Korektor siły hamowania.

Isuzu Trooper/Bighorn, Opel Monterey, Holden Jackaroo, Honda Horizon, Acura SLX

Korektor siły hamowania.

Postprzez kugel » 02 cze 2023, 20:28

Cieknie mi na potęgę korektor siły hamowania, czy leczył ktoś tą chorobę?
Macie jakieś namiary na zestaw naprawczy uszczelniaczy, albo sprawny korektor w "dobrej cenie" ?
Isuzu Trooper 3.0DTI 2000 automat LSD
Acura MDX 3.7 Sport 2009
https://mco-mijago.pl/
Avatar użytkownika
kugel
 
Posty: 384
Dołączył(a): 28 mar 2009, 00:11
Lokalizacja: PL, zach-pom.

Re: Korektor siły hamowania.

Postprzez Quentil » 02 cze 2023, 21:39

Sam z chęcią poznam odpowiedź na to pytanie, ale prawdopodobnie tylko wymiana na sprawną używkę wchodzi w grę.
Napisz czy masz taki przy moście (taki ze sprężyną) czy przy pompie.
6VE1...
Quentil
 
Posty: 992
Dołączył(a): 26 paź 2012, 22:07
Lokalizacja: Puławy / Lublin

Re: Korektor siły hamowania.

Postprzez Jake » 02 cze 2023, 22:12

Ja leczylem! Ale zastosowalem metode starozytnych chirurgow czyli wyleczyc przez uciecie. Innymi slowy korektor wywalilem i zalozylem przy pompie staly zawor proporcyjny. Tracimy regulacje sily hamowania tylu w zaleznosci od zaladowania tylnej osi, ale upraszczamy uklad i usuwamy awaryjny element, ktory raczej nie wystepuje w dobrym stanie po 30 latach jazdy w soli.
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4208
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Korektor siły hamowania.

Postprzez kugel » 03 cze 2023, 01:16

Mam ten przy tylnym moście. Nie mogę go nigdzie namierzyć jako cześć to Troopera,ale zdaje mi się, że taki sam korektor występuje w Toyocie LC Prada z 95r. Niestety cena około 2kpln jest stanowczo zaporowa :/ . Na którymś z obcych forow przeczytałem, że jest nienaprawialne - nie występują zestawy uszczelniaczy - jedynie wymiana na nowy zawór. Ktoś tam pisał, że z powodzeniem zastąpił go trójnikiem...(?)
Isuzu Trooper 3.0DTI 2000 automat LSD
Acura MDX 3.7 Sport 2009
https://mco-mijago.pl/
Avatar użytkownika
kugel
 
Posty: 384
Dołączył(a): 28 mar 2009, 00:11
Lokalizacja: PL, zach-pom.

Re: Korektor siły hamowania.

Postprzez Jake » 03 cze 2023, 03:48

Jakim trojnikiem! Zadnym trojnikiem! To jest idiotyczny pomysl - w ten sposob zmostkujesz sobie przednie hamulce z tylnymi. Nie rob tak, to jest nie tylko nielegalne ale i niebezpieczne - dowolna awaria ktoregos zacisku i tracisz na raz wszystkie hamulce!!!! :evil: :evil: :evil:


Przeciez post wyzej napisalem - jakie na to jest remedium. Usuwa sie korektor z tylnego mostu razem z calym drugim przewodem idacym na tyl, usuwa sie trojnik z prawego przedniego kola ktory podaje cisnienie na tylny korektor i przy pompie montuje staly zawor proporcyjny.
Jest o tym na forum.
Tu: viewtopic.php?f=4&t=6512&hilit=korektor&start=25
I tu: viewtopic.php?f=40&t=8408&p=65228&hilit=korektor#p65228

Jesli tylko usuniesz korektor z mostu i nie zalozysz tego przy pompie - tez bedzie sie dalo relatwnie normalnie jezdzic, ale zima na sliskim przy lekkim tyle moze byc problem. Natomiast lepiej tak niz trojnik z tylu. Jeszcze raz - zadnego trojnika!!! :evil: :evil: :evil:

Jak nie ogarniasz - napisz, albo zadzwon, wyjasnie, podesle schemat, wytlumacze, wysle foty.
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4208
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Korektor siły hamowania.

Postprzez kugel » 04 cze 2023, 14:19

Spokojnie!
Trooper służy mi wiernie od 15 lat i mam na celu jeszcze nim jeździć. To bardzo mało problemowe auto i nigdy mnie nie zawiodło.
Nie interesują mnie jakieś półśrodki w postaci trójników, celuję w wymianę na oryginał, najlepiej nowy, chociaż ze względu na "dostępność" orygin.
zastanawiam się nad ewentualnym zastąpieniem go czymś dostępnym i nowym(?), tylko jakie
kryteria brać pod uwagę?
Najtańszy nowy to np. od od fiaciora 125 , ale czy się nada? Wolałbym to wiedzieć zanim zdemontuję cieknący.
Isuzu Trooper 3.0DTI 2000 automat LSD
Acura MDX 3.7 Sport 2009
https://mco-mijago.pl/
Avatar użytkownika
kugel
 
Posty: 384
Dołączył(a): 28 mar 2009, 00:11
Lokalizacja: PL, zach-pom.

Re: Korektor siły hamowania.

Postprzez Jake » 04 cze 2023, 18:10

Spoko, we mnie jest duzo spokoju XD Po prostu niebezpieczne pomysly trzeba pietnowac, zwlaszcza ze traktuje forum jako potencjalne zrodlo wiedze dla innych - potem ktos przeczyta sugestie i wcieli w zycie.

A czemu nie chcesz zalozyc stalego zaworu proporycjnego tak jak sugerowalem? To fabryczny patent - wiele Trooperow tak ma oryginalnie.
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4208
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Korektor siły hamowania.

Postprzez kugel » 04 cze 2023, 19:37

Ten regulowany obciążeniem zawór to wymagania norm europejskich. Wiem, że na przykład Bighorn tego nie ma, a w to miejsce ma stały zawór proporcjonalny pod pompą hamulcową, ale ten z kolei(mojego znajomego) nie posiada ABS i ma trochę inną instalację. Jak to by wyglądało w przypadku posiadania ABS, jaki zakres przeróbki ?
Druga sprawa, to jaki "stały" zawór zastosować, czy taki z osobówki się nada?
Isuzu Trooper 3.0DTI 2000 automat LSD
Acura MDX 3.7 Sport 2009
https://mco-mijago.pl/
Avatar użytkownika
kugel
 
Posty: 384
Dołączył(a): 28 mar 2009, 00:11
Lokalizacja: PL, zach-pom.

Re: Korektor siły hamowania.

Postprzez Jake » 04 cze 2023, 21:34

Kugel, wybacz, nie chce byc niemily, ale pisze o tym juz w trzecim poscie....
1) Nie wiem za wiele o Bighoranach, czesc Monterey i Trooperow miala fabrycznie regulatory zwane PBV przy pompie. Miras taki ma, ja taki mialem w swoim Trooperze, mam tez identyczny w swoim 4R - notabene wlasnie zaadaptowany z Troopera bo fabryczny korektor LSPBV na moscie zdechl.
2) ABS nie ma zadnego zwiazku z powyzszym, to dwa systemy ktore robia calkowicie inne rzeczy. Trooper moze nie miec ABS, moze miec ABS tylko na tylna os albo na obie osie, w ostatniej wersji - moze miec 3 rozne rodzaje sterownikow i agregatow ABS, nadal - to nie ma wplywu.
3) Ale czemu jakies fiaty 125p i inne osobowki? Zaloz zawor PBV z Troopera, oryginalny, fabryczny. Sa dostepne.
4) Zakres przerobek - tez juz opisalem! Wywalasz LSPBV, wywalasz drugi przewod hamulcowy idacy z przodu do tylu i wywalasz trojnik przy prawym przednim zacisku. Miedzy pompe a linie hamulcowe wpinasz staly PBV. To jest do zrobienia w moze max godzine - na gotowo, na ladnie.
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4208
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Korektor siły hamowania.

Postprzez gikxer » 05 cze 2023, 15:49

Są nowe do kupienia ale cena powala, BLUE PRINT ADZ94901
Ten sam korektor jest we Fronterze A. Kupiłem używkę i coś tam działa, ale jeszcze nie testowałem na rolkach.

Tu są korektory od małych ciężarówek Isuzu, wyglądają tak samo tylko pręt wydaje się krótszy:
https://allegro.pl/oferta/isuzu-n35-kor ... 2645379750
https://allegro.pl/oferta/isuzu-n35-gra ... 3550688539
https://allegro.pl/oferta/isuzu-npr-nqr ... 3546421154
gikxer
 
Posty: 115
Dołączył(a): 31 lip 2022, 09:10

Re: Korektor siły hamowania.

Postprzez kugel » 05 cze 2023, 16:02

U mnie jest zupełnie inny. Teki jak ten z Blue Print (chińszczyzna) - sam zawór bez dźwigienki i i mocowania to u myfrenda na Ali jakieś 150 zyla. Moj AISIN najtaniej od Samuraja 1300-1500 pln, do Toyoty LCP 2000pln... Do Trooper nie znalazłem, ale pewnie tez cena z kosmosu.
Isuzu Trooper 3.0DTI 2000 automat LSD
Acura MDX 3.7 Sport 2009
https://mco-mijago.pl/
Avatar użytkownika
kugel
 
Posty: 384
Dołączył(a): 28 mar 2009, 00:11
Lokalizacja: PL, zach-pom.

Re: Korektor siły hamowania.

Postprzez gikxer » 05 cze 2023, 16:08

Jak bez dźwigienki? To jak on reguluje siłę hamowania?

Poszukałem i znalazłem, że Toyota i pewnie więcej też ma taki korektor:
http://www.belniakoffroad.pl/1925,regul ... wania.html

47910-35470, na aliexpres są po 100zł
https://es.aliexpress.com/item/1005004820062889.html
gikxer
 
Posty: 115
Dołączył(a): 31 lip 2022, 09:10

Re: Korektor siły hamowania.

Postprzez kugel » 05 cze 2023, 16:14

Jake napisał(a):To jest do zrobienia w moze max godzine - na gotowo, na ladnie.


Trochę za bardzo optymistycznie to zabrzmiało . Dłubanina na stalowych rurkach w 20+ letniej terenówce to na 100% poukręcane złączki i przewody hamulcowe.
Do yego trzeba miec specjalistyczne narzędzia do zarobienia nowych przewodów.
Przy takim "dziadku" taka robota to jak ruszenie progów w zgiłym Poldku - zawsze kończy się wymianą podłogi...

W tym z linku Twojego dźwigienka mocowana jest do "fundamentu" z blachy, do którego przykręcony jest sam zawór. Wszystko można kupić oddzielnie - zawór, dzwigienkę, fundament.
Pierwszy lepszy :
https://a.aliexpress.com/_EI3phJP
W moim zawór i mocowanie dźwigienki to jeden odlew.
Gdybym miał ten z linku, byłbym szczęśliwy :)
Mój wygląda tak:
https://www.wyprawa4x4.pl/korektor-sily ... kdj95.html
Jak by kupił od Toyki, to podwoił bym wartość Troopera ;)
Isuzu Trooper 3.0DTI 2000 automat LSD
Acura MDX 3.7 Sport 2009
https://mco-mijago.pl/
Avatar użytkownika
kugel
 
Posty: 384
Dołączył(a): 28 mar 2009, 00:11
Lokalizacja: PL, zach-pom.

Re: Korektor siły hamowania.

Postprzez Jake » 05 cze 2023, 17:05

gikxer napisał(a):Są nowe do kupienia ale cena powala, BLUE PRINT ADZ94901
Ten sam korektor jest we Fronterze A. Kupiłem używkę i coś tam działa, ale jeszcze nie testowałem na rolkach.

Wszystkie uzywki maja 20-30 lat, i 20-30 zim z sola wiszac pod podwoziem - wszystkie beda u kranca swojego zycia. Albo jeszcze sprawne ale bez gwarancji na dluzej albo tak samo martwe jak nasz.
Wiecie ze jedyna zaleta korektora na moscie jest regulowana sila hamowania w zaleznosci od zaladownaia bagaznika? A to dziala tylko przy fabrycznej wysokosci zawieszenia fabrycznych sprezynach, bez liftu budy i przy poprawnym wyregulowaniu dlugosci dzwigni. W wiekszosci aut - te parametry nie sa spelnione - wiec regulator i tak nie dziala zgodnie z przeznaczeniem.
Moim zdaniem - albo jest sie purysta i "ma byc fabrycznie i oryginalnie i koszta nie maja znaczenia " - wtedy kupujemy blueprinta za 1600zl i nie marudzimy, z drogo, albo jesli jestesmy z grona przecietnych pragmatycznych ludzi - wywalamy korektor i zakladamy staly przy pompie. Wymiana uszkodoznego 28 letniego na uzywany 24 letni jest delikatnie rzecz ujmujac kiepskim pomyslem.

kugel napisał(a):U mnie jest zupełnie inny. Teki jak ten z Blue Print (chińszczyzna) - sam zawór bez dźwigienki i i mocowania to u myfrenda na Ali jakieś 150 zyla. Moj AISIN najtaniej od Samuraja 1300-1500 pln, do Toyoty LCP 2000pln... Do Trooper nie znalazłem, ale pewnie tez cena z kosmosu.

Nie istnieje cos takiego jak korektor sily hamowania na tylnym moscie bez dzwigienki. Nie ma racji bytu. Bo jedyny powod mocowania go wlasnie tam (malo sprzyjajace miejsce) to wlasnie moliwosci mechanicznej regulacji poprzez skok zawieszenia. Jesli Twoj nie ma dzwigienki to albo sie urwala 10 lat temu i korektor wisi jako "pomnik", albo masz cos niefabrycznego nakombinowane

kugel napisał(a):Trochę za bardzo optymistycznie to zabrzmiało . Dłubanina na stalowych rurkach w 20+ letniej terenówce to na 100% poukręcane złączki i przewody hamulcowe.
Do yego trzeba miec specjalistyczne narzędzia do zarobienia nowych przewodów.
Przy takim "dziadku" taka robota to jak ruszenie progów w zgiłym Poldku - zawsze kończy się wymianą podłogi...

Przesaaaadzasz. Nie mowie tego na podstawie szacowania z katalogu "prac warsztatowych" tom 3, czesc 8 tylko z wlasnej praktyki.
Przerobilem tak trzy Troopery, jeden swoj i 2 innch ludzi, oraz swoja Toyote. Srednio wyszlo wlasnie okolo godziny, max poltorej.
Zaciskarke trzeba miec, ale nie nazwalbym tego aj, waj, specjalistycznym wyposazeniem - jesli nie ma sie swojej mozna pozyczyc, albo podjechac do pobliskiego warsztatu i powiedziec - dzien dobry - poprosze przewod z 2 barylkami M10x1, wklesle lejki - podwojne zagniecienie (jak do japonczykow), zaplacic 40zl i za 15min wrocic do swojego garazu z nowymi przewodami - to tez nie jest gdybanie, robilem tak nie raz, bo swojej zaciskarki do przewodow nie mam. I albo pozyczam albo wlasnie jade zeby mi zacisneli.
Gwarantuje ze z okazji wymiany przewodow hamulcowych - nie trzeba ruszac progow ani podlogi ;)
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4208
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Korektor siły hamowania.

Postprzez kugel » 05 cze 2023, 19:03

Oczywiście, ze nie istnieje korektor bez dźwigienki :). Ja napisałem , że taki jak Blue Print, ale bez dźwigienki, kaptura i blachy mocującej - sam zawór, który w tym przypadku nie posiada ucha do dźwigienki - jet ona zamocowana do blachy.
Jeśli blacha jest ok., a problemem jest cieknący zawór, to można go zanabyć drogą kupna za przyzwoite pieniądze(choćby z podanego przeze mnie linku)
W tej wersji można każdy element kupić oddzielnie (dźwigienka, zawór, blacha).
W moim przypadku całe mocowanie jest inne, bo "ucho" dźwigienki i zawór to jeden odlew i zupełnie inne mocowanie/suport przyspawany do ramy.
Oczywiście zgadzam się z tobą w kwestii tego, że nawet nowy - plug and play- nie daje gwarancji poprawnego działania z racji wielu czynników, które w tak starym aucie
uległy "rozstrojeniu".
Generalnie wolałbym uniknąć przeróbek, ale konwersja do PBV ma sens!
Isuzu Trooper 3.0DTI 2000 automat LSD
Acura MDX 3.7 Sport 2009
https://mco-mijago.pl/
Avatar użytkownika
kugel
 
Posty: 384
Dołączył(a): 28 mar 2009, 00:11
Lokalizacja: PL, zach-pom.

Re: Korektor siły hamowania.

Postprzez gikxer » 05 cze 2023, 20:44

Ja swoją używkę z Frontery rozebrałem w mak, pod tą dużą nakrętką była aluminiowa podkładka, dość mocno skorodowana. Wymieniłem na miedzianą. Oba korektory w środku były czyste, zero brudu czy korozji. Tylko na zewnątrz wyglądają kiepsko. Może to tylko kwestia takiej podkładki, albo jakiegoś oringa.

Obrazek
gikxer
 
Posty: 115
Dołączył(a): 31 lip 2022, 09:10

Re: Korektor siły hamowania.

Postprzez kugel » 05 cze 2023, 21:09

Brawo Ty ! :)
Przyznam, że pierwsze co mi przyszło na myśl, to właśnie regeneracja. W starym merolu standardem była wymiana uszczelniaczy w pompie hamulcowej i wysprzegliku, wymienia się uszczelniacze w tłoczkach i cylinderkach...
Nie zaglądałem do mojego korektora - bazuję tylko na opisach z brytyjskiego forum że " nierozbieralne i nienaprawialne", manual też podaje jedynie wymianę na na nowy.
Jutro spróbuję zdjąć ten gumowy kaptur i zobaczyć jak to wygląda. Może uda się bez demontażu, bo bez ukręcenia przewodów pewnie się nie obyłoby.
Isuzu Trooper 3.0DTI 2000 automat LSD
Acura MDX 3.7 Sport 2009
https://mco-mijago.pl/
Avatar użytkownika
kugel
 
Posty: 384
Dołączył(a): 28 mar 2009, 00:11
Lokalizacja: PL, zach-pom.

Re: Korektor siły hamowania.

Postprzez miras7 » 05 cze 2023, 21:50

Nie widzę żadnej przewagi korektora wiszącego z tyłu auta, połączonego z mostem nad korektorem stałym pod pompą... ale... ten pierwszy może ma jakiś większy sens w furze z TODem :roll:
Avatar użytkownika
miras7
 
Posty: 1783
Dołączył(a): 06 sie 2012, 19:41
Lokalizacja: Wrocław/Milicz

Re: Korektor siły hamowania.

Postprzez Jake » 05 cze 2023, 23:52

miras7 napisał(a):Nie widzę żadnej przewagi korektora wiszącego z tyłu auta, połączonego z mostem nad korektorem stałym pod pompą... ale... ten pierwszy może ma jakiś większy sens w furze z TODem :roll:

No teoretyczny jest taki ze jak sie zaladuje 1.5 tony cegiel do bagaznika i tyl siadzie tak nisko jak w formule 1 to tyl hamuje mocniej.... W praktyce nie zaobserwowalem zadnych zalet korektora, ale same problemy. W Toyocie korektor zdechl - w taki sposob ze przepuszczal. W czasie hamowania w polowie skoku, pedal nagle wpadal ok 1cm w glab, hamowanie dalej bylo, ale ja dostawalem zawalu. Czulem duza satysfkacje gdy poszedl na zlom a hamulce zaczely dzialac bez niespodzianek. :)21
Poza tym w aucie z liftem - takowy i tak nie ma sensu.
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4208
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa


Powrót do 1998-2002

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości