[4R] Słabe Hamulce

[4R] Słabe Hamulce

Postprzez Jake » 26 maja 2020, 05:57

Mam problem z hamulcami w Toyocie. Jest dziwne wrazenie pod stopa przy wciskaniu pedału. Wydaje sie byc twardy, ale połowa skoku nic nie daje, dopiero po wcisnieciu glebiej cos zaczyna sie dziac, w dodatku czasami pod naciskiem pedał nagle ustepuje i wchodzi 2-3cm nizej. Przy depnieciu do konca, blokuje kola, ale tylko przednie i tylko przy faktycznym wduszeniu w podłoge.
Hamulce sa w tym modelu dobrze zaprojektowane, powiedzialbym lepiej jak w Trooperze, a dzialaja gorzej.
Z przodu jest zacisk stały, czterotłoczkowy, taki jak w duzych Land Cruiserach, z tyłu niestety bebny, ale naprawde godziwego rozmiaru, dusze, szerokie szczeki i gruboscienny beben, jedne z lepszych bebnowych hamulcow jakie widziałem.
W ramach szukania problemu i naprawianie zrobiłem juz:
-wymienione oba cylinderki hamulcowe z tyłu, jeden ciekł, a uwazam ze nalezy zmieniac parami.
-szczeki i bebny z tylu sa nówki, srednic bebna nominalna, szczeki grube i widac ze swieze - prawdopodobnie poprzedni wlasciciel niedawno zmienial
-przód wygladał słabo, wiec zmieniłem klocki, wyczyscilem zaciski, zmienilem prowadnice, przetyczki i sprezynki, nasmarowalem wszystko i poskładałem. Wypadałoby zmienic uszczelniacze tłoczków bo juz sa sparciałe i popekane, ale byla sobota wieczór i nie mialem reperaturek, wiec zostawiłem temat na pozniej - jeszcze sie za to wezme, ale to raczej nie powinno zle wplywac na hamowanie
-uklad dwukrotnie odpowietrzany. Metoda na butelke z wezykiem i metoda dwuosobowa z odkrecaniem/zakrecaniem odpowietrznika.
Efekt wciaz taki sam. Niby sie zatrzymuje, ale nie jestem zadowolony. ABSu nie ma, pompa hamulcowa zwykla, dwusekcyjna, dwuobwodowa.
Co jeszcze sprawdzic? Rozbierac i regenerowac pompe? Warto ruszac, nie majac pewnosci ze tu jest problem? No ale co innego pozostaje?
Przód:
front.jpg
front.jpg (93.6 KiB) Przeglądane 7067 razy

Tył:
rea.jpg
rea.jpg (100.19 KiB) Przeglądane 7067 razy
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: [4R] Słabe Hamulce

Postprzez Konrad » 26 maja 2020, 06:43

Witam,
Przypuszczam że solidnie odpowietrzyłeś układ, ale czy odpowietrzałes regulator siły hamowania( ten nad tylnym mostem)? Teoretycznie przy długim odpowietrzaniu zacisków powietrze zostanie wypchnięte również z niego, ale może nie koniecznie, ja zawsze go odpowietrzam na początku.
P.S. Ciekawe czy ten zawór działa prawidłowo( ale wtedy przód powinien być jak brzytwa...)
Dmax 3.0TD
Konrad
 
Posty: 40
Dołączył(a): 06 cze 2010, 22:44
Lokalizacja: Łowicz

Re: [4R] Słabe Hamulce

Postprzez Legend » 26 maja 2020, 08:28

ja kiedyś miałem zesraną pompę to był taki objaw.
V6
Avatar użytkownika
Legend
 
Posty: 1387
Dołączył(a): 09 lut 2013, 20:47

Re: [4R] Słabe Hamulce

Postprzez Jake » 26 maja 2020, 13:17

Dzieki za porady, korektora nie odpowietrzalem, spróbuje. Reperaturka pomp kosztuje grosze - w sumie nie zaszkodzi zregeneowac...
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: [4R] Słabe Hamulce

Postprzez Quentil » 26 maja 2020, 14:48

Tak po opisie to pasuje mi na przepuszczające uszczelniacze w zaciskach lub pompie. Czyli zestawy regeneracyjne. Stawiam bardziej na pompę, bo przy zaciskach lub cylinderkach zauważyłbyś pewnie ewentualne zapocenia.
6VE1...
Quentil
 
Posty: 992
Dołączył(a): 26 paź 2012, 22:07
Lokalizacja: Puławy / Lublin

Re: [4R] Słabe Hamulce

Postprzez Jake » 26 maja 2020, 23:36

Cylinderek jeden lal jak z dziurawego wiadra, wymienilem oba. Zaciskom regeneracja by sie przydala bo kondoniki chroniace tloczki sa podarte, ale zacisk suchy jak pieprz, nic nie cieknie.
Zamowie reperaturke pompy i zobaczymy.
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa


Powrót do Inne Marki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości