problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Isuzu Trooper/Bighorn, Opel Monterey, Holden Jackaroo, Honda Horizon, Acura SLX

problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez Ripkin » 09 lut 2022, 12:49

Witam szukam pomocy mam Montreya z 97 3,2 jeżdżę nim już 10 lat, na benzynie nie chce jechać problem z odpaleniem na gazie wszystko ok czy ktoś pomoże? U mechanika stał 4 dni i nic pompka paliwowa ok ciśnienie sprawdzone.
Ripkin
 
Posty: 9
Dołączył(a): 07 kwi 2021, 10:34

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez Jake » 09 lut 2022, 13:08

To cos slaby ten mechanik, I teraz w zimowe mrozy odpalasz go na gazie? Ciekawe...
Tu nie ma za wiele filozofii, jak na LPG jezdzi to iskra jest i sygnał na wtryskiwacze tez jest, bo wtryski LPG biora sygnal z wtryskow benzyny. Sprawdz centralke gazu - moze przekazniki ktore przelaczaja benzyna/lpg padly i auto nie dostaje wtrysku benzyny?
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4208
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez pocieszny » 09 lut 2022, 18:10

ciśnienie sprawdzone na zasadzie że jest? czy że jest takie jak ma być?
bardzo często to podstawowy problem z tym silnikiem, zaczyna szarpać, nawet czasem jest tak że jakby go zalewało, a tu się okazuje że ciśnienie paliwa do dupy :)21 sam tak mia łem woziłem się z problemem 1,5 roku prawie, auto było u kilku mistrzów elektyki/elektroniki powymieniali zylion rzeczy, łącznie z ECU auta.... jak było tak zostało, wymieniłem pompe paliwa na najtańśzego chinczyka jaki był, jak ręką odjął

@Jake, niekoniecznie, czas otwarcia wtrysków benzyny to tylko korekta mapy zapisanej w ECU instalacji, nawet nie mając zupełnie wtrysków w aucie pojedzie ono spokojnie na LPG, tyle że na sztywnej mapie bez korekty,

no i sprawdził bym po kolei, pompe paliwa, sonde/sondy lambda, map sensor i reszte układu paliwowego dopiero potem grzebał w LPG
Maxiu 2,5 biturbo :)21
Patrol 4,2 :)21
pocieszny
 
Posty: 3892
Dołączył(a): 30 paź 2010, 18:39
Lokalizacja: Jordanów

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez Jake » 09 lut 2022, 21:15

pocieszny napisał(a):@Jake, niekoniecznie, czas otwarcia wtrysków benzyny to tylko korekta mapy zapisanej w ECU instalacji, nawet nie mając zupełnie wtrysków w aucie pojedzie ono spokojnie na LPG, tyle że na sztywnej mapie bez korekty

No czekaj, czekaj. Bez wtrysków benzyny to bedziesz miał dziury w kolektorze dolotowym :lol: Ale zakladajac ze wyjmiesz wtryski i wlozysz korki od wina to auta pojedzie owszem. Ale to nie o wtryski benzyny chodzi tylko o sygnal do nich. Pamietaj ze wiazka do wtryskiwaczy benzyny jest przecieta i w to miejsce wpiete sa przewody do ECU gazu. Skads sterownik LPG musi wiedziec kiedy jest poczatek wtrysku, przeciez nie ma bezposredniego sygnalu z czujnik polozenia walu, lambdy i innych. Kat wyprzedzenia wtrysku i dawke wylicza fabryczny ECU, komputer od gazu korzysta juz z impulsow idacych prosto na wtryski benzyny, ktore sa odlaczone i tylko przelicza korekte gazu z uwzglednieniem innego typu paliwa (inne AFR) a takze temp parownika i cisnienia i temperatury gazu na listwie wtryskowej.
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4208
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez pocieszny » 09 lut 2022, 22:55

wiele zależy od instalacji prawdopodobnie,
nie wszystkie działają identycznie, pamiętam że moja którą miałem w troopie miała taką możliwość, awaryjnie można było obejść cały ukłąd wtryskowy pojazdu i jechac na stałej mapie, nawet nie trzeba było do teho kompa tylko odpowiednio się mostkowało wtyczke diagnostyczną (między innymi dlatego się na nią zdecydowałem), raz korzystałem jak zawaliło mi wtryskiwacz, było troche za bogato ale nie było tragedii
Maxiu 2,5 biturbo :)21
Patrol 4,2 :)21
pocieszny
 
Posty: 3892
Dołączył(a): 30 paź 2010, 18:39
Lokalizacja: Jordanów

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez Jake » 09 lut 2022, 23:07

pocieszny napisał(a):wiele zależy od instalacji prawdopodobnie,
nie wszystkie działają identycznie, pamiętam że moja którą miałem w troopie miała taką możliwość, awaryjnie można było obejść cały ukłąd wtryskowy pojazdu i jechac na stałej mapie, nawet nie trzeba było do teho kompa tylko odpowiednio się mostkowało wtyczke diagnostyczną (między innymi dlatego się na nią zdecydowałem), raz korzystałem jak zawaliło mi wtryskiwacz, było troche za bogato ale nie było tragedii

Nie mam super doswiadczenia z gazem, zalozylem w sumie cztery instalacje 4 generacji (sekwencja) i wszedzie było tak samo, ale nie bede sie upierac. Z tym, ze jesli byloby tak jak mowisz - to skads ECU LPG musialbym te informacje pobierac... :roll: Chyba ze to wtedy działa jak trzecia generacja, czyli leje gaz w kolektor tak po prostu.
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4208
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez pocieszny » 09 lut 2022, 23:33

4 generacja była,
po założeniu Pan Gazownik robił mape awaryjną (na podstawie sprawnego jeżdżącego auta) i zapisywał ją jako "awaryjną" na pamięci ECU
za każdym razem potem jak odpalałeś w trybie awaryjnym, to pracował na niej, ogólnie mapa była zrobiona pod auto i mniej więcej dopasowana do niego, jedyne czego brakowało to korekcji wtrysku pobieranej na żywo z czujników samochodu
kilka razy mi się to przydało nie powiem :)
Maxiu 2,5 biturbo :)21
Patrol 4,2 :)21
pocieszny
 
Posty: 3892
Dołączył(a): 30 paź 2010, 18:39
Lokalizacja: Jordanów

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez mcgiver » 09 lut 2022, 23:36

Ripkin napisał(a): na benzynie nie chce jechać

pojęcie względne .
trzeba więcej informacji
dziwkowóz E36 KABRIO ZMODZONY STROKER M50B29
youngtimer e30 M10B18 wąska lampa
dwa koła KLR 650 TENGAI
wół roboczy MONT 3,2 97 LTD
WSZYSTKIE SĄ, NIEKTÓRE STOJĄ :)
tylni napęd jest jak sex; po co jechać na ręcznym jak można dać w pizdę
Avatar użytkownika
mcgiver
 
Posty: 2435
Dołączył(a): 26 lut 2015, 22:18
Lokalizacja: żywiec

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez Jake » 09 lut 2022, 23:42

pocieszny napisał(a):4 generacja była,
po założeniu Pan Gazownik robił mape awaryjną (na podstawie sprawnego jeżdżącego auta) i zapisywał ją jako "awaryjną" na pamięci ECU
za każdym razem potem jak odpalałeś w trybie awaryjnym, to pracował na niej, ogólnie mapa była zrobiona pod auto i mniej więcej dopasowana do niego, jedyne czego brakowało to korekcji wtrysku pobieranej na żywo z czujników samochodu
kilka razy mi się to przydało nie powiem :)

Ja wszystko rozumiem. Ale mapa mapa. Na podstawie czegos trzeba tę mape gdzies w czasie zawiesic. Skads ECU musi wiedziec zeby podac wtrysk nie w trakcie suwu pracy tylko suwu ssania. I skad musi wiedziec ze mamy 6500rpm na budziku, a nie obroty jałowe. Caly czas do tego dąże. A wiekszosc instalacji nie jest podpieta do czujnikow innych niz wlasne + wiazki wtryskiwaczy benzyny. Byc moze u Ciebie było inaczej - jak? nie wiem. Jakbys podał nazwe i model instalacji to bym sprawdził po schematach, tak to zostaje mi jedynie wrozyc z fusów.... a jeszcze nie wypiłem herbaty do końca. :)21
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4208
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez Ripkin » 09 lut 2022, 23:50

odpalał na bęzynie (teraz nie odpala) i nie wchodził na obroty, chodził jakby nie palił na wszystkie cylindry po przełączeniu na gaz wszystko ok podejrzewane były wtryski. Dolałem do bęzyny środek do czyszczenia wtrysków i jak by lepiej zaczął chodzić, rano pod domem już nie odpalił. Nie wiem czy ma to znaczenie dzisiaj przy odkręcaniu świec zobaczyłem że w trzech jest olej ( do połowy wysokości świec). I jeszcze jeden problem dokąd idzie rurka z EGR Montek 3.2 bo odkręciłem dziś swój i nie widzę tam żadnej rurki gniazdo mocowania nie jest zaślepione no i nie działa to znaczy ten zaworek w środku się nie przesuwa czy dać sobie z nim spokój. Na razie nie mam możliwości zaciągnąć auta do mechanika ze względu na to gdzie mieszkam (góry i ciulowa droga) jak nie pomożecie to auto będzie stało aż się zrobi ciepło i awaryjnie odpalę na gazie.
Ripkin
 
Posty: 9
Dołączył(a): 07 kwi 2021, 10:34

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez mcgiver » 09 lut 2022, 23:56

mapa gazu to tylko narracja sterownika gazu , bazującego na przekazanych informacji od sterownika benzynowego .
jeśli zaczynają się jakieś problemy z benzyną to sterownik gazu dostaje o tym informacje i niestety uczy się od sterownika benzyny anormalnych zachowań.
jest również w niektórych sterownikach funkcja zablokowania mapy benzynowej , zeby nie uczyła się głupot od niepełnosprawnego sterownika benzynowego , ale to nie zawsze ma sens.
Niektóre instalacje sekwencyjne , bo chyba o takich tu spekulujemy mają możliwość odpalenia na gazie , ale niestety nie wszystkie.

Ripkin napisał(a):odpalał na bęzynie (teraz nie odpala) i nie wchodził na obroty, chodził jakby nie palił na wszystkie cylindry po przełączeniu na gaz wszystko ok podejrzewane były wtryski. Dolałem do bęzyny środek do czyszczenia wtrysków i jak by lepiej zaczął chodzić, rano pod domem już nie odpalił. Nie wiem czy ma to znaczenie dzisiaj przy odkręcaniu świec zobaczyłem że w trzech jest olej ( do połowy wysokości świec). I jeszcze jeden problem dokąd idzie rurka z EGR Montek 3.2 bo odkręciłem dziś swój i nie widzę tam żadnej rurki gniazdo mocowania nie jest zaślepione no i nie działa to znaczy ten zaworek w środku się nie przesuwa czy dać sobie z nim spokój. Na razie nie mam możliwości zaciągnąć auta do mechanika ze względu na to gdzie mieszkam (góry i ciulowa droga) jak nie pomożecie to auto będzie stało aż się zrobi ciepło i awaryjnie odpalę na gazie.

olej w komorach swiec to wina nieszczelnych uszczelek w deklu , trzeba tymczasowo dokładnie oczyścić i bedzie ok.
co do przypadłości którą opisałeś to mi to wygląda na zbyt niskie ciśnienie benzyny , sprawdż i wymień filtr beny (okolice tylnego prawego koła na ramie ), i trzeba zmierzyć ciśnienie benzyny , powinno być conajmniej 3bary
Ostatnio edytowano 09 lut 2022, 23:58 przez mcgiver, łącznie edytowano 1 raz
dziwkowóz E36 KABRIO ZMODZONY STROKER M50B29
youngtimer e30 M10B18 wąska lampa
dwa koła KLR 650 TENGAI
wół roboczy MONT 3,2 97 LTD
WSZYSTKIE SĄ, NIEKTÓRE STOJĄ :)
tylni napęd jest jak sex; po co jechać na ręcznym jak można dać w pizdę
Avatar użytkownika
mcgiver
 
Posty: 2435
Dołączył(a): 26 lut 2015, 22:18
Lokalizacja: żywiec

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez Ripkin » 09 lut 2022, 23:57

Pomiar ciśnienia bęzyny 3,2-3,5. Czekam na uszczelkę pod kolektor dolotowy i będę sprawdzał wtryski, no i wymiana uszczelek pod pokrywami klawiatury, wymiana świec. Co jeszcze?
Ripkin
 
Posty: 9
Dołączył(a): 07 kwi 2021, 10:34

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez Ripkin » 10 lut 2022, 00:03

A co z tym EGR dać sobie z nim spokój gwint gdzie powinna być ta rurka nie jest przerdzewiały i nie wiem czy jej tam nie było od początku czy mechanik cos spierdzielił auto mam już 10 lat.
Ripkin
 
Posty: 9
Dołączył(a): 07 kwi 2021, 10:34

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez mcgiver » 10 lut 2022, 00:03

Ripkin napisał(a):Pomiar ciśnienia bęzyny 3,2-3,5. Czekam na uszczelkę pod kolektor dolotowy i będę sprawdzał wtryski, no i wymiana uszczelek pod pokrywami klawiatury, wymiana świec. Co jeszcze?

dziwne , bo jeśli na gazie chodził ok a na benie nie to stawiałbym na właśnie ciśnienie benzyny , ewentualnie jeśli filtr nie był nigdy wymieniany to owszem wtryski mogą być zajebane na amen ,
ciekawe w jakim stanie są świece , ale jesli na gazie chodził to nie powinno to mieć znaczenia
dziwkowóz E36 KABRIO ZMODZONY STROKER M50B29
youngtimer e30 M10B18 wąska lampa
dwa koła KLR 650 TENGAI
wół roboczy MONT 3,2 97 LTD
WSZYSTKIE SĄ, NIEKTÓRE STOJĄ :)
tylni napęd jest jak sex; po co jechać na ręcznym jak można dać w pizdę
Avatar użytkownika
mcgiver
 
Posty: 2435
Dołączył(a): 26 lut 2015, 22:18
Lokalizacja: żywiec

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez mcgiver » 10 lut 2022, 00:06

egr nie za bardzo ma znaczenie w tym samochodzie czy jest sprawny czy nie , chyba że zepsuł się w pozycji otwartej to moze być ubytek mocy , ale nie unieruchomi silnika.
zrób reset ecu na poczatek
dziwkowóz E36 KABRIO ZMODZONY STROKER M50B29
youngtimer e30 M10B18 wąska lampa
dwa koła KLR 650 TENGAI
wół roboczy MONT 3,2 97 LTD
WSZYSTKIE SĄ, NIEKTÓRE STOJĄ :)
tylni napęd jest jak sex; po co jechać na ręcznym jak można dać w pizdę
Avatar użytkownika
mcgiver
 
Posty: 2435
Dołączył(a): 26 lut 2015, 22:18
Lokalizacja: żywiec

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez mcgiver » 10 lut 2022, 00:14

który to rok?
mozna by coś spróbować pomigać jakieś błędy , gdzieś na forum jest temat o tym , poszukaj
egr zasysa na lewym kolektorze wydechowym , a zawór jest przy grodzi za przepustnicą
dziwkowóz E36 KABRIO ZMODZONY STROKER M50B29
youngtimer e30 M10B18 wąska lampa
dwa koła KLR 650 TENGAI
wół roboczy MONT 3,2 97 LTD
WSZYSTKIE SĄ, NIEKTÓRE STOJĄ :)
tylni napęd jest jak sex; po co jechać na ręcznym jak można dać w pizdę
Avatar użytkownika
mcgiver
 
Posty: 2435
Dołączył(a): 26 lut 2015, 22:18
Lokalizacja: żywiec

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez Quentil » 10 lut 2022, 00:18

Sprawdź jeszcze czy nie ciągnie lewego powietrza przez instalkę lpg oraz czy w kolektorze nie stoi benzyna.
6VE1...
Quentil
 
Posty: 993
Dołączył(a): 26 paź 2012, 22:07
Lokalizacja: Puławy / Lublin

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez Ripkin » 10 lut 2022, 12:59

Dzisiaj jestem w pracy ale jutro się za to biorę, a EGR na kolektorze mam zaślepiony a zaworek nie działa to dam sobie z tym spokój chyba że coś pomoże to silniowi to bym reanimował EGR.
Ripkin
 
Posty: 9
Dołączył(a): 07 kwi 2021, 10:34

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez Jake » 10 lut 2022, 14:37

EGR pomaga glownie zasyfianiu kolektora i pogarszaniu osiagow.
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4208
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez pocieszny » 10 lut 2022, 21:24

map sensor w raze co jet taki sam jak w starych astrach i vectrach,
olej w gniazdach tak samo powinien dawać w dupe na benzynie jak na gazie, wtryski da się wyczyścić, na 90% nie trzeba kupować innych


tak na szybko odepnij akumulator na kilka minut i sprawdź czy coś się zmieniło, powinien wrócić do normalnych ustawień,
czujnik temperatury nie powinien aż tak bardzo nabroić ani sonda lambda
pobłyskać kody zawsze można
Maxiu 2,5 biturbo :)21
Patrol 4,2 :)21
pocieszny
 
Posty: 3892
Dołączył(a): 30 paź 2010, 18:39
Lokalizacja: Jordanów

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez Ripkin » 14 mar 2022, 23:06

Witam ponownie, dalej problem z autem. Zmieniałem cewki, wymieniłem świece, silniczek krokowy i dalej nic ma ktoś jakieś pomysły już trzech mechaników się poddalo
Ripkin
 
Posty: 9
Dołączył(a): 07 kwi 2021, 10:34

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez mcgiver » 14 mar 2022, 23:12

tam jest instalacja sekwencyjna czy jakiś blos lub inny stary wynalazek?
dziwkowóz E36 KABRIO ZMODZONY STROKER M50B29
youngtimer e30 M10B18 wąska lampa
dwa koła KLR 650 TENGAI
wół roboczy MONT 3,2 97 LTD
WSZYSTKIE SĄ, NIEKTÓRE STOJĄ :)
tylni napęd jest jak sex; po co jechać na ręcznym jak można dać w pizdę
Avatar użytkownika
mcgiver
 
Posty: 2435
Dołączył(a): 26 lut 2015, 22:18
Lokalizacja: żywiec

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez mcgiver » 14 mar 2022, 23:24

ktoś się w ogóle pofatygował żeby sprawdzić czy wtryski rozpylają paliwo? jest trochę rozbierania , ale widzę ze tu może być problem że są zabetonowane na amen ,
pompa może robić ciśnienie ,a to dopiero w imię ojca
Specyfiki do czyszczenia wtrysków wymaga czasu i przebiegu żeby się coś poprawiło, a kto dziś daje czas na przeczyszczenie wtrysków skoro ten proces jest drogi , bo trzeba przy tym spalić trochę beny ? :lol: ....
skoro chodzi na gazie a na benie wcale to wymiana cewek , świec , kabli , uszczelek dekla i innych gratów nic nie da.

Zresztą autor tematu bardzo nie rzetelnie opisuje problem i trzeba wróżyć z fusów no bo stwierdzenie
dalej problem z autem
nic konkretnego nie mówi :roll:
dziwkowóz E36 KABRIO ZMODZONY STROKER M50B29
youngtimer e30 M10B18 wąska lampa
dwa koła KLR 650 TENGAI
wół roboczy MONT 3,2 97 LTD
WSZYSTKIE SĄ, NIEKTÓRE STOJĄ :)
tylni napęd jest jak sex; po co jechać na ręcznym jak można dać w pizdę
Avatar użytkownika
mcgiver
 
Posty: 2435
Dołączył(a): 26 lut 2015, 22:18
Lokalizacja: żywiec

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez Jake » 15 mar 2022, 11:31

Byloby nam latwiej co doradzic znajac konkrety - objawy, szczegoly itd.
Nie wiem po co wymieniac swiece czy cewki, skoro mowiles ze problem jest wylacznie na benzynie, a uklad zaplonowy przeciez jest wspolny...
Jesli na gazie pracuje dobrze to tu sie trzeba zastanowic czego mu w ukladzie paliwowym od benzyny brakuje. Cisnienie paliwa mowisz w normie? A wtryskiwacze sprawdzone? Rozpylaja ladnie? Moze leja? a moze nie daja w ogole paliwa?
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4208
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: problem z jazdą na benzynie a na gazie jedzie

Postprzez Ripkin » 25 kwi 2022, 18:13

Przyczyna znaleziona, dopiero trzeci mechanik wymienił i teraz chula jak ta lala.
Ripkin
 
Posty: 9
Dołączył(a): 07 kwi 2021, 10:34

Następna strona

Powrót do 1992-1997

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 74 gości