Pękająca głowica 3,1 td

Isuzu Trooper/Bighorn, Opel Monterey, Holden Jackaroo, Honda Horizon, Acura SLX

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez piotrck » 25 mar 2018, 12:26

pocieszny napisał(a):
piotrck napisał(a):Chyba pójdę w kierunku zamontowania wskaźników : temperatury wody , temperatury spalin i temperatury oleju.
Ktoś coś podobnego ma założone ?

90% patrolowców? :)21
podpytaj Purtiego albo Ba chyba coś takiego kminili do ktregoś uturbionego 4.2

Purti mnie do tego przekonuje. .... pompę wtryskową mówi by też ruszyć i jakiś zaworek na turbinie zapodać. Ponoć będzie Montek żwawszy.
Hasta la Victoria Siempre.
3,1 LTD 97r
piotrck
 
Posty: 1357
Dołączył(a): 17 sie 2011, 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez mcgiver » 25 mar 2018, 12:50

ogarniania wszystko co napisałem i nie chcę się go pozbyć , kosztowało mnie to wtedy ponad 800zł
to co wkleiłeś to trzeba by dokładnie pocztać jakie to ma konkretnie możliwości i czy są wyjścia przekaźnikowe . ale za dobre urządzenie te 600zł nie jest duzo. widzę że zastosowane sa czujniki cyfrowe ds18b20 , takie jak u mnie do 125st (w porywach do 130), dla oleju to trochę mało , ale generalnie wystarczy jeżeli jest przekaznik załaczający np dodatkową chłodnicę oleju.
tyle że u mnie jeszcze można ustawić sobie dowolny kolor wyswietlacza , a te są fabrycznie ustawione na konkretny ;) .
generalnie jest różnica między kontrolerem temperatur , a samym wskaźnikiem ; ja mam kontroler ;) .
moje wyglada tak
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dziwkowóz E36 KABRIO ZMODZONY STROKER M50B29
youngtimer e30 M10B18 wąska lampa
dwa koła KLR 650 TENGAI
wół roboczy MONT 3,2 97 LTD
WSZYSTKIE SĄ, NIEKTÓRE STOJĄ :)
tylni napęd jest jak sex; po co jechać na ręcznym jak można dać w pizdę
Avatar użytkownika
mcgiver
 
Posty: 2432
Dołączył(a): 26 lut 2015, 22:18
Lokalizacja: żywiec

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez mcgiver » 25 mar 2018, 13:24

przejrzalem instrukcję i niestety to jest tylko monitoring .
tu masz kontroler http://www.driftshop.pl/shop/?730,mini- ... ilnika-ebc
egt tylko jedna termopara , ale są również ciśnienia oleju i boost oraz afr
dziwkowóz E36 KABRIO ZMODZONY STROKER M50B29
youngtimer e30 M10B18 wąska lampa
dwa koła KLR 650 TENGAI
wół roboczy MONT 3,2 97 LTD
WSZYSTKIE SĄ, NIEKTÓRE STOJĄ :)
tylni napęd jest jak sex; po co jechać na ręcznym jak można dać w pizdę
Avatar użytkownika
mcgiver
 
Posty: 2432
Dołączył(a): 26 lut 2015, 22:18
Lokalizacja: żywiec

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez mcgiver » 25 mar 2018, 14:12

jeszcze jedna kwestia.
zainteresuj się water injection
skutecznie obniża temperaturę spalin i przy okazji dodaje kilka % mocy.
system był już stosowany podczas drugiej wojny w niemieckich mysliwcach . w ostatnim czasie bmw i bodajże saab wypościły silniki z tymi systemami . można również kupić gotowe uniwersalne kity stosowane w sporcie .
dziwkowóz E36 KABRIO ZMODZONY STROKER M50B29
youngtimer e30 M10B18 wąska lampa
dwa koła KLR 650 TENGAI
wół roboczy MONT 3,2 97 LTD
WSZYSTKIE SĄ, NIEKTÓRE STOJĄ :)
tylni napęd jest jak sex; po co jechać na ręcznym jak można dać w pizdę
Avatar użytkownika
mcgiver
 
Posty: 2432
Dołączył(a): 26 lut 2015, 22:18
Lokalizacja: żywiec

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez pocieszny » 25 mar 2018, 14:13

piotrck napisał(a):
pocieszny napisał(a):
piotrck napisał(a):Chyba pójdę w kierunku zamontowania wskaźników : temperatury wody , temperatury spalin i temperatury oleju.
Ktoś coś podobnego ma założone ?

90% patrolowców? :)21
podpytaj Purtiego albo Ba chyba coś takiego kminili do ktregoś uturbionego 4.2

Purti mnie do tego przekonuje. .... pompę wtryskową mówi by też ruszyć i jakiś zaworek na turbinie zapodać. Ponoć będzie Montek żwawszy.

spokojnie z tego silnika można 130 kucy zrobić ;) wiele mu żywotności nie odbierając ;)
jeśłi w patrolowym robią 150 bez płaczu to czemu w tym nie? ;)
Maxiu 2,5 biturbo :)21
Patrol 4,2 :)21
pocieszny
 
Posty: 3891
Dołączył(a): 30 paź 2010, 18:39
Lokalizacja: Jordanów

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez piotrck » 25 mar 2018, 17:54

Skonsultuje to z Purtim. Jak zdjęłam to dam znać jak ktoś będzie zainteresowany.
Hasta la Victoria Siempre.
3,1 LTD 97r
piotrck
 
Posty: 1357
Dołączył(a): 17 sie 2011, 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez piotrck » 25 mar 2018, 18:02

mcgiver napisał(a):jeszcze jedna kwestia.
zainteresuj się water injection
skutecznie obniża temperaturę spalin i przy okazji dodaje kilka % mocy.
system był już stosowany podczas drugiej wojny w niemieckich mysliwcach . w ostatnim czasie bmw i bodajże saab wypościły silniki z tymi systemami . można również kupić gotowe uniwersalne kity stosowane w sporcie .

Chciałabym by Montek był lekko żwawszy , bez wpływu na żywotność silnika. Delikatnie podnieść moc co by nie widział górki wcześniej odemnie.
Hasta la Victoria Siempre.
3,1 LTD 97r
piotrck
 
Posty: 1357
Dołączył(a): 17 sie 2011, 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez mcgiver » 25 mar 2018, 21:23

nie tędy droga ;) .
jak chcesz żeby ten silnik był żwawszy to szukaj kogoś kto coś takiego robi ,ja diesli nie znam ,a tym bardziej 3,1td
water injection służy z założenia do obniżenia egt i zapobiega w dużym stopniu spalaniu stukowemu. lekki przyrost mocy to produkt uboczny i to tylko przy dobrze dobranej ilosci wody.
w lecie wystarczy sama woda a przy mrozach miesza się ją z metanolem.
cała sztuka polega na tym że z ilością wody trzeba dobrze trafić najlepiej doswiadczalnie
jesli jest zamało to w zasadzie nic nie daje , a jak jest za dużo to przelatuje przez pierścienie i miesza się z olejem.
przy 3 litrowym silniku 2 - 3 litry płynu powinno iść na na 100km .
doktoryzuj się w internecie
znajdziesz dużo info na ten temat , ale niestety net jest dziś tak zaśmiecony że trzeba umieć odsiać ziarno od plew ;)
niemniej jednak żeby temat zbadać to trzeba mieć dobry kontroler temperatur i o ile wtrysk wody nie będzie szedł cały czas to przy jakimś tam warningu powinien sie włączać.
dziwkowóz E36 KABRIO ZMODZONY STROKER M50B29
youngtimer e30 M10B18 wąska lampa
dwa koła KLR 650 TENGAI
wół roboczy MONT 3,2 97 LTD
WSZYSTKIE SĄ, NIEKTÓRE STOJĄ :)
tylni napęd jest jak sex; po co jechać na ręcznym jak można dać w pizdę
Avatar użytkownika
mcgiver
 
Posty: 2432
Dołączył(a): 26 lut 2015, 22:18
Lokalizacja: żywiec

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez FFK » 25 mar 2018, 21:42

piotrck napisał(a):Chciałabym by Montek był lekko żwawszy , bez wpływu na żywotność silnika. Delikatnie podnieść moc co by nie widział górki wcześniej odemnie.

Magnetyzer załóż :lol: :lol: :lol:

A tak poważnie, to ktoś na forum dopuszczał LPG w 3.1 testując zachowania silnika.
Był:
Opel Monterey 3,2 V6 1993r. - zepsuty w AB Servis :(

Obecnie w poszukiwaniu monterey/trooper :)
Avatar użytkownika
FFK
 
Posty: 725
Dołączył(a): 02 paź 2012, 20:12
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez pocieszny » 25 mar 2018, 22:56

nie w 3,1 ale w dieslu jak najbardziej robiłem, w TD nie ma aż takich zalet ale w wolnossakach jest ogromny+
pytanie ile chcesz wydać, bo żeby było zrobione dobrze i zgodnie z paragrafem to między 3500 a 4000pln
w TD przyrost momentu w bezpiecznym zakresie 10-15% max (zwłąszcza w dolnym zakresie, w zależnpości od jakich obrotów podamy LPG) kuników niewiele przybędzie
do tego potrzebny obrotny pompiarz bo pompa mechaniczna i trzeba to dobrze ustawić :)2
Maxiu 2,5 biturbo :)21
Patrol 4,2 :)21
pocieszny
 
Posty: 3891
Dołączył(a): 30 paź 2010, 18:39
Lokalizacja: Jordanów

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez piotrck » 04 kwi 2018, 12:18

pytanie za 100 punktów . jaka jest temperatura płynu chłodzącego w naszych dieslach ? standartowa na trasie czy tam maxymalna dopuszczona
Hasta la Victoria Siempre.
3,1 LTD 97r
piotrck
 
Posty: 1357
Dołączył(a): 17 sie 2011, 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez piotrck » 20 maja 2018, 15:15

Reveltronica komp. zamontowany.
Prędkość 120km/h :. Temp. wody 84,7 stopnia , tem.spalin dochodzi do 600 stopni. Cisnienie oleju rozgrzanego przy tej prędkości 3,3-3,4 bar. I tu ciekawostka po wrzuceniu na luz potrafi spaść do 0,3-0,5 bar. :shock:
Hasta la Victoria Siempre.
3,1 LTD 97r
piotrck
 
Posty: 1357
Dołączył(a): 17 sie 2011, 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez Hinek » 21 maja 2018, 21:43

Przeczytałem ten wątek i naprawdę dziwię się problemom z układem chłodzenia. Mam od początku chińską głowicę i OTWARTY układ chłodzenia. Zero problemów z temperaturą zimą, latem w terenie, na autostradzie..Raz w naprawdę ciężkim terenie silnik się zagotował z mojej winy i....nic się nie stało. Aha, ogrzewanie działa też doskonale. Ten układ chłodzenia jest skonstruowany dobrze i działa perfekcyjnie. Jeśli nie działa, to trzeba po prostu znaleźć przyczynę a nie kombinować :)
Pozdrawiam
Hinek Monterey 3.1 LTD 93r
Hinek
 
Posty: 181
Dołączył(a): 30 paź 2012, 23:29
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez Jake » 22 maja 2018, 00:07

Hinek napisał(a):Przeczytałem ten wątek i naprawdę dziwię się problemom z układem chłodzenia. Mam od początku chińską głowicę i OTWARTY układ chłodzenia. Zero problemów z temperaturą zimą, latem w terenie, na autostradzie..Raz w naprawdę ciężkim terenie silnik się zagotował z mojej winy i....nic się nie stało. Aha, ogrzewanie działa też doskonale. Ten układ chłodzenia jest skonstruowany dobrze i działa perfekcyjnie. Jeśli nie działa, to trzeba po prostu znaleźć przyczynę a nie kombinować :)

Co to znaczy ze masz otwarty uklad chlodzenia?
Absolutnie zgadzam sie, ze uklad jest dobrze zaprojektowany i bardzo wydajny. Ale przestrzegam przed zagotowaniem silnika, czasami efektow nie widac dluzszy czas, ale po kiku latach cos wyjdzie...
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez piotrck » 22 maja 2018, 06:24

Jake napisał(a):. Ale przestrzegam przed zagotowaniem silnika, czasami efektow nie widac dluzszy czas, ale po kiku latach cos wyjdzie...

O tym mówię . Nie znasz dnia ani godziny. Jak bym tym autem jezdził wokół komina to tak........ale silnik mi padł na wyjezdzie. Szczęście że na pękniętych tulejach silnika i tłokach , wrócił do domu prawie 800km zużywając tylko 3,5 litra oleju.
Hasta la Victoria Siempre.
3,1 LTD 97r
piotrck
 
Posty: 1357
Dołączył(a): 17 sie 2011, 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez Jake » 22 maja 2018, 13:10

To trzeba przyznac 4JG2, ze ten silnik zazwyczaj nawet w stanie pol-agonalnym wraca do domu na kolach ;)
Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Avatar użytkownika
Jake
Moderator
 
Posty: 4193
Dołączył(a): 25 kwi 2015, 22:02
Lokalizacja: Europa

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez PiotrR » 22 maja 2018, 21:35

1200km na popękanej głowicy,co 50km zawartość zbiornika wyrównawczego do chłodnicy jakieś 2l. 3.1 jest nie zatapialne i przeżyje pęknięcie paska rozrządy bez większych strat. :D
Takie kombi 3.1
PiotrR
 
Posty: 2154
Dołączył(a): 30 cze 2011, 20:20
Lokalizacja: WGM

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez piotrck » 22 maja 2018, 22:02

Ludowe bajanie.
Z stepu Kazachskiego nie wrócisz z padniętym silnikiem. A padnie nie dając wcześniej informacji że coś nie tak z silnikiem.
To że Hinek dostał głowicę w Rosji a ja na amorze od UAZa wróciłem z Pamiru , to żaden cud.......w Rumunii mi padł silnik i turbina . Gdyby serwis z Polski nie dotarł z częściami nie wrócił bym autem.
W Rosji wremiennyj woz nie pozwoli Ci wrócić do Polski bez auta. ...........Znajdz tam silnik i wez kredyt z Prowidenta .
Hasta la Victoria Siempre.
3,1 LTD 97r
piotrck
 
Posty: 1357
Dołączył(a): 17 sie 2011, 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez PiotrR » 22 maja 2018, 22:50

Wróciłem z Rumuni z popękaną głowicą, utopiłam Montka na rajdzie zerwałem pasek rozrządu za pomocą błota. Moje 3.1 ciągłe żyje i zbiera się dobrze.Jak jadę za granicę to mam zapas gotówki na wszelkie przygody. A jak coś ci dupnie 2km od domu na dębowo to i tak trzeba będzie dzwonić po lawetę.
Naj młotrze Troopery mają 16 lat. Jak chcesz jeździć tym autem to trzeba się z tym pogodzić.
Takie kombi 3.1
PiotrR
 
Posty: 2154
Dołączył(a): 30 cze 2011, 20:20
Lokalizacja: WGM

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez piotrck » 22 maja 2018, 23:30

Stać mnie na naprawę auta w stepie Kazachskim ale nie stać mnie na stracenie połowy urlopu który zbieram cały rok pracując po 10h dziennie....wiem że ciężko to zrozumieć. .....nic na to nie poradzę.
Hasta la Victoria Siempre.
3,1 LTD 97r
piotrck
 
Posty: 1357
Dołączył(a): 17 sie 2011, 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez mcgiver » 23 maja 2018, 00:50

auto stare czy młode , słynące z awaryjności czy nie to wydaje mi sie że to i tak jest loteria czy da rady czy nie na takim wyjeżdzie.
jakbyś się nie przygotował to zawsze pozostaje ten margines ryzyka i trzeba być przygotowanym na ewentualne konsekwencje.
dziwkowóz E36 KABRIO ZMODZONY STROKER M50B29
youngtimer e30 M10B18 wąska lampa
dwa koła KLR 650 TENGAI
wół roboczy MONT 3,2 97 LTD
WSZYSTKIE SĄ, NIEKTÓRE STOJĄ :)
tylni napęd jest jak sex; po co jechać na ręcznym jak można dać w pizdę
Avatar użytkownika
mcgiver
 
Posty: 2432
Dołączył(a): 26 lut 2015, 22:18
Lokalizacja: żywiec

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez PiotrR » 23 maja 2018, 21:58

piotrck napisał(a):Stać mnie na naprawę auta w stepie Kazachskim ale nie stać mnie na stracenie połowy urlopu który zbieram cały rok pracując po 10h dziennie....wiem że ciężko to zrozumieć. .....nic na to nie poradzę.
Z urlopem i czasem pracy mam tak samo jak ty. 13 godzin od poniedziałku do piątku i po 16 w soboty i niedziele. mam 12 wolnych weekendów w roku ,oficjalne święta i trzy tygodnie urlopu za który sam płacę. Witamy w świecie właścicieli małych firm.
Też mnie szlag trafia jak muszę marnować czas na urlopie,ale jeżdżąc nastoletnim autem to trzeba się z tym liczyć.
Z ostatniego wyjazdu do Albanii tydzień przeleżałem pod autem, w końcu pojechałem Dacią. Na pocieszenie ci powiem że nowy ML znajomego rozkraczył się w Rumuni kosztowało go to tydzień urlopu spędzonego gdzieś na zadupiu. Więc marka i roczne auto nie zabezpiecza przed przygodami.
Ostatnio edytowano 23 maja 2018, 23:18 przez PiotrR, łącznie edytowano 1 raz
Takie kombi 3.1
PiotrR
 
Posty: 2154
Dołączył(a): 30 cze 2011, 20:20
Lokalizacja: WGM

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez Adamek » 10 lip 2018, 22:43

Wracając do tematu głowic. Nie wszystkie się dociąga. Kilka starszych japońskich dieseli ma zalecenia dokręcenia po około 1000km. Dotyczy to wszystkich konstrukcji na grafitowych uszczelkach pod głowicę, np Nissan 3,3 TD lub Daihatsu Rocky 2,8 TD. Isuzu 3.1 jak i 3,0 posiada wielowarstwową uszczelkę metalową niewymagającą dociągania. Manuale od tych silników również nic w tym temacie nie mówią.
Pękanie żeliwnych głowic w dieslach spowodowane jest tylko poprzez jeden temat. Przegrzanie silnika, ale to już może nastąpić na kilka sposobów. Pierwszy przez problemy z układem chłodzenia i kończy się skokami temperatury widocznymi na zegarach. Jest jeszcze jeden temat, który w kilku autach przerabiałem. Jeśli pękła głowica a temperatura nigdy nie skoczyła pod czerwone pole to winne są lejące wtryskiwacze. Przez 20 lat nikt do nich nie zagląda póki samochód odpala na pół obrotu. Lejąc punktowo przegrzewają głowicę i tam pęka. A jak nie pęknie głowica to zrobi się dziura w tłoku lub pęknie tuleja na wysokości komory spalania.
Adamek
 
Posty: 9
Dołączył(a): 19 kwi 2017, 20:36

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez mcgiver » 10 lip 2018, 22:52

Adamek napisał(a):Wracając do tematu głowic. Nie wszystkie się dociąga. Kilka starszych japońskich dieseli ma zalecenia dokręcenia po około 1000km. Dotyczy to wszystkich konstrukcji na grafitowych uszczelkach pod głowicę, np Nissan 3,3 TD lub Daihatsu Rocky 2,8 TD. Isuzu 3.1 jak i 3,0 posiada wielowarstwową uszczelkę metalową niewymagającą dociągania. Manuale od tych silników również nic w tym temacie nie mówią.
Pękanie żeliwnych głowic w dieslach spowodowane jest tylko poprzez jeden temat. Przegrzanie silnika, ale to już może nastąpić na kilka sposobów. Pierwszy przez problemy z układem chłodzenia i kończy się skokami temperatury widocznymi na zegarach. Jest jeszcze jeden temat, który w kilku autach przerabiałem. Jeśli pękła głowica a temperatura nigdy nie skoczyła pod czerwone pole to winne są lejące wtryskiwacze. Przez 20 lat nikt do nich nie zagląda póki samochód odpala na pół obrotu. Lejąc punktowo przegrzewają głowicę i tam pęka. A jak nie pęknie głowica to zrobi się dziura w tłoku lub pęknie tuleja na wysokości komory spalania.

ok ale skąd wnioski że głowice trzeba dociągnąć inaczej niż producent przewiduje ? bo jednemu pękła ,a drugiemu nie ?
wg mnie takie wnioski to loteria , bo wpływa na to setki czynników , sytuacji i zbiegów okoliczności często na rozpietosci kilku, kilkunastu , lub kilkudziesieciu lat, i tu raczej zadnego wzoru działania sie nie doszukasz...
dziwkowóz E36 KABRIO ZMODZONY STROKER M50B29
youngtimer e30 M10B18 wąska lampa
dwa koła KLR 650 TENGAI
wół roboczy MONT 3,2 97 LTD
WSZYSTKIE SĄ, NIEKTÓRE STOJĄ :)
tylni napęd jest jak sex; po co jechać na ręcznym jak można dać w pizdę
Avatar użytkownika
mcgiver
 
Posty: 2432
Dołączył(a): 26 lut 2015, 22:18
Lokalizacja: żywiec

Re: Pękająca głowica 3,1 td

Postprzez Adamek » 10 lip 2018, 23:00

A kto powiedział, że trzeba dociągać inaczej niż producent przewiduje? Należy właśnie dokręcić na moment lub kąty takie jak producent zaleca. Tam gdzie zaleca dociągnąć to tak zrobić. Tam gdzie nie to nie. Proste. Manuale serwisowe napisali konstruktorzy tych silników i oni wiedza najlepiej jak się powinno składać konkretne jednostki.
Adamek
 
Posty: 9
Dołączył(a): 19 kwi 2017, 20:36

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do 1992-1997

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron