[4R] Elektryka i wtryski

[4R] Elektryka i wtryski

Postprzez Jake » 31 maja 2020, 16:32

Zabałem się dzisiaj za odszczurzanie wiązki od sterownika LPG w Toyocie, bo wygladała jak napuchnieta pielucha, owinieta rozpadajaca sie tasma izolacyjna i napieta jak struna niemal wyrywajac kable z wtyczki. Rozciąłem izolacje az pod kolektor dolotowy, znalazełm przy okazji pare kwiatków, polutowałem polaczenia ktore wygladaly niepewnie, przedluzylem dwa kable, ktore naprezaly cala wiazke, poupinalem to ladnie, posortowałem i owinalem izolacja. Odpalam auto. Katastrofa, trzesie silnikiem, gasnie po dodaniu gazu, swieci sie kontrolka CE. Zgasiłem, wznioslem oczy ku dachowi garazu, rzucilem gromki okrzyk "och, ojej" i wrocilem zastanawiac sie pod maske co nabroiłem.W głowie kloca sie mysli - jak pomyliles ktores kable i przypadkiem zamieniles sekwencje wtrysku to miesiac nie dojdziesz co jest zle podlaczone z druga - nie mogles sie pomylic bo lutowales po jednym, sprawdzajac piec razy czy na pewno lacze te same ktore były... Zabralem sie za przegladanie wiazki i ogledziny, po 15 minutach znalazlem winowajce - z wtryskiwacza benzyny na pierwszym cylindrze w prawej głowicy spadła wtyczka - zatrzask jest juz albo wyrobiony albo całkiem ułamany. Założyłem, odpaliłem, chodzi równo, jak wczesniej, ale CE dalej swieci. Cholera. Wybłyskałem kody błedów - 22 - czujnik temperatury. Sięgam łapą pod sciane grodziowa i macam na oślep- istotnie czujnik ułamany. wtyczka z jego resztka wisi obok. Chyba mamy drugiego winowajce. Klatwa jakas? Fakt - naprezalem odrobine wiazke zeby ja owinac tasma parciana, ale nie darłem za nia ja głupi, zwlaszcza ze nawet nie doszedlem tak daleko zeby az pociagac za kabel czujnika... Zbieg okolicznosci? No ale kod bledu i uszkodzenie sie zgadza. Sprobuje w poniedzialek wymienic i mam nadzieje kontrolka zgasnie...
I w tym momencie przypomnialem sobie za co tak bardzo lubie diesla na mechanicznej pompie, bez komputerów, sterownikow, kilometrow kabli, słabych stykow, wypadajacyh pinów, urwanacyh zatrzaskow na wtyczkach, kodów błędów i innych cudów.

Dzis przy niedzielnej herbatce przejrzalem sobie na spokojnie schematy i wychodzi na to, ze nawet gdybym chciał to nie bardzo jest co pomieszac:
fuel.jpg
fuel.jpg (52.21 KiB) Przeglądane 9702 razy

lpg.png
lpg.png (107.44 KiB) Przeglądane 9702 razy

Dobrze widze, ze wtryski benzyny sa w 3VZ-E sterowane tylko w dwoch grupach? Cała lewa głowica i cała prawa? Przewody do wtrysków benzyny sa przeciete w okolicy punktu E17 i tam wpiete sa przewody do sterownika LPG, a sterownik pojedynczo podlaczony do przecietych wiazek wtryskiwaczy benzynowych. I cała filozofia.
Mam nadzieje ze faktycznie kod 22 i urwany czujnik wody to jedyny problem ktory powstał w czasie poprawek. W poniedzialek zmienie czujnik i sie przekonam czy CE zgasnie.
Przy okazji przydałoby sie zmienic wtyczki na wtryskiwaczach bo sa popekane, nie maja zatrzasko i izolacja przewodow jest uszkodzona tuz przy wtyczce odslaniajac gola miedz... Ktos sie orientuje gdzie mozna dostac?
Injector plugs.jpg
Injector plugs.jpg (57.73 KiB) Przeglądane 9702 razy
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: [4R] Elektryka i wtryski

Postprzez mcgiver » 01 cze 2020, 20:39

jesteś pewny że fotka wtyczki którą wkleiłeś jest ok ?
tu masz wtyczke bosh w miarę normalna cena i to jest chyba główny standard dla większości wtryskiwaczy benzynowych.
https://www.olx.pl/oferta/wtyczka-gniaz ... d47e48e498
https://mtuning.pl/Wtyczka-wtryskiwaczy ... EV1-p16531
10 lat temu zwolniłem się z firmy w której mogłem mieć tego na pęczki i kilka sobie przyniosłem :)2
dziwkowóz E36 KABRIO ZMODZONY STROKER M50B29
youngtimer e30 M10B18 wąska lampa
dwa koła KLR 650 TENGAI
wół roboczy MONT 3,2 97 LTD
WSZYSTKIE SĄ, NIEKTÓRE STOJĄ :)
tylni napęd jest jak sex; po co jechać na ręcznym jak można dać w pizdę
Avatar użytkownika
mcgiver
 
Posty: 2432
Dołączył(a): 26 lut 2015, 22:18
Lokalizacja: żywiec

Re: [4R] Elektryka i wtryski

Postprzez Jake » 01 cze 2020, 23:40

Absolutnie pewien. W Toyocie sa wtryski Denso.
002.jpg
002.jpg (67.78 KiB) Przeglądane 9662 razy
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: [4R] Elektryka i wtryski

Postprzez Jake » 06 cze 2020, 00:14

Zastanawialem sie jaki czujnik kupic, bo ceny zamienników były w zakresie od 17 do 100zł (a wszystkie wygladaly tak samo, jakby je jedna fabryka w chinach zrobiła), a oryginał z ASO Toyota uwaga - 340zł.
Wziałem najtańszy, już zmieniony, lampka zgasła, auto chodzi normalnie. Chyba sukces :)2 Jak padnie to sie bede wtedy martwić.

Co ciekawe, taki wtyk jak pokazałeś mam na siódmym wtryskiwaczu (cold-start injector, wysoko na kolektorze).
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: [4R] Elektryka i wtryski

Postprzez mcgiver » 06 cze 2020, 01:11

wtrysk rozruchowy nic dziwnego , dziwne że nie denso jak wszystkie
dziwkowóz E36 KABRIO ZMODZONY STROKER M50B29
youngtimer e30 M10B18 wąska lampa
dwa koła KLR 650 TENGAI
wół roboczy MONT 3,2 97 LTD
WSZYSTKIE SĄ, NIEKTÓRE STOJĄ :)
tylni napęd jest jak sex; po co jechać na ręcznym jak można dać w pizdę
Avatar użytkownika
mcgiver
 
Posty: 2432
Dołączył(a): 26 lut 2015, 22:18
Lokalizacja: żywiec

Re: [4R] Elektryka i wtryski

Postprzez Jake » 06 cze 2020, 01:22

Nie no, sam wtrysk rozruchowy to nic dziwnego, dziwne jest dla mnie ze ma inna wtyczke niz 6 pozostałych (fabrycznie).
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: [4R] Elektryka i wtryski

Postprzez Jake » 27 paź 2020, 16:36

Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa


Powrót do Inne Marki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości