź 2021, 08:33

Rozmowa z majfrendem zaowocowała zwrotem 106zł, tak więc finalny koszt ładowarki dcdc 587zł :D rekompensatę za zagięcie obudowy pokrywa aliexpress bo świadczył logistykę w tym zamówieniu. Polecam ;)
Załączniki
20211023_083529.jpg
20211023_083529.jpg (242.05 KiB) Przeglądane 8696 razy
tommardo
 
Posty: 16
Dołączył(a): 30 lip 2021, 19:33


Powrót do 1992-1997

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 66 gości