Kilka pytań do posiadaczy Montereya 92-98

Isuzu Trooper/Bighorn, Opel Monterey, Holden Jackaroo, Honda Horizon, Acura SLX

Kilka pytań do posiadaczy Montereya 92-98

Postprzez Silvestr » 04 sty 2009, 12:10

Niedawno zakupiłem Montereya 3.2 wersję LTD. Poprzedni właściciel miał trochę problemów z elektryką i niestety część rzeczy na mnie przeszła... Mam w związku z tym kilka pytań. Posiada może ktoś schematy instalacji elektrycznej do tego samochodu? Wiadomo, że z dokumentacją ciężko, ale może się komuś udało namierzyć?
Opisując jednak dokładniej. Nie działają mi światła awaryjne i tempomat (chociaż na dobrą sprawę nie bardzo jeszcze wiem jak to obsługiwać ;) - choć do szczęścia mi on nie jest potrzebny). Czy macie podświetlenie włącznika wycieraczek i świateł awaryjnych? U mnie podświetlony jest włącznik świateł i suwak od przyciemniania oświetlania zegarów - stąd wnioskuję, że tamte włączniki powinny się świecić. Kolejna sprawa - czy w tym samochodzie światła drogowe załącza się w jakiś wyrafinowany sposób? W Trooperze popychałem dźwignię do przodu i zapalały się drogowe. Tutaj nie mogę tego zrobić i mam tylko nadzieję, że istnieje jakiś iny przełącznik świateł ;)
To na chwile obecną tyle, jak wjadę do garażu i w ciepełku zacznę przyglądać się dokładniej to pewnie jeszcze coś znajdę.
Silvestr: Opel Monterey 3.2 LTD, 265/70 R16
Skot 8x8
Wcześniej:
Isuzu Trooper 2.6i
Nissan Pickup D-22 Double Cab 2.7 TDI
Silvestr
Administrator
 
Posty: 732
Dołączył(a): 04 paź 2008, 12:11
Lokalizacja: Widawa

Re: Kilka pytań do posiadaczy Montereya 92-98

Postprzez Serg » 04 sty 2009, 17:25

Wlaczniki wycieraczek, swiatel awaryjnych, i drogowych sa podswietlane. Jezeli, ktores sie nie swieca byc moze sa spalone bezpieczniki, niestety nie wiem ktore za co odpowiadaja. Od niemiaszkow dostalem mala ksiazekcze obslugi, jest tam opis bezpiecznikow:
http://sergiusz.info/4x4/P1120804.JPG
http://sergiusz.info/4x4/P1120805.JPG
Trzeba by tylko przetlumaczyc.

Do 96r. swiatla drogowe zalacza sie w podobny sposob co wycieraczki, "przekretlo" jest na desce po lewej stronie kierownicy.
Co do schematu instalacji przydatny moze byc manual ktory wisi w plikach do pobrania trooper_manual_98_02_rdh.zip. Napewno beda jakies roznice, ale przynajmniej Cie naprowadzi :)
Isuzu Monterey 3.1 LTD, +2", KL78 32", EGR, Superwinch, Safari, ARB
Avatar użytkownika
Serg
Moderator
 
Posty: 959
Dołączył(a): 21 paź 2008, 09:46

Re: Kilka pytań do posiadaczy Montereya 92-98

Postprzez Silvestr » 04 sty 2009, 22:21

Dzięki za foty, na pewno się przydadzą. Sprawdzę wszystkie bezpieczniki tak czy inaczej.
Co do świateł to masz rację, załączają się po lewej stronie podobnie do wycieraczki. Problem jednak jest w tym, że palą się światła mijania i nie mogę przełączyć na drogowe :x Dźwignią załączania kierunkowskazów zmieniałem światła na drogowe w starym Trooperze (ruch do przodu), tutaj albo to jest uszkodzone albo przełącznik jest w innym miejscu.
Silvestr: Opel Monterey 3.2 LTD, 265/70 R16
Skot 8x8
Wcześniej:
Isuzu Trooper 2.6i
Nissan Pickup D-22 Double Cab 2.7 TDI
Silvestr
Administrator
 
Posty: 732
Dołączył(a): 04 paź 2008, 12:11
Lokalizacja: Widawa

Re: Kilka pytań do posiadaczy Montereya 92-98

Postprzez gumirek » 05 sty 2009, 00:18

Mam Montereya 3.2 LTD '95 więc wszystko będzie dokładnie takie same. U mnie przełącznikiem jest dźwignia od kierunkowskazów i na niej są ikonki kierunków oraz świateł drogowych. Załącza się je pociągając tą dźwignię do siebie aż do kliknięcia. Efektem pociągnięcia i zwolnienia dźwigni przed "kliknięciem" jest mignięcie światłami. Podobnie jest z kierunkami - można dźwignię przesunąć z wyczuciem i przytrzymać zanim się zatrzaśnie - wtedy wybrany kierunek zaświeci na krótko ciągłym światłem.

A co do podświetlenia włączników - u mnie akurat nie świeci się gałka włączająca światła pozycyjne i mijania, a pozostałe są podświetlane. Pewnie nie chodzi o bezpieczniki, bo wtedy wysiadłby cały obwód a nie tylko podświetlenie. Przyczyną są pewnie zużyte żaróweczki lub diody podświetlające w gałkach. Sam jeszcze nie wiem czym ta cała choinka jest podświetlana :)
Opel Monterey LTD '95/96 3.2 - 6VD1
Avatar użytkownika
gumirek
 
Posty: 409
Dołączył(a): 29 paź 2008, 17:42
Lokalizacja: Lublin / Biała Podl.

Re: Kilka pytań do posiadaczy Montereya 92-98

Postprzez Silvestr » 05 sty 2009, 13:20

gumirek napisał(a):U mnie przełącznikiem jest dźwignia od kierunkowskazów i na niej są ikonki kierunków oraz świateł drogowych. Załącza się je pociągając tą dźwignię do siebie aż do kliknięcia. Efektem pociągnięcia i zwolnienia dźwigni przed "kliknięciem" jest mignięcie światłami.

O to mi właśnie chodziło... Czyli zupełnie inaczej jak w starym. Nie chciałem ciągnąć na siłę bo można się zdziwić jak coś zostanie w dłoni :)
gumirek napisał(a):A co do podświetlenia włączników - u mnie akurat nie świeci się gałka włączająca światła pozycyjne i mijania, a pozostałe są podświetlane. Pewnie nie chodzi o bezpieczniki, bo wtedy wysiadłby cały obwód a nie tylko podświetlenie. Przyczyną są pewnie zużyte żaróweczki lub diody podświetlające w gałkach. Sam jeszcze nie wiem czym ta cała choinka jest podświetlana :)

O ile przy włączniku wycieraczek może być coś z żarówką, to przy włączniku awaryjnych może być coś więcej. Będę się temu przyglądał na dniach...
Silvestr: Opel Monterey 3.2 LTD, 265/70 R16
Skot 8x8
Wcześniej:
Isuzu Trooper 2.6i
Nissan Pickup D-22 Double Cab 2.7 TDI
Silvestr
Administrator
 
Posty: 732
Dołączył(a): 04 paź 2008, 12:11
Lokalizacja: Widawa

Re: Kilka pytań do posiadaczy Montereya 92-98

Postprzez Silvestr » 05 sty 2009, 21:43

No niestety, przełącznik świateł nie działa :x Tego się spodziewałem...
Pojawiło się natomiast podświetlenie włącznika wycieraczek :) Czary jakieś czy co?

Do tej pory jeździłem spokojnie, 3000 obr/min to było max, więcej nie miałem potrzeby. Dzisiaj postanowiłem sprawdzić jak się wkręca wyżej i... szok :shock: W porównaniu do starego Troopera to przepaść. Ponad 60 KM i 60 Nm więcej robi swoje :)
Silvestr: Opel Monterey 3.2 LTD, 265/70 R16
Skot 8x8
Wcześniej:
Isuzu Trooper 2.6i
Nissan Pickup D-22 Double Cab 2.7 TDI
Silvestr
Administrator
 
Posty: 732
Dołączył(a): 04 paź 2008, 12:11
Lokalizacja: Widawa

Re: Kilka pytań do posiadaczy Montereya 92-98

Postprzez gumirek » 05 sty 2009, 22:23

Przyczyny szukałbym w następującej kolejności: 1) bezpiecznik, 2) przełącznik świateł, 3) przekaźnik świateł drogowych. Obwód świateł jest prosty i na pewno da się to łatwo naprawić. Mam nadzieję, że zostało Ci jeszcze trochę czasu do następnego terminu badania technicznego... ;)
Opel Monterey LTD '95/96 3.2 - 6VD1
Avatar użytkownika
gumirek
 
Posty: 409
Dołączył(a): 29 paź 2008, 17:42
Lokalizacja: Lublin / Biała Podl.

Re: Kilka pytań do posiadaczy Montereya 92-98

Postprzez oko » 21 sty 2009, 09:57

Czy ktoś kuma gdzie znajduje się sterownik od załączania przednich napędów... Właśnie dowiedziałem się, ze jest jeszcze takie ustrojstwo w montkach od 96 roku gdzie przedni napęd załączany jest elektropneumatycznie. Może ktoś ma jakowyś schemat części elektrycznej od napędów? Do tej pory byłem świece przekonany, ze czujnik w skrzyni odpowiada za sterowanie elektrozaworami przy przednim moście spinając bądź rozpinając napędy. teraz dowiedziałem się, że jest jeszcze jakowyś sterownik od tego układu....Montki B po 98 roku prócz wajchy miały jeszcze przełącznik do załączania przodu w rocznikach 96-98 był tylko czujnik w skrzyni i załącza się tylko wajchą wiec gdzie i po kiego grzyba jest jakiś sterownik od napędów...? :idea:
Montek 3.1 98 przed liftem... długi...i będzie młodszy brat jeep lub land rover
Avatar użytkownika
oko
 
Posty: 239
Dołączył(a): 14 sty 2009, 12:47
Lokalizacja: Kutno

Re: Kilka pytań do posiadaczy Montereya 92-98

Postprzez Silvestr » 22 sty 2009, 14:53

Sugeruję zanabyć minimum sześciopak jakiegoś dobrego browca i ze stoickim spokojem zasiąść przed komputer. Następnie przejrzeć tę oto lekturę:
http://www.trooper4x4.pl/pliki/trooper_ ... 02_rdh.zip
Może tam coś będzie na ten temat...
Powodzenia w poszukiwaniach :)21
Silvestr: Opel Monterey 3.2 LTD, 265/70 R16
Skot 8x8
Wcześniej:
Isuzu Trooper 2.6i
Nissan Pickup D-22 Double Cab 2.7 TDI
Silvestr
Administrator
 
Posty: 732
Dołączył(a): 04 paź 2008, 12:11
Lokalizacja: Widawa

Re: Kilka pytań do posiadaczy Montereya 92-98

Postprzez Silvestr » 22 sty 2009, 23:38

Korzystając z chwili wolnego (całe 2 godziny :)21 ) podłubałem trochę przy aucie. Przedmuchałem spryskiwacze (w końcu wszystkie dobrze pryskają), uruchomiłem awaryjne ale robiło się ciemno i nie bardzo mogłem kontynuować. W międzyczasie powstało kilka nowych pytań...
Pierwsze to silniczki od wycieraczek lamp - jak się do nich dostać? Czy wystarczy odkręcenie atrapy chłodnicy czy reflektor też trzeba zdemontować?
Drugie - przednie światła przeciwmgielne - czy dobrze dedukuję, że aby wymienić żarówkę trzeba dostać się do nich od wewnętrznej strony zderzaka? Jest tam dobry dostęp, ale nie próbowałem z powodu zachlapania błotem i ogólnych ciemności ;)
Silvestr: Opel Monterey 3.2 LTD, 265/70 R16
Skot 8x8
Wcześniej:
Isuzu Trooper 2.6i
Nissan Pickup D-22 Double Cab 2.7 TDI
Silvestr
Administrator
 
Posty: 732
Dołączył(a): 04 paź 2008, 12:11
Lokalizacja: Widawa

Re: Kilka pytań do posiadaczy Montereya 92-98

Postprzez Serg » 23 sty 2009, 00:06

Silvestr napisał(a):Pierwsze to silniczki od wycieraczek lamp - jak się do nich dostać? Czy wystarczy odkręcenie atrapy chłodnicy czy reflektor też trzeba zdemontować?

Tez mnie czeka dobieranie sie do nich (choc one dzialaja to i tak cos zatyka mi wezyki) wiec zabralem sie za manual - z tego co namalowali silniczki znajduja sie za reflektorami :)
Isuzu Monterey 3.1 LTD, +2", KL78 32", EGR, Superwinch, Safari, ARB
Avatar użytkownika
Serg
Moderator
 
Posty: 959
Dołączył(a): 21 paź 2008, 09:46

Re: Kilka pytań do posiadaczy Montereya 92-98

Postprzez oko » 23 sty 2009, 08:34

Silvestr dzieki.... choc powiem ci, że miałem już tą serwisówke. Tylko ja mam model bez przełącznika 4wd załączanie napedów jest tylko wajchą bez przełącznikach jak pokazane jest w serwisówce. Wiec dalej sie zastanawiam po kiego grzyba jest wiec jakiś sterownik? Dotychczas myslałem, że czujnik w skrzyni daje bezpośrednio sygnał na elektrozawaory zmieniając kierunek przepływy podciśnienia a wychodzi na to, że po drodze jest jakiś sterowniczek... nic i tak czeka mnie wizyta we wrocku na początku lutego... :idea:
Montek 3.1 98 przed liftem... długi...i będzie młodszy brat jeep lub land rover
Avatar użytkownika
oko
 
Posty: 239
Dołączył(a): 14 sty 2009, 12:47
Lokalizacja: Kutno

Re: Kilka pytań do posiadaczy Montereya 92-98

Postprzez Serg » 05 mar 2009, 20:05

Nie zakladalem nowego tematu, sprobuje kontynuuowac w tym.

Orientujecie sie, ktory bezpiecznik (jezeli to wogole bezpiecznik ;) - jezeli nei bezpiecznik to co (?)) jest odpowiedzialny za sygnal ostrzegawczy wlaczonych swiatel przy otwartych drzwiach i wylaczonym silniku?
Isuzu Monterey 3.1 LTD, +2", KL78 32", EGR, Superwinch, Safari, ARB
Avatar użytkownika
Serg
Moderator
 
Posty: 959
Dołączył(a): 21 paź 2008, 09:46

Re: Kilka pytań do posiadaczy Montereya 92-98

Postprzez hassan » 05 mar 2009, 21:13

serg napisał(a):Nie zakladalem nowego tematu, sprobuje kontynuuowac w tym.

Orientujecie sie, ktory bezpiecznik (jezeli to wogole bezpiecznik ;) - jezeli nei bezpiecznik to co (?)) jest odpowiedzialny za sygnal ostrzegawczy wlaczonych swiatel przy otwartych drzwiach i wylaczonym silniku?


najprędzej przekaźnik :?

h.
był: Opel Monterey A 3.1 LTD '96, 265/75/16 BFG AT, +2" Lovells
jest: VW Transporter T3 Syncro

nigdy nie mów nigdy...
Avatar użytkownika
hassan
 
Posty: 599
Dołączył(a): 31 paź 2008, 14:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka pytań do posiadaczy Montereya 92-98

Postprzez gumirek » 05 mar 2009, 21:56

Buzzer znajduje się na prawym boku pod osłoną plastikową (tą nad progami od wewnątrz) gdzieś na wysokości zawiasów drzwi. W skrzynce bezpieczników znajduje się "diode connector" B38, zawierający dwie diody: pierwsza od "Anti-Theft tailgate switch", druga od "warning buzzer", ale nie wiem na pewno czy to ten od świateł. B38 znajduje się bezpośrednio przy tych dwóch dużych przekaźnikach - trzeci od dołu. Jeśli to dioda, to chyba jest odpowiedzialna za separację względem skojarzonego obwodu. Nie można również pomylić polaryzacji.
Opel Monterey LTD '95/96 3.2 - 6VD1
Avatar użytkownika
gumirek
 
Posty: 409
Dołączył(a): 29 paź 2008, 17:42
Lokalizacja: Lublin / Biała Podl.

Re: Kilka pytań do posiadaczy Montereya 92-98

Postprzez Serg » 06 mar 2009, 15:44

Gumirek dzieki za naprowadzenie i zaoszczedzenie czasu! Dokladnie byl to drugi od dolu 10A, troche go stopilo ;)
Obrazek
Isuzu Monterey 3.1 LTD, +2", KL78 32", EGR, Superwinch, Safari, ARB
Avatar użytkownika
Serg
Moderator
 
Posty: 959
Dołączył(a): 21 paź 2008, 09:46


Powrót do 1992-1997

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości