WAKACJE 2013

Okazjonalne wypady terenowe, czyli błocenie, brodzenie, zakopywanie, wtopy, itd., itp.

Re: WAKACJE 2013

Postprzez MAVV » 01 cze 2013, 20:38

o jeden dzien sie miniemy
2.5 td5
Avatar użytkownika
MAVV
Moderator
 
Posty: 1573
Dołączył(a): 06 sty 2009, 23:45
Lokalizacja: olsztyn

Re: WAKACJE 2013

Postprzez czubaka » 02 cze 2013, 00:11

piotr R ja planuje Bułgarie w wakacje zrobić.Do Sofii po czarnym a nastepnie gorami do morza czarnego. Moze sie gdzies zlapiemy ;)
czubaka
 
Posty: 119
Dołączył(a): 13 cze 2012, 22:29

Re: WAKACJE 2013

Postprzez blublu1 » 03 cze 2013, 08:59

A jedzie ktoś w sierpniu w strone Czarnogóry/Albanii ?
Monty 92' 3.1 TD RS , 31"/10,5 r15 , lift 2" IM ,Safari , kurnik ...
blublu1
 
Posty: 234
Dołączył(a): 14 maja 2012, 22:49
Lokalizacja: Kraków / Jerzmanowice

Re: WAKACJE 2013

Postprzez hassan » 04 cze 2013, 08:47

blublu1 napisał(a):A jedzie ktoś w sierpniu w strone Czarnogóry/Albanii ?

jakbyś leciał na początku września to całkiem być może :)

ale planowałem generalnie Rumunię. Może ktoś byłby chętny na początek września?
był: Opel Monterey A 3.1 LTD '96, 265/75/16 BFG AT, +2" Lovells
jest: VW Transporter T3 Syncro

nigdy nie mów nigdy...
Avatar użytkownika
hassan
 
Posty: 599
Dołączył(a): 31 paź 2008, 14:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: WAKACJE 2013

Postprzez PiotrR » 04 cze 2013, 08:56

We Wrześniu dzień już krotki i tubylcy zmęczeni turystami.
Takie kombi 3.1
PiotrR
 
Posty: 2154
Dołączył(a): 30 cze 2011, 20:20
Lokalizacja: WGM

Re: WAKACJE 2013

Postprzez PiotrR » 27 sie 2013, 09:20

Króciutko. Rumunia troszkę podrożała Lej do zł 1-1. Paliwo najtaniej 5, 79 najdrożej 6.10, żywność i alkohol 5% w górę. W stosunku do zeszłego roku. W rejonie Transylwanii i Bukowiny zniknęły kempingi ( na mapach i w informacji turystycznej są nadal) kwatery prywatne, 50-60 zł przyzwoite warunki.Motele, pensjonaty 60-80 Klima lodówka I.T.P bez najmniejszego problemu. Hotel w dużym mieście 100-120zł. Ceny za trzy osoby.
Takie kombi 3.1
PiotrR
 
Posty: 2154
Dołączył(a): 30 cze 2011, 20:20
Lokalizacja: WGM

Re: WAKACJE 2013

Postprzez PiotrR » 28 sie 2013, 22:24

Moja trasa 2013, niestety bardziej asfaltowa niż bym tego sobie życzył. Jechałem sam z dwójką małych dzieci na pokładzie.
Granice Rumuńską przekroczyłem w Seini, pierwszy nocleg Satu Mare hotel 100zł za trzy osoby, najdroższy nocleg w Rumuni.Drogą19 dojechałem do Sapanta- Wesoły cmentarz, wesoło to tam nie jest, ale warto do tej pory mam ciarki na plecach jak sobie przypomnę. Groby są ozdabiane płasko rzeźbami w drewnie dwie do czterech na nagrobku opowiadające o życiu czasem o śmierci, malowane jaskrawymi kolorami. Nie samo wite wrażenie stoisz przed człowiekiem to znacznie więcej niż nazwisko i daty.
Warto tam kupić pamiątki, najniższe ceny i oryginalne rękodzieło. Im dalej w kraj to drożej i Chińszczyzna.
Nadal 19tką do Sighetu Maratiei potem droga 18 do Ciocanesti gdzie skręciłem na E58. Ten kawałek to koszmar nawet dla terenówki na 32’’ jadąc 30-40 km/h byłem najszybszym autem na trasie. Właściciele plskaczy uprawiali slalom gigant z figurami albo naprawiali drogę by przedostać się na drugą stronę dziury. Dopiero 17tka daje wytchnienie. Nie polecam tej trasy, zabytki i ciekawe miejsca według przewodnika są mocno przereklamowane albo nie dostępne. Bliskość granicy z Ukrainą uniemożliwia swobodną penetrację terenu, jest tam kilka parków narodowych i czujni pogranicznicy.
17A Dojechałem do Sucevita tu zaczynają sie cerkwie i monastyry Bukowiny. Ciekawa kraina, mieszanka narodów i kultur, burzliwa historia jest, co zwiedzać. Parę kilometrów za Sucevitą puściłem się polnymi drogami, do Solohetuv Nov po naszemu Nowy Solec Polska wieś jest ich kilka w tej okolicy. Miałem tam wejście smoka, parę minut po moim przyjeździe traktor szwagra mojego gospodarza spadł z góry. Pojechaliśmy na ratunek w trzy godzinki poskładaliśmy/pospawaliśmy i za pomocą Montka zieliśmy ze śliwki i uruchomiliśmy ten wytwór Brytyjskiej techniki z lat 60tych. Zarobiłem w ten sposób dużą ilość piwa na wieczór i sympatię tubylców, dzięki czemu mogłem bez karnie jeździć po Bukowinie Rumuńskiej w wzdłuż i poprzek, co skwapliwie wykorzystałem. Po dwu dnach upalania w terenie jadąc przez Gure Humorului i Frasini wjechałem na nie sanowi tą drogę 177B. W górę i w dół ostre zakręty niezły asfalt, piękne lasy, zrujnowane fabryki wymarłe osiedla, blokowiska zbudowane gdzieś po środku gór resztki jakiejś niedokończonej autostrady.Surrealizm czuć oddech Ceausescu na karku. W Bistra skręciłem na 17B kierując się na wiadukt Poiana Lagului i drogą 15 objechałem jezioro Muntelui wzdłuż wschodniego brzegu. To był błąd trasa zarośnięta drzewami punkty widokowe również dopiero ostatni blisko tamy pozwolił ocenić piękno tego miejsca. Przed wiaduktem należy skręcić w prawo początkowo 15tką potem 155 albo bocznymi drogami wzdłuż jeziora objechać je po zachodniej stronie. Znacznie ciekawiej i tak dojedzie się do Bicaz i drogi 12c kierunek na Bicaz Chei. To najgłębszy kanion w tej części Europy. Czerwone skały szerokość od kilku do trzydziestu metrów parę kilometrów długości, nad głową pasek nieba a dołem strumyk płynie, idylla. Gdyby nie stragany z plastikowymi pamiątkami, trzeba patrzeć powyżej. Jadąc dalej 12c docieram do Lacu Rosu. W 1834 obsunął się fragment góry zamykając drogę strumykowi, tak powstało nowe górskie jezioro. Do tej pory widoczne są pnie zatopionych drzew kolor wody jest czerwony od skał, przez które przepływa. Jadąc z Targu Mures do Oradei przejeżdżamy 50 km autostradą A3 . Nikt tam się nie spieszy można 130 jeździ się 80 góra 100 powodem są widoki. Droga wije się przez łagodne wzgórza porosłe łąką w końcu Lipca kwitnie na niebiesko jak tło naszego forum. Gdzie nie gdzie wystają białe wapienne skały, w dolinach widać czerwone dachy wiosek. Chyba tak wygląda niebo.
C.D Węgry nastąpi.
Takie kombi 3.1
PiotrR
 
Posty: 2154
Dołączył(a): 30 cze 2011, 20:20
Lokalizacja: WGM

Re: WAKACJE 2013

Postprzez sadzio » 29 sie 2013, 17:27

piotr R
:)2 dawaj, dawaj opis dalej, fajnie sie czyta,
szacun za wycieczkę z dwójka dzieci !!
MONTEREY 93r 3.1 TD LTD
R50 3.3 V6
MONTEREY 92r 3.1 TD RS
sadzio
 
Posty: 58
Dołączył(a): 04 gru 2012, 10:47
Lokalizacja: Ostróda

Re: WAKACJE 2013

Postprzez PiotrR » 31 sie 2013, 22:17

W czasie tej wycieczki Węgry i Słowacje odwiedziłem dwa razy. Jadąc do Rumuni zbyt ambitnie ustawiłem GPS pomijaj drogi płatne, autostrady, najkrótsza trasa, drogi gruntowe, przeprawy. No i mnie przeciągnęło Słowacja pół biedy trochę pozwiedzałem nawet ciekawie tak z nie oficjalnej strony. UWAGA nawet na ciężkim zadupiu widziałem odcinki pomiaru czasu. Łatwo wpaść miejscowi jadą ile wlezie a potem skracają w swoją bramę i mają w nosie foto na końcu wsi. Na Węgrzech zaczął się Off road, polne drogi jazda miedzami w końcu kazał mi przeprawiać się przez rzekę. Dałem za wygraną zmieniłem parametry, kosztowało mnie to dodatkowe 50 km. Za to dokładnie zapoznałem się z strukturę zasiewów i systemem nawodnień, jechałem przez lasy akacjowe naprawdę wielkie, poznałem kilku Węgrów. Dowiedziałem się, że nie lubią Ukraińców, kiedy wyjaśniało się, że jestem z Polski byli bardzo serdeczni i nie źle mówili po Rosyjsku
Wracając z Rumuni granicę przekroczyłem w Bors kierując się na Hajduszobolo wybrałem najkrótszą trasę. Jadąc bocznymi drogami najlepiej widać kraj, żyje im się biedniej niż w Polsce. Drogi nie złe domy stare łatane jak się da, jeśli coś nowego to raczej skromnie, w miastach jest lepiej tylko auta starsze nowe z tańszych raczej. Z terenówek widziałem kilka pikapów najczęściej Nissany, nie były to fakturo wozy tylko auta ciężko pracujące w rolnictwie. Ale to ocena wschodnich prowincji.
Hajduszobolo to największe w Europie baseny termalne spędziłem tam dwa dni i nie dałem rady wejść do każdego. Solanki o różnym nasyceniu i temperaturze baseny sportowe i rekreacyjne, sztuczna fala zjeżdżalnie, bicze, kurtyny wodne, bąbelki i wiele innych gdzie nie dotarłem. Wieczorami przygotowywałem się do świadomego zakupu win Węgierskich, czyli intensywna degustacja. Najlepiej zatrzymać się na kempingu przylegającym do term. Ma najwyższy standard w cenie jest wstęp na baseny. Doba 30 Euro za auto namiot i trzy osoby, Osobna wejściówka na termy jest niewiele tańsza a hotele czy kwatery drogie. Na miejscu znajdziecie wszystko, co potrzebne do życia łazienki, kuchnie, pralnie, sklep spożywczy z alkoholem, dobrą restaurację ceny nie zabijają. Jeśli z namiotem to trzeba zabrać jakąś grubszą wykładzinę pod spód stanowiska są wysypane grubym żwirem łatwo uszkodzić podłogę.
Z Hajduszobolo pojechałem w kierunku Egeru chcąc po drodze pojeździć po Puszcie. Niestety nie da się zjechać z głównej drogi, wjazd tylko wozami konnymi zorganizowane grupy albo koszmarne pieniądze. Z drogi też jest pięknie. Dalej jezioro Cisy, miał być przejazd wielo kilometrową groblą z widokami a tu wszystko zarośnięte. Trzeba przedzierać się przez krzaczory albo włazić na tory kolejowe żeby coś zobaczyć, dopiero na koniec z mostu jest, na co popatrzeć. Szkoda, bo mogła to być bardzo atrakcyjna droga dla turystów. Eger nie polecam brak, jakiej kol wiek informacji turystycznej cz chodzi ażby oznakowania. Kupiłem wino głównie Bikavera poznałem cztery gatunki cena 8 zł za litr w Polsce 19 zł za 0, 75 i Medinę czerwone półsłodkie żałuję, że tylko 5l takie dobre 6 zł litr. Dalej kierunek Tokaj dalsze zakupy Frumint 2012 9-10 zł w zależności od wielkości opakowania. Taki sobie 2011 był lepszy. Aszu i Samorodny od 15zł w górę w lepszych winnicach nie chcą rozlewać w większe zbiorniki tylko butelkowany wtedy jest drogo.
Węgry trochę mnie rozczarowały. Olbrzymia denominacja utrudnia szybkie przeliczanie waluty. Nawet w małych miasteczkach ustawione są parkometry w centrum i przy sklepach nie mówiąc o większych gdzie strefa płatnego parkowania sięga na 1, 5-2km od miejsc atrakcyjnych turystycznie. Problemem nie jest fakt zapłaty tylko sposób jej uiszczenia, trzeba mieć worek monet albo specjalną kartę. Trudno ją zdobyć na trzy dniowy pobyt nie znając języka. Poza tym informacja turystyczna jest bardzo słaba, znajdziecie tam informację o najbliższym S.P.A, knajpach hotelach i bardzo
Takie kombi 3.1
PiotrR
 
Posty: 2154
Dołączył(a): 30 cze 2011, 20:20
Lokalizacja: WGM

Re: WAKACJE 2013

Postprzez PiotrR » 31 sie 2013, 22:18

komercyjnych imprezach a nie o zabytkach i historycznych miejscach. Te widokowe są nałogu płatne(Puszta).
Jadąc przez Słowacje pamiętajcie, że w weekendy nie czynne są małe bary tylko piwo. Mac Donalda i.t.p widziałem w dużych miastach w okolicy center handlowych. Działają tylko bardzo ekskluzywne (drogie) restaurację, trochę lepiej jest w okolicach o większym znaczeniu turystycznym, ale tanio nie jest 100 zł to minimum za skromny obiad dla trzech osób.
Cała trasa 2800 km w 10 dni, średnie spalanie 10,3 .
Takie kombi 3.1
PiotrR
 
Posty: 2154
Dołączył(a): 30 cze 2011, 20:20
Lokalizacja: WGM

Re: WAKACJE 2013

Postprzez danti » 01 wrz 2013, 12:38

średnia prędkość przelotowa jaka ;)?
Adrenaline rush!
Honda Shadow VT 1100

Był...
Opel Monterey LTD 3.1TD
http://www.roztocze4x4.pl
Facebook
Avatar użytkownika
danti
 
Posty: 1867
Dołączył(a): 10 paź 2010, 21:35
Lokalizacja: Zamość

Re: WAKACJE 2013

Postprzez PiotrR » 01 wrz 2013, 13:58

Trudno powiedzieć w Rumuni i na Węgrzech 50-90 częściej 60.Około 400 km po drogach gruntowych w wtedy bardzo grzecznie, kilkanaście ostrych podjazdów pierwszy i drugi bieg gaz do oporu reduktora nie używałem. Zdarzały się asfaltowe podjazdy gdzie redukowałem do trójki, za to kilkanaście kilometrów w dół l bez dotykania gazu. Na ostatnim odcinku w Rumuni, kiedy zjechałem z wysokich gór zeszło do 9, 6 myślę, że podobne miałem na większości trasy powrotnej. Dopiero w Polsce przyśpieszyłem 80-110 czasami lepiej ostatni odcinek autostrada z Radomia 60km 130 non stop.
Takie kombi 3.1
PiotrR
 
Posty: 2154
Dołączył(a): 30 cze 2011, 20:20
Lokalizacja: WGM

Re: WAKACJE 2013

Postprzez Bobbie » 04 paź 2013, 15:58

Byś jakieś zdjęcia powrzucał...
My byliśmy w zeszłym roku w Rumunii tylko wtedy to jeszcze mieliśmy Sidekicki. Wyjazd trochę bardziej urozmaiconymi drogami...
Link do filmu:
http://www.youtube.com/watch?v=WiCXDLQAC2M
cośtam, cośtam
Avatar użytkownika
Bobbie
 
Posty: 253
Dołączył(a): 21 mar 2013, 21:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: WAKACJE 2013

Postprzez PiotrR » 04 paź 2013, 23:07

Ładny film :)2 niestety zdjęć nie mam.
Takie kombi 3.1
PiotrR
 
Posty: 2154
Dołączył(a): 30 cze 2011, 20:20
Lokalizacja: WGM

Poprzednia strona

Powrót do Wypady w teren

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości