Nawigacja do terenówki

Wszystko to, co powinno znaleźć się na wyposażeniu samochodu i garażu.

Nawigacja do terenówki

Postprzez Jones » 20 sie 2013, 08:05

Na co zwrócić uwagę przy kupnie nawigacji do samochodu terenowego 4x4? Czy są opcje, np dla ISUZU, wybrania nawigacji w akcesoriach dostępnych u producenta? Mój znajomy jako kupował Rangera to miał nawigację w cenie.
Jones
 
Posty: 27
Dołączył(a): 19 sie 2013, 00:39

Re: Nawigacja do terenówki

Postprzez danti » 20 sie 2013, 08:10

Najważniejsza sprawa w nawigacji:

wtyczka ładowarki bezwzględnie niezintegrowana z uchwytem do szyby! Ja mam MIO 500, wtyczka jest na stałe z uchwytem, na dziurach nawigacja drga, a uchwyt z wtyczką jest stabilny, 4x oddawałem już nawigację na serwis, bo rozwala się gniazdo ładowania. Najgorsze jest to, że nie mogę założyć innej ładowarki, bo oryginalna wtyczka jest jednocześnie jednym z punktów trzymania navi...
Adrenaline rush!
Honda Shadow VT 1100

Był...
Opel Monterey LTD 3.1TD
http://www.roztocze4x4.pl
Facebook
Avatar użytkownika
danti
 
Posty: 1867
Dołączył(a): 10 paź 2010, 21:35
Lokalizacja: Zamość

Re: Nawigacja do terenówki

Postprzez PiotrR » 20 sie 2013, 08:26

Nie warto kupować nawigacji dedykowanej danej marce samochodu. Są problemy z aktualizacją mapy (spore koszty) i wersja językowa. Zwykły GPS wystarczy i zawsze można go zabrać ze sobą jak oddalasz się od samochodu.
Obecnie mam Tom Toma najprostszą wersje, widzi kozie ścieżki w Rumuni. 540Zł za mapę i odbiornik dożywotnia aktualizacja gratis.
Auto mapy nie polecam
Takie kombi 3.1
PiotrR
 
Posty: 2154
Dołączył(a): 30 cze 2011, 20:20
Lokalizacja: WGM

Re: Nawigacja do terenówki

Postprzez blublu1 » 20 sie 2013, 19:03

Kup Garmina . Map do ściągnięcia baaardzo dużo w necie . Jedyna nawigacja , która sie nie "starzeje" . Trochę droższa od innych ,ale naprawde warto wydać te pieniądze. . Ja teraz siedze w Albanii i jeżdże tylko na tej nawigacji plus mapa papierowa w rezerwie i jest super.
Monty 92' 3.1 TD RS , 31"/10,5 r15 , lift 2" IM ,Safari , kurnik ...
blublu1
 
Posty: 234
Dołączył(a): 14 maja 2012, 22:49
Lokalizacja: Kraków / Jerzmanowice

Re: Nawigacja do terenówki

Postprzez pocieszny » 21 sie 2013, 08:14

blublu1 napisał(a):Kup Garmina .

to lepiej sprecyzuj którego, bo city navigator jakoś sie nie sprawdzi wcale :)21 a garmin kosztuje swoje :)3 i to jest jego największa wada

wsio zależy od budżetu którym kolega dysponuje, niewielki budżet to najlepiej kupić jakąś navi na androidzie (najlepiej z 3G), nie za dużą (10 cali to zdecydowanie za dużo na szybę,7 to max i tak czasem przeszkadza) i mówimy tu o nawigacji w teren :)2
jeśli się ma większy budżet to można się rozglądnąć rzeczywiście za garminem, ale takim który obsługuje mapy rastrowe i foty satelitarne :)2
bo jeśli na droge to najtańsza 3,5 calowa z automapą :)2 :)21
Maxiu 2,5 biturbo :)21
Patrol 4,2 :)21
pocieszny
 
Posty: 3891
Dołączył(a): 30 paź 2010, 18:39
Lokalizacja: Jordanów

Re: Nawigacja do terenówki

Postprzez blublu1 » 21 sie 2013, 15:18

pocieszny napisał(a):
blublu1 napisał(a):Kup Garmina .

to lepiej sprecyzuj którego, bo city navigator jakoś sie nie sprawdzi wcale :)21 a garmin kosztuje swoje :)3 i to jest jego największa wada

wsio zależy od budżetu którym kolega dysponuje, niewielki budżet to najlepiej kupić jakąś navi na androidzie (najlepiej z 3G), nie za dużą (10 cali to zdecydowanie za dużo na szybę,7 to max i tak czasem przeszkadza) i mówimy tu o nawigacji w teren :)2
jeśli się ma większy budżet to można się rozglądnąć rzeczywiście za garminem, ale takim który obsługuje mapy rastrowe i foty satelitarne :)2
bo jeśli na droge to najtańsza 3,5 calowa z automapą :)2 :)21


Ja mam Garmina Oregona 450 . Jestem jak na razie mega zadowolony . Troszke lepsiejszą opcją byłaby Montana . Teraz , z racji tego iż wszedł następca Oregona , ten model który ja mam powinien troche stanieć . Polecam , naprawde warto . Poza tym jest to nawiuniwersalna , do samochodu , na rower , do kieszeni na piesze wędrówki.
Monty 92' 3.1 TD RS , 31"/10,5 r15 , lift 2" IM ,Safari , kurnik ...
blublu1
 
Posty: 234
Dołączył(a): 14 maja 2012, 22:49
Lokalizacja: Kraków / Jerzmanowice

Re: Nawigacja do terenówki

Postprzez Jones » 03 wrz 2013, 21:37

To ma być nawigacja do pikapa, a tam jest sporo miejsca, myślę, że 10 cali mogło by się zmieścić spokojnie. Co do budżetu to nie mam ostrych granic, ale nie chciałbym wydać na nawigację kupy szmalu i się popsuje. Ważne żeby dobrze działała i trzymała baterię długo. Mam gdzieś jeszcze, wala się po mieszkaniu montana chyba, słabiutka bateria. A kojarzy ktoś tą nawigację z D-MAXa? ISUZU chyba daje w standardzie nawigację zintegrowaną. Zawsze byłem przekonany, że jak coś jest już zintegrowane to lepiej będzie działać. Ciekawe jak z aktualizacją.
Jones
 
Posty: 27
Dołączył(a): 19 sie 2013, 00:39

Re: Nawigacja do terenówki

Postprzez mfw » 04 wrz 2013, 09:59

Od siebie dodam tyle.

Jeśli chcesz jej używać na czarnym to kup taką w której ekran jest czytelny w słońcu. W niektórych tańszych modelach jest to problemem.
Jeśli w teren i planujesz bawić się w treking czy wyszukiwanie czegoś w terenie to bierz Garmina. Te urządzenia naprawdę się nie starzeją. Poza tym o ile mi wiadomo mają obecni chyba najlepsze jakościowo wyświetlacze. Sam posiadam jeszcze w domu i ciągle używam ręczniaka 76Cs, którego zakupiłem 7lat temu z myślą o ekstremalnych warunkach jeszcze nigdy mnie nie zawiódł nie ważne czy na morzu czy w błocie.

Mały komentarz w sprawie Navigacji.
Sam sposób działania GPS jest bardzo prosty. Odbiornik naziemny z sygnału satelitarnego (pomijam szczegóły z efektem Dopplera, wyliczaniem pozycji, błędu itp) otrzymuje dwie informacje: Pozycje i Czas.

Część z was może zaskoczę ale z danych z przed kilku lat wynikało że ponad 50% wszystkich komercyjnych odbiorników GPS należy do sektora bankowego. Głównie dla tego iż GPS przesyła czas z zegara atomowego jaki znajduje się na każdym z satelitów systemu.

To co większość z nas zna czyli ładne mapy drogowe, wyznaczanie prędkości, wyznaczanie trasy, czasu dotarcia asystent pasa drogowego jest już kwestią oprogramowania danego urządzenia i opiera się właśnie na tych dwóch danych pobranych z sygnału satelitarnego.

Z dużym przybliżeniem można powiedzieć że jeśli chodzi o sam hardware odpowiedzialny za nawigacje (komunikacje z systemem GPS) jest taki sam we wszystkich urządzeniach na rynku. Rożnica jest już w komponentach odpowiedzialnych za tzw. User Experience.


Moim zdaniem wybierając Nawigacje jest trochę jak z zakupem auta. Trzeba się zastanowić jak to urządzenie będzie wykorzystywane i zwracać uwagę na newralgiczne dla nas elementy takie jak:
* Wielkość wyświetlacza - Jaki jest mi potrzebny i jak bardzo zasłoni mi widok przedniej szyby.
* Jakość wyświetlacza - Czy będę często go używać w pełnym słońcu.
* Sterowanie - Jak uciążliwe jest przyciskanie czegokolwiek na ekranie i poza nim.
* Jakość obudowy - Czy jest ryzyko ze się z jakiegoś powodu zamoczy, czy upadnie.
* Uchwyt i zasilanie - Jak będzie zamocowany czy to nie sprawia jakiś problemów (jak np u dantiego), ile wytrzyma na bateriach ( Jest to ważne rly )
* System operacyjny - Czy oprócz map nawigacyjnych będzie coś jeszcze potrzebne. Czy interesująca aplikacja jest na daną platformę.
* Mapy - Który z systemów map najbardziej odpowiada? A jest w czym wybierać (Garmin, Sygic, iGo, AutoMapa, TomTom... )
ISUZU Trooper 3.1 RS, LSD, EGR, ABS, Safari Snorkel, BodyLift +1", BFG AT 31"
http://driiive.com/ub/2111/img
Avatar użytkownika
mfw
 
Posty: 178
Dołączył(a): 01 lip 2011, 14:06
Lokalizacja: KRK / WAW

Re: Nawigacja do terenówki

Postprzez PiotrR » 04 wrz 2013, 21:53

Który z nich pracuje na mapach satelitarnych? Po roku męczarni GPS z Auto mapą wbiłem w ścianę.
Teraz mam Tom Toma jak na tę cenę to jest całkiem dobrze, ale zawsze może być lepiej.
Takie kombi 3.1
PiotrR
 
Posty: 2154
Dołączył(a): 30 cze 2011, 20:20
Lokalizacja: WGM

Re: Nawigacja do terenówki

Postprzez argail75 » 05 wrz 2013, 08:40

W dzisiejszych czas urządzenie takie jak Tablet to prawie już norma. Służy nam w zakresie zdobywania informacji , do zabaw ale i jako nawigacja. Osobiście skusiłem się na Samsung Tab 2 10" , model przystosowany na karte SIM ( by mieć internet).
Niestety nie moge odszukać jakieś dobrej aplikacji która ma mi służyć jako metromierz . Próbowałem wielu appek ale na dzień dzisieszy wszystkie strasznie kuleją i mają straszne przekłamania. Jeśli któryś z was kolegów używał już dobrej i w miare dobrze działającej takiej aplikacji to poprosze o podanie nazwy albo jakiś link by wypróbować podaną przez was sugestje.
Dzieki i pozdrawiam ;)
Opel Frontera B 2000r 3.2 V6 Long PB/LPG Lift 3'' BFG MT 31''
argail75
 
Posty: 44
Dołączył(a): 18 maja 2013, 15:14
Lokalizacja: Łódź widzew

Re: Nawigacja do terenówki

Postprzez Jones » 05 wrz 2013, 18:44

Garmina wygląda dobrze, cena jest nawet nawet. A wracając do tej w D-MAX co dają w standardzie? Czy ktoś używał? Dobre to? Ja mam w domu tableta od BB, szkoda, że nie ma GPSa w środku, to ten playbook co BB rozdawało na konferencjach.
Jones
 
Posty: 27
Dołączył(a): 19 sie 2013, 00:39


Powrót do Osprzęt i Akcesoria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości